Kandaki Trombosit Miktarını Artıran En İyi 7 Yiyecek

Trombositleri artıran yiyecekler, kan dolaşımı konusunda yaşadığınız sağlık problemlerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.
Kandaki Trombosit Miktarını Artıran En İyi 7 Yiyecek
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Trombositler, kan dolaşımını sağlayan küçük hücre parçalarıdır. Görevleri, yaraları iyileştirmek ve kanamayı durmak için pıhtı oluşturmaktır. Dolayısıyla, kandaki trombosit miktarı genel sağlığımız açısından büyük önem taşır.

Trombositler, kemik iliğinde üretilir ve yaralandığınızda aşırı kan kaybını önlemek amacıyla zarar gören kan damarlarını iyileştirmekten sorumludur.

Trombositlerin içinde granül adında küçük keseler bulunur. Bu kesecikler, yaranın kapanmasına yardımcı olmak için diğer trombositleri de harekete geçiren kimyasal maddeler salgılar.

Kanamaları kontrol altına almada önemli bir rol oynaması nedeniyle kanda gereken miktarda trombosit bulunması herkes için hayati önem taşır.

Ancak ne yazık ki kandaki trombosit miktarını üretimini artıran, azaltan veya gerektiği gibi işlemesini engelleyen bazı durumlar vardır. 

Sonuç olarak, bu durumlar kronik kan hastalıklarına sebep olur ve aşırı kan kaybı riskini arttırır. 

Öncelikle, sağlığınızla ilgili ciddi komplikasyonlara sebep olabileceğinden doktorunuz bu durumu incelemeli ve gereken tedaviyi uygulamalıdır.

Buna ek olarak, kan seviyesini düzenlemeye yardımcı olacak şu muhteşem yiyecekleri beslenmenize eklemelisiniz.

Bu yiyeceklerin hangileri olduğunu keşfedin!

Kandaki Trombosit Miktarı İçin Dengeleyici Yiyecekler

1. Balkabağı

balkabağı

Bal kabağı ve çekirdekleri kandaki trombosit miktarını artırmaya yardımcı olan başlıca amino asitler ve vitaminler açısından zengindir.

Düzenli olarak tüketildiğinde bal kabağı, bu küçük hücrelerin oluşumunda önemli rol oynayan proteinlerin ve A vitamininin emilimi kolaylaşır.

Bal kabağı, güçlü bir antioksidan olduğundan toksinlerin ve serbest radikallerin negatif etkilerini engellemek için idealdir. 

2. Turunçgil meyveleri

Makul miktarda tüketildiğinde turunçgil meyveleri kan sağlığı için çok yararlıdır.

C vitamini bakımından zengin olan bu meyveler kandaki trombosit miktarı ve sayısını artırmak için gerekli olan besinleri içerir. 

Turunçgil meyveleri tüketmek bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Böylece antikorların üretimini artar ve trombositlerin zarar görmesini engellenir.

3. Hint bektaşi üzümü

trombosit

Hint bektaşi üzümü, az bilinen egzotik bir meyve olsa da kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi için faydalı bir meyvedir.

Öncelikle, A ve C vitamini içerir. Bu iki vitamin, vücudu koruyan trombositlerin oluşmasına yardımcı olur.

İçerdiği yüksek antioksidan oranı sayesinde oksidatif stresin etkileri en aza indirir. Ayrıca kandaki trombosit miktarı ve sayısının azalmasına sebep olan kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

4. Aleo vera jeli

Aleo vera jeli, sağlığa yararlı olduğu için yüzyıllardır bir çok farklı tıbbi amaç için kullanılmaktadır.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kan hücelerini temizlemek ve korumak için idealdir. 

Toksinlerin ve enfeksiyöz ajanların negatif etkilerini engelleyerek trombositlerin güçlenmesine yardımcı olur.

Bu sayede kanın seyrelmesi engellenir ve kan damarlarına zarar veren unsurlar uzak tutulur.

5. Ispanak

ıspanak

Ispanak, sağlığımız için pek çok faydası olan yeşil yapraklı sebzelerden biridir.

Ispanak çok yüksek miktarda K vitamini ve protein barındırır. Bu maddelerin her ikisi de yaralanmalar durumunda kanamanın durmasını sağlayan trombosit oluşumunda önemli birer rol oynar.

