Uyuşuk Yaşam Tarzı: Spor Salonuna Gitmeli Misiniz?

Uyuşuk yaşam tarzıyla ilişkili risklerden kaçınmak, fiziksel aktivitenin günlük yaşamın bir parçası olduğu bir yaşam tarzına geçmeyi kapsar. Peki, bunu nasıl başarabilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin. 
Uyuşuk Yaşam Tarzı: Spor Salonuna Gitmeli Misiniz?
Daniel Baldó Vela

Yazan ve doğrulayan Hemşire Daniel Baldó Vela.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fiziksel hareketsizlik üzerine yapılan çeşitli çalışmalara göre, nüfusun %36.8’i uyuşuk bir yaşam tarzına sahip ve yeterince hareket etmiyor. İşin en kötü kısmı bu rakam günden güne kötüleşiyor: İnsanların hayatı gittikçe daha az aktif ve daha az sağlıklı bir hale geliyor.

‘The Lancet’ dergisi 2018 yılında 1,9 milyon katılımcı ile yapılan ve Batı ülkelerindeki fiziksel hareketsizlik ile ilgili endişe verici rakamları gösteren bir meta-analizin sonuçlarını yayınladı.

Öte yandan, sağlık ve fitness alanında son zamanlarda hazırlanan bir pazar raporuna göre, spor salonuna gitmek fiziksel egzersiz yapmanın en yaygın şekli gibi görünüyor.

Fiziksel hareketsizlik gelişmiş ülkelerde bir tür salgın gibi. Halbuki bu ülkeler aynı zamanda spor salonuna yazılma oranının en yüksek olduğu ülkeler.

Ancak, araştırmaya göre, spor salonu, insanların aktif bir hayat yaşamalarını sağlamak için iyi bir çözüm değildir. Bunun nedeni, teorik açıdan faydalarından bağımsız olarak yeterince motive edici olmaması ve insanların genellikle fitness programlarına bağlı kalmamaları. Ayrıca, spor salonuna gitmek, uyuşuk yaşam tarzlarımızla mücadele etmemiz için yeterli değil.

Eğer zamanımızın geri kalanını oturarak geçiriyorsak, spor salonuna gitmek sağlığımızı iyileştirmez. Uyuşuk yaşam tarzı dünya çapında obeziteyle ilişkili ölümlerin iki kat artmasına yol açar. Ayrıca, uyuşuk yaşam tarzı kardiyovasküler riski de beraberinde getirir ve bu kiloya bağlı değildir.

Spor salonuna gitmeli misiniz?

ağırlık antrenmanı spor salonu kadın

Sağlık açısından bakıldığında, spor salonuna gitmek zannettiğiniz kadar sağlıklı değilmiş gibi görünüyor çünkü sizi uzun süre hareket etmeden oturmaktan alıkoymuyor. Bu arada, bu aktivite sizin fiziksel aktivite ihtiyacınızı bile karşılamıyor çünkü pek çok kişi bir süre sonra gitmeyi bırakıyor.

Bu bağlı kalamayışın sebebi spor salonuna gitmek için kişisel zamandan fedakarlık edilmesinin gerekmesi olabilir. Çünkü spor salonuna gitmek, özellikle de halihazırda formda değilseniz genellikle sıkıcı ve zorludur.

Gerçekten de pek çok çalışma, bir fitness programını uygulamaya başlayıp onu bırakan insanların çoğunun ya yeterli zamanları olmadığını ya da spor salonuna gitmeyi çok zor veya sıkıcı bulduklarına dikkat çekiyor.

Uyuşuk yaşam tarzı: Fiziksel olarak nasıl aktif olunur?

Yukarıda da söylediğimiz gibi, fiziksel hareketsizlik tüm batı ülkelerinde bir sorundur. Spor salonu ise bu soruna bir çözüm sunmuyor gibi görünüyor. Bu nedenle, fiziksel hareketsizlikten kaynaklanan sorunların önüne geçmek için şunları yapmalıyız:

 • Günlük fiziksel aktivite önerilerine uyun.
 • Uzun süre hareket etmeden oturmamaya çalışın.

Uyuşuk bir yaşam tarzını sona erdirmenin anahtarı fiziksel aktiviteyi, günlük rutininizin ayrılmaz bir parçası yapmanızdır.

