Tramadol: Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Tramadol, orta ila şiddetli ağrının tedavisi için reçete edilen bir ilaçtır. Bu ilacın kullanımı söz konusu olduğunda, doz ağrının yoğunluğuna ve her hastanın bireysel duyarlılığına göre ayarlanmalıdır.
Tramadol: Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tramadol tıp uzmanlarının ağrıyı hafifletmek için reçete ettiği bir ilaçtır. Ağrıyı, omurilik ve beynin spesifik sinir hücrelerine etki ederek giderir. Bu ilaç opioid ailesine aittir. Bununla birlikte, tramadol diğer opioid ilaçlardan farklı davranır. Ancak, bu ilacın etki mekanizmasını  ayrıntılı olarak daha sonra tartışacağız.

Tramadol özellikle, bir hastanın ameliyat sonrası maruz kalacağı ağrının hafifletilmesinde etkili bir ağrı kesicidir. Bu ilacın 100 mg’lık tek bir dozu, dünya çapında en çok kullanılan ilaç analjeziklerinden biri olan 1g parasetamole eşdeğerdir.

Analjezik özelliklerine ek olarak, bir antidepresan olarak kullanımı ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisi için kullanımı da araştırılmıştır. Bunun nedeni, serotonin salınımını arttırmasıdır. Bununla birlikte, uzun vadede bir antidepresan olarak etkileri hakkında hala bilimsel bir çalışma yoktur.

Tramadol: Bir opioid ilacı

Opiod ilaçlar üzerinde çalışan laborant.

Opioidler, yüksek derecede analjezik etkileri ile karakterize edilen aktif bileşenlere sahiptir. Genel olarak, esas olarak merkezi sinir sisteminde ve gastrointestinal sistemde bulunan bazı reseptörlerle etkileşime girerek etki ederler.

“Opioid” terimi genellikle afyona benzer tüm ilaçları belirtmek için kullanılır. Bununla birlikte, kapsamını doğal afyon alkaloidleri ve yarı sentetik türevleri ile sınırlamak daha uygundur.

Bu anlamda opioidleri üç ana gruba ayırabiliriz:

 • Afyon alkaloidleri. Morfin ve kodein.
 • Yarı sentetik opioidler. Eroin ve oksikodon.
 • Sentetik opioidler. Tramadol.

Tramadol nasıl çalışır?

Bu ilacın iki türlü etkisi vardır. Bu, iki eşzamanlı mekanizmanın bir kombinasyonu yoluyla analjezik etkisinin tetiklendiği anlamına gelir. Bir yandan nöronlardaki μ-opioid reseptörlerine bağlanır. Bu reseptörler hücre zarlarının protein yapılarıdır. Molekül ile etkileşime girdiklerinde, vücutta bir dizi kimyasal reaksiyonu tetikler ve böylece bir etkiye neden olur.

Ayrıca, tramadolün analjezik etkisi, bunun bir serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü olmasıdır. Bu nedenle uzmanlar, bu ilacın depresyon tedavisinde kullanıp kullanamayacağını araştırmak istemişlerdir.

Bu ilaç, merkezi sinir sisteminde norepinefrin ve serotonin alımını engeller. Böylece ağrının yayılmasını önler.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Reçeteli Opioidler Nelerdir Ve Ne İçin Kullanılırlar

Tramadol Kullanımı

Genel olarak, Tramadol orta ila çok şiddetli ağrının tedavisi için reçete edilen bir ilaçtır.

Bu ilacı uygulama söz konusu olduğunda, doktorunuzun, ilacın dozunu ağrının yoğunluğuna ve her hastanın hassasiyetine göre ayarlaması gerekmektedir. Bununla birlikte, doktorlar her zaman yan etkileri önlemek için mümkün olan en düşük etkili dozu vermelidirler.

Ayrıca, bazı popülasyonların mümkün olan en düşük dozları alması gerekir. Bunun nedeni, klinik durumlarından dolayı komplikasyonlara daha yatkın olmalarıdır. Genel olarak, doktorların kullandığı temel kurallardan bazıları şunlardır:

 • 12 yaşın üzerindeki yetişkinler ve gençler asla günlük 400 mg dozunu geçmemelidir. Hastanın durumu çok ciddiyse ve uzun süreli tedavi gerektiriyorlarsa, sadece titiz uzman takibi ile takip etmelidirler.
 • Yaşlılar. Hasta böbrek veya karaciğer yetmezliğinden muzdarip değilse, genellikle 75 yaşına kadar bir doz ayarlaması gerekli değildir. Bununla birlikte, bir kişi ne kadar büyükse, dozlama aralıkları o kadar fazla uzatılmalıdır.
 • Böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalar. Son olarak, doktorlar genellikle doz aralıklarını her hastanın klinik ihtiyaçlarına göre uzatır.

Tramadol’un Yan Etkileri

Tramadol, diğer tüm ilaçlar gibi, olası yan etkilere sahiptir. En yaygın olan yan etkiler bulantı ve baş dönmesidir. Bununla birlikte, aşağıdaki gibi diğer semptomları da tetikleyebilir:

 • Psikolojik bozukluklar.
 • Bağımlılık.
 • Gastrointestinal sistem problemleri.
 • Görme bozukluğu.
 • Sinir sistemi tutulumu.

Sonuç

Son olarak, bu ilaç reçeteli bir ilaçtır. Bu, tıbbi izin olmadan almamanız gerektiği anlamına gelir. Tramadol’u yanlış kullanmak, ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilecek bağımlılığa yol açabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.