Topuk Dikenleri Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni acısını önlemek için rahat ayakkabılar gibin, topuklarınıza abanan egzersizler yapmayın ve topuklarınızı dinlendirmeye çalışın.
Topuk Dikenleri Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Topuk dikenleri, topuktaki kalsifiye olmuş bölgelerdir. Bu durum ayağınızı oynatmaya çalıştığınızda yoğun bir acıya ve sorunlara neden olabilir.Bozuk bir duruş, rahatsız veya yanlış ayakkabılar giymek veya ayağın topuk bölgesine etki eden herhangi bir durum topuk dikenine yol açabilir.

Bu yazımızda size topuk dikenine nelerin neden olduğundan ve nasıl tedavi edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Topuk dikeni hakkında bilmeniz gerekenler

Acı topuk dikeninin karakteristik özelliklerinden birisidir ve topuğunuzdaki iltihap arttıkça acı da artar. Topuk altındaki fasya bağ dokusunun zedelenmesine neden olabilir ve bu rahatsızlık topuğunuzdan parmaklarınıza doğru tüm ayağınıza yayılabilir.

Doktorlar topuk dikenlerini basit bir x-ray ile teşhis edebilirler.

Topuk dikeni, topuk bölgesinde biriken kalsiyum şişlikleri olduğundan onları ilk bakışta tanıyabilirsiniz.

Bu sorunun en yaygın nedeni, topuklarınızı her gün etkileyen, tekrarlayan aktivitelerdir. Ayrıca aşırı şişman olmak, ayak tabanı kemerinizin çok düz veya çok eğimli olması ve aşil tendonu sorunları da topuk dikenine yol açabilir.

Fasya bağ dokusunun (ayak altındaki kas dokusu) sürekli ve aşırı miktarda gerilmesi ağrıya yol açabilir ve topuk dikenine neden olabilir. Ağırlığınızı topuklarınıza verdiğinizde bu canınızın yanmasına neden olur ve uzun süre ayakta durmayı imkansız hale getirir.

İspanyol Podiatrik Sporlar Birliğine göre, bedenimiz fasya kastan ayrıldığında bunu onarmaya çalışır ve kan dolaşımı ile bölgeye kalsiyum taşınır.

Topuk dikeninin bir belirtisi yoktur. Ağrıya neden olan şey topukta oluşan zedelenmedir ve bazı durumlarda bu ağrı ayak parmaklarına da yayılabilir.

Topuk dikeninin hissiyatı sanki ayağınıza bir şey batıyormuş gibidir ancak ve ayakta durmayı kestiğinizde bu acı geçer.

Topuk dikenini tedavi etmek ve oluşmasını önlemek

Topuk dikenini önlemek için ilk dikkat yapmanız gereken şey topuk altındaki fasya bağ dokusunun zedelenmesini engellemektir.

Doktorlar özel bir şablon kullanarak ayağınızın detaylı bir analizini çıkartabilirler. Bedeninizi dengeleme biçiminizi düzeltmek ve en doğru şekle getirmek için adımlarınızdaki dengesizlikleri değerlendirirler.

Ancak topuk dikenleri bir gecede iyileşebilen bir şey değildir. Bu süreç vakit alır ve sürekli dikkat etmenizi gerektirir. Ancak bu süreçte acınızı ve enflamasyonu azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Buz

Günde en az iki kere, 15 dakika boyunca topuğunuza buz koyun. Birkaç buz küpünü direkt olarak veya buzdolabı poşetinin içine koyarak uygulayabilirsiniz.

Bazı kişiler ayaklarının altında soğuk bir konserve veya donmuş bir şişe çevirir.

Ayaklarınızı dinlendirin

Ayaklarınızın dinlenmesi çok önemlidir. Gün içerisinde birkaç dakikada bir ayaklarınızı yukarı kaldırmayı deneyin ve geceleri uyurken topuklarınızın altına bir yastık koyun. Bu sayede topuktaki baskıyı azaltıp daha iyi dinlenebilirsiniz.

Ayrıca bazı günlük aktivitelerinizi de değiştirmeniz gerekebilir. Eğer spor yapıyorsanız, ayaklarınıza ani veya aşırı yük bindiren egzersizlerden uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yüzme, bisiklete binme veya yürüyüş gibi sporları tercih edebilirsiniz.

Geceleri destekleyici takmak

Bazen ortopedistler geceleri bir destekleyici takmanızı isteyebilirler. Bu destekleyici siz gece uyurken fasya bağların esnetilmesine yardımcı olur. Ve “L” şeklinde olduğundan ayağın ideal pozisyonda durmasını sağlar.

Eğer ağrınız çok fazlaysa bu desteği gün içerisinde de kullanabilirsiniz.

Egzersiz yapmak

esneme hareketi

Bazı fiziksel aktiviteler topuk dikeninin daha kötü hale gelmesine neden olurken bazı teknikler ağrıyı azaltıp fasya bağların güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

  • Esneme hareketleri: Yüzünüzü duvara dönün ve kendinizi ellerinizle destekleyin. Bir ayağınızı öbürünün arkasına yerleştirin ve dizlerinizi kırarak yavaşça aşağı eğilin. Kalçalarınızı duvara doğru itip 10 saniye bu pozisyonda kalın.

Aşil tendonunuzun gerildiğini hissedeceksiniz ama bu normal bir durum. Her iki ayakla 20’şer defa tekrarlayın.

  • Fasya bağları için egzersiz: Bu egzersizi sabahları uyandığınızda, yataktan çıkmadan yapın.

Ayağınızı öbür bacağınızın dizi üzerine koyun. Ayağınızı eliniz ile nazikçe ileri doğru itin. Bu pozisyonda 10 saniye kalın. Her iki ayakla 20’şer defa tekrarlayın.

Ayakkabılar

topuk dikenleri ve tedavisi

Topuk dikenleri oluşumunun nedenlerinden biri de yanlış ayakkabı seçimidir.

Her şeyden önce, ayağınıza uygun numarada bir ayakkabı giymeniz çok önemlidir. Ayakkabı alışverişine çıkmak için öğleden sonrasını veya iş çıkışını tercih etmeye çalışın çünkü bu zamanlarda ayaklarınız daha şişmiş olacaktır.

Ayakkabıları her gün giydiğiniz türde bir çorap ile deneyin. Ayakkabıları deneyip bir süre mağazada yürüyün, ayak parmaklarınızı rahatça oynatabildiğinizden, ayakkabının sizin için çok dar veya bol olmadığından emin olun.

Mecbur kalmadıkça topuklu ayakkabı giymeyin. Eğer iş yerinizde topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, topuklu ayakkabılarınızı yanınızda taşıyıp ofise vardığınızda giyebilirsiniz. Bir yere yemeğe giderken yanınızda daha rahat bir çift ayakkabı taşıyabilirsiniz.

Eğer zaten topuk dikeniniz varsa, ortopedik veya sizin ayağınıza tam olan özel kalıp ayakkabılar giymek iyi bir fikir olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.