Temel Gıda İntoleransları Nelerdir?

Gıda alerjileri ve gıda intoleransları benzer semptomlara sahiptir, ancak farkları şudur; intoleransta kısa süreli bir rahatsızlık hissedersiniz.
Temel Gıda İntoleransları Nelerdir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Besin, vücudun ana enerji kaynağıdır. Sonuçta, vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için günlük olarak farklı besin grupları almanız gerekir. Bununla birlikte, çoğu insanda dengeli beslenmeyi zorlaştıran gıda intoleransları vardır.

Bazı yiyecek türlerini tükettikten sonra rahatsız edici semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, bu yazımızda temel gıda intoleranslarını ve bunlarla ilişkili semptomları tartışacağız.

Gıda İntoleransları ve Gıda Alerjileri Arasındaki Fark

Her şeyden önce, gıda alerjileri ve gıda intoleransları arasında bir fark olduğunu bilmek önemlidir. Gıda alerjisi bağışıklık sisteminizin durumuna bağlıdır.

Öte yandan, gıda intoleransı genellikle tetikleyici gıdanın düzgün bir şekilde sindirilmesi için gerekli bileşenlerin bulunmamasından kaynaklanır. Ancak, bir istisna var: gluten. Gluten intoleransı bağışıklık sistemi değişikliklerine neden olur.

Bir yiyeceğe alerjisi olan bir kişi onu yiyemez. Bununla birlikte, eğer bir insan gıda intoleransına sahipse, bu besinin bir kısmını problemsiz bir şekilde sindirebilir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Alerjik Reaksiyonlara Yol Açan 8 Sebze

Gıda İntoleransları ve Semptomları

Bazı yiyecekler hem alerjiye hem intoleransa neden olsa da, her iki durumda da benzer belirtiler ortaya çıkar. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bazı semptomlar immünolojik iken diğerleri değildir. Gıda alerjilerinin en sık görülen belirtileri:

 • Kurdeşen
 • Döküntü
 • Dudakların veya göz kapaklarının şişmesi
 • Göz kızarıklığı
 • Öksürük
 • İshal ve kusma
 • Burun tıkanıklığı
 • Nefes alıp vermede zorluk
 • Hipotansiyon

Gıda intoleransları benzer ancak daha hafif semptomlara sahiptir. Yine de oldukça rahatsız edicidir. Bu semptomların bazıları:

 • Karın ağrısı
 • Gaz
 • İshal
 • Karın şişmesi

Tipik olarak, alerjiler gıdayı yedikten sonraki 30 ila 60 dakika içinde ortaya çıkar ve potansiyel olarak şiddetlidir. Öte yandan, gıda intoleransı semptomlarının ortaya çıkması daha uzun sürebilir ve daha hafiftir.

Gıda alerjileri ve intoleransları arasındaki ana farkları öğrendik. Şimdi ise, en yaygın gıda intoleranslarının neler olduğunu söyleme zamanı.

Laktoz İntoleransı

gıda intoleransları

Bu intoleransın sebebi; sindirim sisteminin sütün içindeki şeker olan laktozu sindirememesidir. Bu gıda intoleransı, laktaz enziminin üretilmesinin eksikliğinden kaynaklanır. Bu enzim, laktozun sindirilmesinden ve uygun emiliminden sorumludur. Bu durum geçici veya kalıcı olabilir.

Gluten İntoleransı veya Çölyak Hastalığı

Gluten; buğday, yulaf veya arpa gibi birçok gıdada bulunan bir glikoproteindir. İnce bağırsak gluteni sindiremediğinde gluten intoleransı ortaya çıkar. Bu şekilde, bağırsakta enflamatuvar bir reaksiyon meydana gelir. Tipik olarak, bu yaşam boyu süren bir durumdur.

Temel olarak, otoimmün temelli bir gıda intoleransıdır. Başlıca belirtileri:

Sakaroz İntoleransı

Bu, sükraz adı verilen bir enzim eksikliğinden kaynaklanan yaygın bir şeker intoleransıdır. Bu enzimin yokluğu sakarozun uygun bir şekilde sindirilmesini engeller. Bu da ishal, şişkinlik ve karın ağrısı gibi belirtilere neden olur.

Fruktoz Emilim Bozukluğu

kesilmiş yeşil elma

Ayrıca meyvelerde bulunan fruktoz, birçok farklı gıda intoleransına neden olur. Fruktoz; meyvelerdeki, bazı sebzelerdeki ve baldaki şekerdir. Eğer bağırsağınız bu şekeri sindiremiyorsa, bu yiyecekleri tükettikten sonra tipik gıda intoleransı semptomlarından muzdarip olursunuz.

Ne olursa olsun, bir gıda intoleransından muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, bir profesyonele görünmeniz çok önemlidir. Sonuçta, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu besinlerin zayıf emilimi, çeşitli sağlıklı problemlerine yol açabilir. Bazı durumlarda, sebebini belirlemek için özel çalışmalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylece, en iyi tedaviyi de keşfedersiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Deschildre A., Lejeune S., How to cope with food allergy symptoms? Curr Opin Allergy Clin Immunol, 2018. 18(3): 234-242.
 • Farnetti S., Zocco MA., Garcovich M., Gasbarrini A., et al., J Med Food, 2014. 17 (11): 1159-64.
 • Buzas GM., Fructose and fructose intolerance. Orv Hetil, 2016. 157 (43): 1708-1716.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.