Tendinit Semptomlarını Hafifletmenin Doğal Yöntemleri

Tendinit veya tendonların iltihaplanması ve şişmesi, fiziksel aktivitelerinizi durdurabilir. Neyse ki, bu can sıkıcı sağlık sorununa yardımcı olabilecek bazı doğal çözümler var.
Tendinit Semptomlarını Hafifletmenin Doğal Yöntemleri
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 28 Mart, 2022

Tendinit, esas olarak vücudumuzdaki kası kemiğe bağlayan lifli yapılar olan tendonların iltihaplanması veya şişmesi olarak ortaya çıkar. Bu makalede tendinit ağrısını ve problemlerini nasıl hafifleteceğiniz konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Bu sorun günlük faaliyetlerimizi büyük ölçüde engelleyebilir. Çoğu zaman bir yaralanma veya aşırı kullanım ile ilişkili olsa da, yaşlandıkça gelişme eğilimindedir. Tendonlar orijinal elastikiyetlerini kaybeder ve “tendinoz” olarak da adlandırılan dejenerasyonlar ortaya çıkar. Tendinit yönetimi karmaşık olmak zorunda değildir.

Tendinit nerede görülür?

Vücudumuzda kası kemikle birleştirme önemli işlevini yerine getiren pek çok temel yapı vardır ve bunların herhangi birinde tendinit ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bu rahatsızlığın genellikle aşağıdaki alanlarda ortaya çıktığı belirtilmelidir:

 • Dirsek
 • Topuk ( Aşil tendiniti )
 • Bilek
 • Omuzlar

Nedenleri nelerdir?

tendinit
Vücudumuzda kasları kemikle birleştirme önemli işlevini yerine getiren birçok temel yapı vardır ve bunların herhangi birinde tendinit ortaya çıkabilir.
 • Tendonu doğrudan etkileyen darbeler veya yaralanmalar
 • Daha sonra belirli bir yorucu aktivitenin tekrar tekrar takip ettiği ve sonunda bir yaralanmaya neden olan küçük yaralanmalar
 • Vücudumuzun belirli bir bölümünde aşırı kullanımdan muzdarip olacak şekilde aşırı çalışma
 • Bazı enfeksiyonlar
 • Diyabet dahil olmak üzere romatizmal hastalıklar
 • Tendonun artık gerekli esnekliğe sahip olmadığı yaşlanma.

Tendinit belirtileri

 • Etkilenen bölgede ağrı ve iltihaplanma, özellikle esnemeye çalışırken
 • Geceleri aşırı ağrı
 • Bazen bu ağrı bir burkulma veya kemik kırığı ile karıştırılabilir.

Kesin tanıyı ve en iyi tedavi yöntemini belirlemek her zaman doktorunuza kalmıştır. Tendinitiniz olup olmadığını belirlemek için özel testler vardır.

Yine de, daha sonra yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilecek belirli hastalık veya yaralanmaların nasıl önleneceğini bilmek her zaman iyidir. Aşağıdaki bölümde, tendinit ile başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı basit çözümler sunuyoruz.

Bu teknikler ağrıdan kurtulmayı sağlayabilir ve ayrıca tendonları güçlü ve elastik tutmak amacıyla vücudunuzu daha iyi beslemenin bazı yollarını sağlayarak bu rahatsız edici rahatsızlıkla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Eklem ağrısı tendon ağrısı ile ilişkili olabilir. Bu yazımızda bir tedavi yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinin: Eklem Ağrısını Hafifletmek için Jelatin Tedavisi

Dışarıdan tendinit nasıl hafifletilir

ayağına bandaj sarılan hasta
Dinlenme ile immobilizasyona ek olarak tüm ayağın üzerine bası yapan bir bandaj, bu eklemi dinlendirmenin iyi bir yoludur.