Dünya Sağlık Örgütü günde en az 20 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite (haftada 150 dakika) yapılmasını önerir. Ancak, yapılan çoğu çalışma, aktivite günlük 7.500 adımı aştığında kardiyovasküler riskin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Bu da yaklaşık 1 saat 15 dakika hareketli olmak demektir.

Kapsamlı şekilde bakacak olursak ne kadar aktif olursanız (aşırıya kaçmadan elbette!) o kadar sağlıklı olursunuz diyebiliriz. En azından, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen haftalık 150 dakikaya ulaşmak önemlidir.

şortlu adam yol yürüyüş uyuşuk yaşam tarzı

İşte birkaç ipucu:

 • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • İşten eve evden işe giderken bisiklet kullanın veya yürüyün.
 • Çocuklarınızın okullarına yürüyerek gidin, onları okula bırakın ve okuldan alın.
 • Alışverişinizi mahalleden yapın. Fiziksel aktivitenizi artırmak için, market alışverişlerinizin boyutunu küçük tutun ve daha sık alışverişe gidin.
 • Günlük işleriniz nedeniyle bu, sizin için imkansızsa en azından markete yürüyerek gidin ve eve geri dönerken de yürüyebilmek için yaptığınız büyük alışverişin evinize gönderilmesini isteyin.
 • 20 dakikadan daha az sürecek herhangi bir yolculuk için araç kullanmaktan uzak durmaya çalışın. Bunun yerine yürüyün veya bisiklete binin.
 • Toplu taşımayı tercih edin.
 • Ev işlerini kendiniz yapın.
 • Gününüzü kısa bir yürüyüşle bitirin. Bu hem fiziksel sağlığınıza hem de psikolojik sağlığınıza katkıda bulunur.
 • Sizi harekete geçirecek eğlenceli bir aktivite bulup katılın.

Uyuşuk yaşam tarzının önüne geçmek için daha fazla strateji

Yukarıdakilerin yanı sıra, ofisteyken belli stratejiler uygulamak önemlidir. Çünkü orada çok fazla zaman geçiriyorsunuz ve bu da uyuşuk yaşam tarzınızın bir parçası. Ofisteki aktivite eksikliği, fiziksel aktiviteyle ilgili önerilere uymayı zorlaştırır.

elinde laptop olan ofis insanı iş çıkışı
Ofiste aktif olmaya çalışmalısınız.

Günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil edin

 • Mümkünse toplantılarınızı uzak noktalarda yapmaya çalışın. Hepsini yan odada yapmayın.
 • Ofiste “ayakta toplantı” yapılması için insanları teşvik edin. 3-4 kişiden az insan varsa, bir yürüyüşe çıkıp o esnada bile toplantıyı yapabilirsiniz!
 • Biriyle konuşmanız gerekiyorsa, masasına gidin ve telefonunuzu yoğun olarak kullanmayı bırakın.
 • İşiniz dışında yapmanız gereken şeyleri belirleyin. Belli bir zamanda yapmanız gerekmeyen etkinliklerin neler olduğuna karar verin. Sonra bunları gün içine dağıtın. Her saat başı sandalyenizden kalkmak için bir neden bulmanız ideal olacaktır.
 • Mümkün olduğunda egzersiz yapıyorsanız, daha az aktif olacağınızı bildiğiniz zamanlarda bunu yapmaya çalışın.
 • Son olarak, eğer konsantre olamıyorsanız 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Bu, harekete geçmenize yardımcı olur ve böylece entelektüel aktivitenize kaldığınız yerden devam edebilir ve daha fazla işi tamamlayabilirsiniz.

Uyuşuk bir yaşam tarzı ile ilgili riskleri önlemek için günlük fiziksel aktivite önerilerine uymanın yeterli olmadığını unutmayın. Ayrıca hareket etmeden oturduğunuz süreyi de en aza indirmelisiniz.

Bu yüzden spor salonunu unutun. En iyi çözüm o değildir. Gerçek çözüm, fiziksel aktivitenin günlük rutinlerimizin bir parçası olduğu aktif bir yaşam tarzı inşa etmekte yatar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.