Tuvalete Gitmemenin Yol Açabileceği Sorunlar

· 13 Mayıs, 2015

Tuvalete gitme ihtiyacı tamamen doğaldır. Bu sebeple, vücudumuzun ihtiyacı olmayan bütün fazlalık ve atık maddeleri dışarı atabilmesi için bunu belirli sıklıkta yapmamız gerekir.

Bir sürü kişinin sahip olduğu tuvaleti tutma alışkanlığı, ciddi sonuçlar doğurabilir. İdrarı tutma; idrar yollarını etkileyen bakteriyel enfeksiyonların, yani ciddi üriner enfeksiyonların oluşmasına yol açabilir. Bunun sebebi, idrarın mesanede çok uzun süre kalmasından dolayı idrarda mikropların oluşmasıdır. Zamanla bu enfeksiyonlar böbreklere sıçrayıp aşağıda bahsedeceğimiz durumlar gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Böbrek taşı

Bünyesi böbrek taşı oluşumuna yatkın olanlar ve her ne sebeple olursa olsun idrarını tutanlar bu konuya çok dikkat etmelidir, çünkü böbrek taşının sonuçları çok daha kötü olabilir. Böbrek taşı, aşırı sodyum ve kalsiyumdan dolayı böbreklerde oluşan minik “taşlar”dır. Bu mineraller vücuttan idrar ile düzenli olarak atılmazsa; böbrek taşları, idrar yolları vasıtasıyla vücuttan dışarı çıkmaya çalışacaktır ve bu hareketin yarattığı acı dayanılmazdır.

Sistit

En çok kadınları etkileyen bir sorundur. Mesane duvarının iltihaplanmasıdır ve yaygın olarak sistit olarak adlandırılır. Başlıca semptomları şunlardır:

  • Leğen kemiğinde ağrı
  • İdrar yaparken yanma ve ağrı

İdrar miktarı çok azalır ve hasta çok daha sık tuvalete gitmek zorunda kalır.

Mesanenin şişmesi

Ortalama mesane kapasitesi 440 ml’dir. Günde sekiz bardak su içtiğinizde, ortalama 1,9 litre sıvı tüketmiş olursunuz. Yani mesane, bir günde içtiğiniz suyun yaklaşık olarak dörtte birini alabilir. Bu yüzden; ihtiyaç duyduğunuz anda tuvalete gitmeye özen göstermiyorsanız, vücudunun su oranını yüksek tutmak ve böbrek sağlığını korumak için düzenli olarak sıvı tüketen biri olmanız aslında bir işe yaramaz.

Yeterince sıvı tüketilmesinin önemle tavsiye edilmesinin başlıca sebeplerinden biri, böbrekleri temizleme gibi önemli bir göreve yardımcı olmasıdır. Bu da yalnızca içtiğimiz suyun düzenli olarak idrar yoluyla dışarı atılmasıyla mümkündür. Bununla birlikte vücudumuzun artık ihtiyacı olmayan atıklar da dışarı atılmış olur. Bu işlem yapılmazsa çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Zararları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, idrarı tutmak birçok olumsuz etkiye yol açar. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • İdrar yaparken sürekli ve güçlü bir ağrı
  • Vücuttan gerektiği gibi atılmayan idrardaki bakterilerin etkisiyle ortaya çıkan ateş.
  • Titreme
  • Mide ağrısı
  • Kramp
  • Anksiyete
  • İdrara çıkma ihtiyacı dışındaki herhangi bir şeye odaklanmada güçlük

Sizin de fark ettiğiniz gibi, vücudunuzun ihtiyacı olduğu anda lavaboya giderek ve bu konuda vücudunuzun verdiği uyarılara dikkat ederek birçok sağlık sorununu önleyebilirsiniz. Umarız bu tavsiyeler, mesanenizi zararlı atıklardan uzak tutmak ve böbrek sağlığınızı korumak için daha fazla dikkatli olmanıza yardımcı olur. Bu ikisinin, vücudumuzun en önemli organlarından olduğunu unutmayın. Sırf birkaç dakikalığına işimizi bırakıp lavaboya gitmek zorunda kalmamak için organlarımızı ihmal edip ciddi sağlık sorunları riskine maruz bırakmak, onlara karşı çok sorumsuzca bir davranış olacaktır.