Doğal ıspanak suyu, bu mikro-hücrelerin üretimi arttırır ve kanın damarlardaki akışını hızlandırır. 

6. Papaya

Papayanın içi ve yaprakları, trombositlerin işleyişini etkileyen hastalıkların tedavisi için oldukça idealdir.

Papayanın hem suyu hem de çayı, kan hücreleri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede kronik rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur.

Kan hastalıklarının tedavisinde mucizevi bir etki sağlamasa da papaya tüketmek trombosit oluşumunu arttırmaktadır.

7. Pancar

pancar

Pancar, antioksidan açısından zengindir ve serbest radikaller yüzünden kandaki trombosit miktarının azalmasını engeller. 

A, C ve K vitaminlerine ek olarak, kanın temizlenmesine yardımcı olan ve kan damarlarının zarar görmesini engelleyen mineraller içerir. 

Pancar suyu, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, kan ve dolaşım problemlerinin oluşmasını engeller.

Her ne kadar kan hastalıklarının tedavisi, hastalığın sebebine göre değişiklik gösterse de bu yiyecekleri tüketmek genel sağlığınız için faydalı olacaktır. Alışkanlıklarınızı, ilaç kullanımınızı ve tedavilerinizi göz önünde bulunduracağı için bu yiyecekleri doktorunuzun gözetimi altında tüketmek en doğrusu olacaktır.  


