Kandaki Trombosit Miktarını Artıran En İyi 7 Yiyecek

11 Kasım, 2018
Trombositleri artıran yiyecekler, kan dolaşımı konusunda yaşadığınız sağlık problemlerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Trombositler, kan dolaşımını sağlayan küçük hücre parçalarıdır. Görevleri, yaraları iyileştirmek ve kanamayı durmak için pıhtı oluşturmaktır. Dolayısıyla, kandaki trombosit miktarı genel sağlığımız açısından büyük önem taşır.

Trombositler, kemik iliğinde üretilir ve yaralandığınızda aşırı kan kaybını önlemek amacıyla zarar gören kan damarlarını iyileştirmekten sorumludur.

Trombositlerin içinde granül adında küçük keseler bulunur. Bu kesecikler, yaranın kapanmasına yardımcı olmak için diğer trombositleri de harekete geçiren kimyasal maddeler salgılar.

Kanamaları kontrol altına almada önemli bir rol oynaması nedeniyle kanda gereken miktarda trombosit bulunması herkes için hayati önem taşır.

Ayrıca bakınız: Kötü Kan Dolaşımına Sahip Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

Ancak ne yazık ki kandaki trombosit miktarını üretimini artıran, azaltan veya gerektiği gibi işlemesini engelleyen bazı durumlar vardır. 

Sonuç olarak, bu durumlar kronik kan hastalıklarına sebep olur ve aşırı kan kaybı riskini arttırır. 

Öncelikle, sağlığınızla ilgili ciddi komplikasyonlara sebep olabileceğinden doktorunuz bu durumu incelemeli ve gereken tedaviyi uygulamalıdır.

Buna ek olarak, kan seviyesini düzenlemeye yardımcı olacak şu muhteşem yiyecekleri beslenmenize eklemelisiniz.

Bu yiyeceklerin hangileri olduğunu keşfedin!

Kandaki Trombosit Miktarı İçin Dengeleyici Yiyecekler

1. Balkabağı

balkabağı

Bal kabağı ve çekirdekleri kandaki trombosit miktarını artırmaya yardımcı olan başlıca amino asitler ve vitaminler açısından zengindir.

Düzenli olarak tüketildiğinde bal kabağı, bu küçük hücrelerin oluşumunda önemli rol oynayan proteinlerin ve A vitamininin emilimi kolaylaşır.

Bal kabağı, güçlü bir antioksidan olduğundan toksinlerin ve serbest radikallerin negatif etkilerini engellemek için idealdir. 

2. Turunçgil meyveleri

Makul miktarda tüketildiğinde turunçgil meyveleri kan sağlığı için çok yararlıdır.

C vitamini bakımından zengin olan bu meyveler kandaki trombosit miktarı ve sayısını artırmak için gerekli olan besinleri içerir. 

Turunçgil meyveleri tüketmek bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Böylece antikorların üretimini artar ve trombositlerin zarar görmesini engellenir.

3. Hint bektaşi üzümü

trombosit

Hint bektaşi üzümü, az bilinen egzotik bir meyve olsa da kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi için faydalı bir meyvedir.

Öncelikle, A ve C vitamini içerir. Bu iki vitamin, vücudu koruyan trombositlerin oluşmasına yardımcı olur.

İçerdiği yüksek antioksidan oranı sayesinde oksidatif stresin etkileri en aza indirir. Ayrıca kandaki trombosit miktarı ve sayısının azalmasına sebep olan kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca bakınız: Kan Dolaşımını Hızlandırmaya Yardımcı Olan 5 Bitki

4. Aleo vera jeli

Aleo vera jeli, sağlığa yararlı olduğu için yüzyıllardır bir çok farklı tıbbi amaç için kullanılmaktadır.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kan hücelerini temizlemek ve korumak için idealdir. 

Toksinlerin ve enfeksiyöz ajanların negatif etkilerini engelleyerek trombositlerin güçlenmesine yardımcı olur.

Bu sayede kanın seyrelmesi engellenir ve kan damarlarına zarar veren unsurlar uzak tutulur.

5. Ispanak

ıspanak

Ispanak, sağlığımız için pek çok faydası olan yeşil yapraklı sebzelerden biridir.

Ispanak çok yüksek miktarda K vitamini ve protein barındırır. Bu maddelerin her ikisi de yaralanmalar durumunda kanamanın durmasını sağlayan trombosit oluşumunda önemli birer rol oynar.

Doğal ıspanak suyu, bu mikro-hücrelerin üretimi arttırır ve kanın damarlardaki akışını hızlandırır. 

6. Papaya

Papayanın içi ve yaprakları, trombositlerin işleyişini etkileyen hastalıkların tedavisi için oldukça idealdir.

Papayanın hem suyu hem de çayı, kan hücreleri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede kronik rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur.

Kan hastalıklarının tedavisinde mucizevi bir etki sağlamasa da papaya tüketmek trombosit oluşumunu arttırmaktadır.

7. Pancar

pancar

Pancar, antioksidan açısından zengindir ve serbest radikaller yüzünden kandaki trombosit miktarının azalmasını engeller. 

A, C ve K vitaminlerine ek olarak, kanın temizlenmesine yardımcı olan ve kan damarlarının zarar görmesini engelleyen mineraller içerir. 

Pancar suyu, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, kan ve dolaşım problemlerinin oluşmasını engeller.

Her ne kadar kan hastalıklarının tedavisi, hastalığın sebebine göre değişiklik gösterse de bu yiyecekleri tüketmek genel sağlığınız için faydalı olacaktır. Alışkanlıklarınızı, ilaç kullanımınızı ve tedavilerinizi göz önünde bulunduracağı için bu yiyecekleri doktorunuzun gözetimi altında tüketmek en doğrusu olacaktır.  

  • Bermejo, E. (2017). Plaquetas. Hematología. Vol 21 Nº extraordinario: 10-18. Fisiología de la hemostasia normal. [En línea] Disponible en: http://www.sah.org.ar/revista/numeros/vol21/extra/06-Vol%2021-extra.pdf
  • Thomas, L. (2018). Cuenta del extracto de papaya y de plaqueta de la hoja de la papaya. News Medical Life Sciences. [En línea] Disponible en: https://www.news-medical.net/health/Papaya-Leaf-Extract-and-Platelet-Count-(Spanish).aspx
  • T. K. Lim. Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants: Volume 4, Fruits, Springer Science & Business Media, 2012. Páginas 258/9.
  • Domínguez-Fernández, R.N., Arzate-Vázquez, I., Chanona-Pérez, J. J., Welti-Chanes, J. S., Alvarado-González, J. S., Calderón-Domínguez, G., Garibay-Febles, V., Gutiérrez-López, G. F., EL GEL DE Aloe vera: estructura, composición química, procesamiento, actividad biológica e importancia en la industria farmacéutica y alimentaria. Revista Mexicana de Ingeniería Química [en linea] 2012, 11 (Sin mes) : [Fecha de consulta: 15 de enero de 2019] Disponible en:http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=62024415003 ISSN 1665-2738.
  • University of Rochester Medical Center. What Are Platelets? Recuperado el 21 de abril de 2021. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=160&ContentID=36
  • Platelet Disorder Support Association. Diet and Lifestyle. Recuperado el 21 de abril de 2021. https://www.pdsa.org/treatments/complementary/food-as-a-cure.html