1. Etkilenen bölgeyi dinlendirin

Omuz, bilek veya topuk olsun, vücudunuzun iltihaplı kısmını birkaç gün hareketsiz kılmak önemlidir, böylece hareket yaralı tendonu rahatsız etmez.

Bazen doktor alçı uygulayabilir, ancak dinlenmeye devam edebilir ve daha fazla hasara neden olabilecek herhangi bir faaliyette bulunmaktan kaçınabilirseniz bu gerekli değildir.

2. Sıcak ve soğuk uygulayın

Buz torbaları iltihabı azaltmak için harikadır – bunları sıcak kompreslerle değişimli olarak uygulayın (etkilenen bölgeyi yakmadan).

Ayrıca bir papatya infüzyonu hazırlayabilir ve etkilenen bölgeye sıvıya batırılmış bir pansuman uygulayabilirsiniz. Enflamasyonu azaltmak için çok faydalıdır.

Isıyı şifa amacıyla nasıl kullanabilirsiniz? Kontrol edin: Buhar ve Sıcak Su Yanıkları: Tedaviler ve Öneriler

3. Aloe Vera

Mükemmel bir yenileyici olan aloe, iltihabı yatıştırır ve bu tür yaralanmalar için mükemmeldir.

Bitkinin iki veya üç yaprağını alın, suyunu çıkarın ve bir çeşit ılık püre elde edene kadar yarım bardak sıcak su ile karıştırın. Karışımla bir kompres oluşturun ve tendinit olan bölgeye uygulayın.

4. Tuz ve sirke banyoları

Suyu ısıtın ve içinde iri tuz ve bir bardak sirke bulunan bir kaba koyun ve etkilenen bölgeyi 15 veya 20 dakika suda bekletin. Bunu günde üç kez tekrarlayabilirsiniz. Yavaş yavaş, iyileşme göreceksiniz.

5. Alkollü ve biberiyeli masajlar

Biberiye, iltihabı gidermek için mükemmel olmasının yanı sıra anti-romatizmal, antiseptik, kardiyotonik özelliklere sahiptir.

250 kübik cm etil alkol ile karıştırılmış 25 gram biberiye ile karışımı hava geçirmez bir kapakla koyu renkli bir şişeye yerleştirerek bir tonik yapabilirsiniz.

Bir hafta bekletin, ardından sıvıyı süzün. Bu size etkilenen bölgeye masaj yapmak için mükemmel bir tonik verecektir.

Tendinit dahili olarak nasıl hafifletilir

Söğüt kabuğu

Söğüt kabuğu aspirin gibi çalışır. İki gram kuru kabuğu bir bardak su ile infüzyon halinde alabilirsiniz. Günde bir bardak yeterlidir. (Aspirine alerjiniz varsa söğüt kabuğu almayın.)

Ekinezya

Ekinezya, kas ve tendon yaralanmalarına yardım etmede çok usta olan güçlü bir anti-inflamatuar ajandır. Ayrıca infüzyon şeklinde de alınabilir. Bir bardak su ile bir çorba kaşığı kuru ot deneyin. (Günde 2 bardağa kadar!)

Magnezyum ve silikondan zengin besinler

Magnezyum ve silikon, kasların ve tendonların yenilenmesi için mükemmel kolaylaştırıcılardır. Badem, soya, ıspanak, marul, kuşkonmaz ve daha fazlasında bulunabilirler.

Ananas

Son olarak ananas, tendinit ağrısını hafifletmek ve tendonlardaki iltihaplanmayı önlemek için harika bir meyvedir. Sporcular tarafından yaralanmaları önlemek ve kas ağrılarını yatıştırmak için yaygın olarak kullanılır.

Bu nedenle salatalarınızda kullanmanız çok avantajlı olacaktır. Mümkünse, onu papaya parçalarıyla karıştırmayı deneyin – bu kombinasyon tendinit rahatsızlığını ve komplikasyonlarını hafifletmenize yardımcı olarak günlük rutininize geri dönmenizi sağlar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.