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arnoldussen IAC, Witkamp RF. Effects of Nutrients on Platelet Function: A Modifiable Link between Metabolic Syndrome and Neurodegeneration? Biomolecules. 2021 Oct 4;11(10):1455.
 • Bermejo, E. (2017). Plaquetas. Hematología. Vol 21 Nº extraordinario: 10-18. Fisiología de la hemostasia normal. [En línea] Disponible en: http://www.sah.org.ar/revista/numeros/vol21/extra/06-Vol%2021-extra.pdf.
 • Bordia, A., & Verma, S. K.  Effect of vitamin C on platelet adhesiveness and platelet aggregation in coronary artery disease patients. Clinical cardiology. 1985; 8(10): 552-554.
 • Domínguez-Fernández, R.N., Arzate-Vázquez, I., Chanona-Pérez, J. J., Welti-Chanes, J. S., Alvarado-González, J. S., Calderón-Domínguez, G., Garibay-Febles, V., Gutiérrez-López, G. F., EL GEL DE Aloe vera: estructura, composición química, procesamiento, actividad biológica e importancia en la industria farmacéutica y alimentaria. Revista Mexicana de Ingeniería Química [en linea] 2012, 11 (Sin mes) : [Fecha de consulta: 15 de enero de 2019] Disponible en:http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=62024415003 ISSN 1665-2738.
 • Echevarría, J. R. L. (2017). Alimentos hipolipemiantes que mejoran la salud cardiovascular. Revista Cubana de Cardiología y Cirugía Cardiovascular, 23(4), 549-582. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7162557
 • Galmarini, C. R. (2005). La cebolla como alimento funcional. Pilquen-Sección Agronomía, (7), 6. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/2543768.pdf
 • Johnson M, McElhenney WH, Egnin M. Influence of Green Leafy Vegetables in Diets with an Elevated ω-6:ω-3 Fatty Acid Ratio on Rat Blood Pressure, Plasma Lipids, Antioxidant Status and Markers of Inflammation. Nutrients. 2019 Jan 31;11(2):301.
 • Hampilos K, Corn J, Hodsdon W, Wagner P, Roop R, Elise A, Troy L. Effect Of Carica Papaya Leaf Extract On Platelet Count In Chronic Immune Thrombocytopenic Purpura: A Case Series. Integr Med (Encinitas). 2019 Oct;18(5):30-35.
 • Hernáez Á, Lassale C, Castro-Barquero S, Ros E, Tresserra-Rimbau A, Castañer O, Pintó X, Vázquez-Ruiz Z, Sorlí JV, Salas-Salvadó J, Lapetra J, Gómez-Gracia E, Alonso-Gómez ÁM, Fiol M, Serra-Majem L, Sacanella E, Razquin C, Corella D, Guasch-Ferré M, Cofán M, Estruch R. Mediterranean Diet Maintained Platelet Count within a Healthy Range and Decreased Thrombocytopenia-Related Mortality Risk: A Randomized Controlled Trial. Nutrients. 2021 Feb 8;13(2):559.
 • Izak M, Bussel JB. Management of thrombocytopenia. F1000Prime Rep. 2014 Jun 2;6:45.
 • Innes AJ, Kennedy G, McLaren M, Bancroft AJ, Belch JJ. Dark chocolate inhibits platelet aggregation in healthy volunteers. Platelets. 2003 Aug;14(5):325-7.
 • Kawamori Y, Katayama Y, et al. Role for vitamin D receptor in the neuronal control of hematopoietic stem cell niche. Blood. Diciembre 2010. 116 (25): 5528-35.
 • Lederer AK, Maul-Pavicic A, Hannibal L, Hettich M, Steinborn C, Gründemann C, Zimmermann-Klemd AM, Müller A, Sehnert B, Salzer U, Klein R, Voll RE, Samstag Y, Huber R. Vegan diet reduces neutrophils, monocytes and platelets related to branched-chain amino acids – A randomized, controlled trial. Clin Nutr. 2020 Nov;39(11):3241-3250.
 • Moroi MK, Loloi J, Songdej N. Cranberry supplementation as a cause of major intraoperative bleeding during vascular surgery due to aspirin-like platelet inhibition. Blood Coagul Fibrinolysis. 2020 Sep;31(6):402-404.
 • Owu DU, Nwokocha CR, Ikpi DE, Ogar EI. Effect of Vitamin C Supplementation on Platelet Aggregation and Serum Electrolytes Levels in Streptozotocin-Induced Diabetes Mellitus in Rats. Niger J Physiol Sci. 2016 Aug 30;31(1):55-61.
 • Platelet Disorder Support Association. Diet and Lifestyle. Recuperado el 21 de abril de 2021. https://www.pdsa.org/treatments/complementary/food-as-a-cure.html.
 • Rao SS, Ikram R. Cocos nucifera (Coconut) water of different maturity stages affects hematological and coagulation parameters in rabbits: A positive lead. Pak J Pharm Sci. 2019 Jul;32(4):1631-1634.
 • Raubenheimer K, Hickey D, Leveritt M, Fassett R, Ortiz de Zevallos Munoz J, Allen JD, Briskey D, Parker TJ, Kerr G, Peake JM, Pecheniuk NM, Neubauer O. Acute Effects of Nitrate-Rich Beetroot Juice on Blood Pressure, Hemostasis and Vascular Inflammation Markers in Healthy Older Adults: A Randomized, Placebo-Controlled Crossover Study. Nutrients. 2017 Nov 22;9(11):1270.
 • Reports of Thrombocytopenia associated with complementary and alternative medicines, herbal remedies, nutritional supplements, foods and beverages. European Journal of Haematology. 2010. 84: 421-429.
 • Silczuk, A., & Habrat, B. Alcohol-induced thrombocytopenia: Current review. Alcohol. 2020; 86: 9-16.
 • Thomas, L. (2018). Cuenta del extracto de papaya y de plaqueta de la hoja de la papaya. News Medical Life Sciences. [En línea] Disponible en: https://www.news-medical.net/health/Papaya-Leaf-Extract-and-Platelet-Count-(Spanish).aspx
 • T. K. Lim. Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants: Volume 4, Fruits, Springer Science & Business Media, 2012. Páginas 258/9.
 • University of Rochester Medical Center. What Are Platelets? Recuperado el 21 de abril de 2021. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=160&ContentID=36.
 • Vallianou NG, Bountziouka VP, Georgousopoulou E, Evangelopoulos AA, Bonou MS, Vogiatzakis ED, Barbetseas JD, Avgerinos PC, Panagiotakos DB. Influence of protein intake from haem and non-haem animals and plant origin on inflammatory biomarkers among apparently-healthy adults in Greece. J Health Popul Nutr. 2013 Dec;31(4):446-54.
 • Winter FD Jr. Immune thrombocytopenia associated with consumption of tonic water. Proc (Bayl Univ Med Cent). 2015 Apr;28(2):213-6.
 • Morris, Van K., Et al. (2010) SEVERE THROMBOCYTOPENIA WITH IRON DEFICIENCY ANEMIA. Pediatric Hematology and Oncology Volume 27, 2010 pp. 413-419. Disponible en: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/08880011003739455?journalCode=ipho20

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.