Tırnaklar İçin Besleyici ve Doğal Yöntemler

Tırnaklar İçin Besleyici ve Doğal Yöntemler

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Eğer tırnaklarınız sık sık kırılıyorsa bu yazımızı kaçırmayın. İnce, kolay kırılan ve sararmış tırnaklar, pek çok kadının ortak bir sorunu. Yaptığınız her şeyin tırnaklarınızda yeni bir kırığa yol açması oldukça can sıkıcı olabilir.

Ama merak etmeyin, sizinle tırnaklarınızı doğru biçimde besleyip korumanız için ihtiyacınız olan basit önerileri paylaşacağız.

Tırnaklarınızı Beslemek ve Bakımını Yapmak İçin Basit Öneriler

Zeytinyağı ve Hint Yağı Banyosu

tırnaklar için hint yağı

Bu, tırnaklarınızı korumak için oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Bu kolay ve bütçe dostu banyoyu evde uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı, kırılgan tırnakları beslemek için birebirdir, tırnaklarınızı nemlendirip güçlendirecek pek çok vitamin içerir.

Bir kasenin içerisine biraz zeytinyağı dökün, bir parça pamuğu yağın içine batırın ve tırnaklarınıza uygulayın. Zeytinyağını tırnaklarınızda en az 20 dakika tutun. Ardından, ellerinizi doğal sabunla yıkayın.

Eğer bunu haftada 3 kere uygularsanız farkı göreceksiniz. İsterseniz zeytinyağı yerine hint yağı da kullanabilirsiniz, bu da oldukça etkilidir.

E Vitamini

zeytinyağı ve kapsül

E vitamini vücudunuz için vazgeçilmezdir. Kemiklerinizi, saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendirir; aynı zamanda cildinizi nemlendirerek serbest radikallere karşı korur.

En iyisi, genellikle eczanelerde ya da doğal ürün dükkanlarında satılan E vitamini kapsüllerinden almaktır. Bu tarif için yalnızca bir kapsüle ihtiyacınız olacak. Çok kolay.

Renksiz bir oje alın ve vitamin kapsülünün içeriğini içine boşaltın. Tırnaklarınızı bu vitaminli ojeyle sık sık boyayın. Yavaş yavaş tırnaklarınızın sağlık kazanıp güçlendiğini göreceksiniz.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Sarımsağın Rolü

sarımsak

Şaşırdınız mı? Sarımsak harika bir anti-bakteriyeldir. Tırnaklarınızın sağlığını etkileyecek herhangi bir mantar enfeksiyonu ya da zararlı maddeden sizi koruyacaktır.

Tek yapmanız gereken, bir diş sarımsağı ikiye bölüp tırnaklarınıza masaj yapmaktır, tırnak etlerinize de uygulamayı unutmayın. Ardından, bebek sabunu gibi doğal bir sabunla yıkayın, bu sabunlar da anti-bakteriyel içeriğe sahiptir.

Merak etmeyin, iyice yıkarsanız ellerinizde sarımsak kokusu kalmayacaktır.

Güçlü Tırnaklar

tırnaklar

İşte, tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacak besleyici bir maske. Yapması çok kolay. Bir tatlı kaşığı papaya, bir yumurtanın sarısı, biraz limon ve beş tatlı kaşığı sütü bir kasenin içinde karıştırın.

Tırnaklarınızı en az 10 dakika içine batırın. Eğer haftada iki kere uygularsanız, sonuç verdiğini göreceksiniz.

Kırk Kilit Otu

kırk kilit otu

Bu tırnaklarınızı güçlendirmek, beslemek ve sertleştirmek için birebirdir. Ayrıca uygulaması çok kolay. Dört dal kırk kilit otunu bir bardak suda kaynatın. Soğuduktan sonra tırnaklarınızı 15 dakika boyunca içinde bekletin. Haftada iki kere uygulayın.

Limon ve Badem Yağı İle Güçlü Tırnaklar

badem yağı

Uygulaması kolay başka bir klasik çare de limon ve badem yağıdır. Badem yağını aktarlarda ve doğal ürün satan dükkanlarda bulabileceğinizi unutmayın.

Bu besleyici ve güçlendirici maskeyi yapmak için yarım limonun suyunu sıkın ve bir yemek kaşığı şeker ilave edin. Tırnaklarınızı bu karışımda 10 dakika boyunca bekletin. Ardından, bir parça pamuğu badem yağıyla ıslatın ve bütün tırnaklarınıza uygulayın. Ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Tırnaklar Nasıl Beyazlatılır?

beyaz tırnaklar

Sizin de başınıza gelmiştir. Bazen tırnaklarınız mat ve sararmış görünür. Buna bir son vermek istiyorsanız onları beyazlatmak için bu basit yöntemi uygulayabilirsiniz. Tırnaklarınızı 5 dakika boyunca beyaz sirkeye batırın.

Başka bir yöntem de bir parça pamuk yardımıyla üzerlerine hidrojen peroksit sürmektir. Böylece daha doğal bir renge kavuşacaklardır.

Tırnaklarınızı Daha Sağlıklı Hale Getirecek Öneriler

  • Tırnaklarınızı yemekten kaçının. Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız; bu sadece onları kırılgan ve kötü görünümlü bir hale sokmakla kalmaz, aynı zamanda mikrop kapmalarına da neden olur.
  • Aşırı oje kullanmayın. Tırnaklarınızın nefes alması gerekir; bu nedenle en iyisi arada bir dinlenmelerine izin vermektir.
  • Tırnaklarınızı alet gibi kullanmayın. Tırnaklarınızla bir şeyler açmayın ya da kazımayın.
  • Eldiven giymeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle de bir şeyler yıkarken. Unutmayın ki deterjanlar, yumuşatıcılar ve sabunlar tırnaklarınıza zarar veren kimyasallar içerir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.