Tıbbi Çaylarla Varisli Damarları Tedavi Edin

Bu tıbbi çayları günde iki kez içmenin yanı sıra onları sebze yağları ile karıştırıp masaj yapabilirsiniz veya kompres ve macun yapıp sürebilirsiniz.
Tıbbi Çaylarla Varisli Damarları Tedavi Edin
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Varisli damarların can sıkıcı tek yanları görüntüleri değildir; bu izler aynı zamanda kan dolaşımınız ile ilgili ciddi sorunların da bir belirtisidir. Varisli damarları tedavi için bu makaleyi okumalısınız!

Bu makalede sizlere anlatacağımız tıbbi çayları varisli damarlardan korunmak ve bu damarları iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

Bunlar doğal, etkili ve tam çözümlerdir.

Varisli damarları tedavi etmek için

Varisli damarlar kabarmış kan damarlarıdır ve vücudun her yerinde görünebilirler.

Özellikle bacaklarda ve yüzde (cuperosis facial) oluşurlar. Bazı durumlarda içeriden oluşarak görünmez olurlar ama yine de ağrıya sebep olurlar.

Hemoroid de varisli damarlarla oluşan bir durumdur ve tıbbi çaylarla onları da tedavi edebiliriz.

Güvercinağacı bitkisi (Witch hazel)

Bu enteresan isimli bitki, varisli damarları iyileştirmekte en etkili ve yararlı şifalı bitki olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Buna ek olarak, damar büzücü özellikleri sayesinde hemoroid, ishal gibi durumlara da iyi gelmektedir.

 Herhangi bir hemoraji, bu bitkinin bölgesel kullanımı ve ağızdan alınmasıyla iyileştirilebilir.

Güvercinağacı yapraklarının çayını yapmak için kurutulmuşunu 3 dakika kaynatın, ateşten alın ve 3 dakika boyunca bekletin.

güvercinağacı

At kestanesi

Bu bitkinin kan dolaşımıyla ilgili özellikle dünya çapında bilinmektedir, bu yüzden varisli damarların tedavisinde her zaman bulunur.

İçeriğindeki maddeler damar fonksiyonlarını geliştirir ve boyutlarını küçültür. 

Ayrıc, şişmiş karaciğer ve yorgun bacaklar için de kullanılmaktadır.

At kestanesinden çay yapmak için kurutulmuş bitkiyi 3 dakika kaynatın (kabuk ve meyveleri de kullanılır) ve bir 3 dakika daha beklettikten sonra için.

Selvi

Selvi yüzyıllardır kullanılan inanılmaz bir damar büzücüdür.

Meyveleri damar büzücü özellikler taşır ve bu da onu kan damarları problemleri için harika bir çözüm yapar.

Ayrıca terletir ve böylece istenmeyen ve tutulan sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bu çay genelde kozalakları ve ince filizleri ve yapraklarıyla hazırlanır.

Fındık

Fındık çok lezzetli bir kuruyemiş olarak bilinir. Ancak fındık yaprakları tanen ve flavanoidler açısından çok zengindir.

Bu iki içerik varisli damarların iyileştirilmesi, tedavisi ve varisli damar oluşumundan korunmak için kullanılır.

Bu çay sıvı tutulumunu ve yüksek kolesterolü önlediği, anemi ve kemik erimesiyle savaştığı için çok önerilir.

Ayrıca stresi azaltır ve bağırsakların işlevini arttırır. 

fındık

Üzüm asma

Kırmızı asma lezzetli meyveler oluşu ve bir çok özellikleriyle bilinir.

Bunların yaprakları damarları sıkılaştırır ve yorgun bacaklara iyi gelir.

Asma vitamin ve tanenler açısından çok zengindir ve kılcal damar direncini arttırmanın yanı sıra damarsal yetersizlikle savaşmakta birebirdir. 

Çayını hazırlamak için kurutulmuş yaprakları 10 dakika kaynatın ve 5 dakika dinlenmeye bırakın.

Diğer öneriler

bacak yastğı

Şifalı bitkilerden hazırlanan bu çaylarla tedavi aşağıda sıraladığımız iyi alışkanlıklara eşlik ettiğinde çok daha etkili olacaktır:

 • Duş alırken sıcak su kullanmayın. Onun yerine özellikle de etkilenmiş varisli bölgelere soğuk veya ılık su kullanın.
 • Bazı durumlarda kabızlık özellikle pelvis bölgesindeki damarları etkiler ve kan dolaşımını kötüleştirir. Bunun için bağırsaklarınızı düzenlemeniz gerekecek.
 • Bu şifalı bitkiler ayrıca doğal yağlar, sebze yağları ile karıştırılmış halde yüzeysel olarak uygulanabilir. Badem ve susam yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz.
 • Öylesine ve kötü alışkanlıklarla yaşamakla savaşmanız çok önemli. Tembel olmayın. Her gün egzersiz yapın veya en az bir kilometre yürüyün.
 • Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının. 
 • Yatağa girdiğinizde bacaklarınızı bir yastıkla destekleyin.
 • Öğünlerin dışında ve bu çaylara ek olarak her gün 1 buçuk veya 2 litre su için.
 • Aşırı kilolu olmak varisli damarların gelişimine sebep olacak bir diğer faktördür.

Her zaman dengeli beslenmeli ve yediğiniz öğünleri yavaş yavaş azaltmalısınız. Böylece mideniz olaya adapte olur ve tok hissetmek için çok fazla yiyeceğe ihtiyaç duymaz.

İlginizi çekebilir ...
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural

Eğer hedefiniz varisli damarları iyileştirmekse, sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Bu sayede varislerin yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Personal Clínica Mayo. Venas varicosas. (2017). https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643
 • MacKay D. Hemorrhoids and varicose veins: a review of treatment options. (2001). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11302778
 • O’Flynn N., Vaughan M., Kelley K. Diagnosis and management of varicose veins in the legs: NICE guideline. (2014). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032011/
 • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Varicose veins: Overview. 2008 Feb 20 [Updated 2019 Sep 25]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279247/
 • Tisi PV. Varicose veins. BMJ Clin Evid. 2011;2011:0212. Published 2011 Jan 5.
 • Lin F, Zhang S, Sun Y, Ren S, Liu P. The management of varicose veins. Int Surg. 2015;100(1):185–189. doi:10.9738/INTSURG-D-14-00084.1
 • Alonso, Maria. (2005). [Medicinal plants useful in the cure of circulatory problems in legs]. Revista de enfermería (Barcelona, Spain). 28. 25-8.
 • Thring TS, Hili P, Naughton DP. Antioxidant and potential anti-inflammatory activity of extracts and formulations of white tea, rose, and witch hazel on primary human dermal fibroblast cells. J Inflamm (Lond). 2011;8(1):27. Published 2011 Oct 13. doi:10.1186/1476-9255-8-27
 • Bielanski, T. E., & Piotrowski, Z. H. (1999). Horse-chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. The Journal of Family Practice. https://doi.org/10.1002/14651858.cd003230.pub4
 • Kalus, U., Koscielny, J., Grigorov, A., Schaefer, E., Peil, H., & Kiesewetter, H. (2004). Improvement of cutaneous microcirculation and oxygen supply in patients with chronic venous insufficiency by orally administered extract of red vine leaves AS 195: A randomised, double-blind, placebo-controlled, crossover study. Drugs in R and D. https://doi.org/10.2165/00126839-200405020-00001

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.