Uzun ve Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

· 15 Aralık, 2015
Argan yağı yağlı saçı olduğu kadar kuru saçı da beslemek için kullanılır. Saçınıza parlaklık ekler ve kökten uçlara saçları onarır.

Uzun saçlı olmak geçtiğimiz son birkaç yılın en gözde trendlerinden oldu; güzel saçlar ise bir kadının sahip olabileceği en önemli özelliklerden bir tanesi ve güzel bir dokunuş ile güveninizi arttırıp sizi daha feminen hissettirebilir.

Konu saç uzatmaya geldiğinde hepimiz aynı değiliz. Birçok farklı saç çeşidi bulunuyor ve her biri de tamamen uzamak için farklı çeşit besin maddelerine ihtiyaç duyuyor. Bazı kadınlar kimyasal işlemlere başvurup ne yazık ki neredeyse her zaman saçlarına zarar vermiş oluyor ve hatta daha da kötüsü uçları o kadar çatallaşıyor ki saçları bir daha uzamıyor.

Diğer yaygın bir çözüm ise kuaförünüze gidip düzenli olarak saçlarınızı kestirmek ama bu da sonucunda uzun vadede saçlarınızın çok yavaş uzamasına sebep oluyor ve saçlarınız ilk haline göre daha da kısalmış oluyor.

Peki bunu nasıl düzeltebilirsiniz?

Uzun, sağlıklı, parlak ve kalın saçların sırrı saç tipinize göre en uygun olan doğal tedaviler ve maskeler kullanmak. Alerjik reaksiyon geçirme ve saçınıza tamir edilemeyecek zarar verme tehlikesini göze almayın. Ve bir malzemenin kafanıza uygulanmasının güvenli olup olmadığını anlamak için basit bir deri testiyle tatmin olmayın. Seçtiğiniz işlemin hiçbir şekilde size zarar vermeyeceğinden tamamıyla emin olun.

Uzun, sağlıklı saçlar için ev tedavileri oldukça çoktur, ancak yalnızca birkaçı gerçekten etkili sonuçlar verebilir. Bugünkü yazımızda gerçekten işe yarayan ve size çok kısa sürede sonuç sağlayacak birkaç ipucu ve tedaviyi paylaşacağız.

Beyaz şarap ile barbunya boyası

Malzemeler

  • Yarım bardak barbunya (225 g)
  • 1 bardak su (250 ml)
  • ½ bardak beyaz şarap (250 ml)

Yapılışı

Yarım bardak barbunyayı bir bardak su içinde kaynatın. Suyun rengi tamamen kırmızıya döndüğünde, beyaz şarabı ekleyin ve karışımı 15 dakika boyunca soğumaya bırakın. Sıvıyı saçınıza uygulayın ve 15 dakika daha bekletin.

Saçınıza tamamen nüfuz etmesini sağlamak için bir duş bonesi kullanabilirsiniz. Süre dolduğunda, saçınızı durulayın ve saç kremi sürmeden önce normalde yıkadığınız gibi yıkayın. Bunu haftada bir kez tekrarladığınızda çok kısa süre içinde harika sonuçlar elde edeceksiniz.

Doğum kontrol haplı ve biberiye yağlı şampuan

biberiye
Kulağa yabancı gelen bu tedavi oldukça etkili ve çok da uygun fiyatlıdır.

Malzemeler

  • 1 paket doğum kontrol hapı
  • Şampuan
  • 1 yemek kaşığı biberiye yağı (18 ml)

Yapılışı

Bir paket standart doğum kontrol hapı satın alın. 11 tanesini toz haline gelene kadar iyice ezin. Bunu kullandığınız şampuanın şişesine ekleyin ve ardından bir yemek kaşığı biberiye yağı ekleyin. Toz eriyene kadar tüm malzemeleri iyice karıştırın.  Saçınızı bu karışımla düzenli olarak yıkayın ve saç kremi kullanmayı unutmayın. Birkaç haftadan sonra sonuçları fark edeceksiniz.

Soğan şampuanı

Yine alışılagelmedik bir tedavi ama saç uzatmaya gelince son derece etkili.

Malzemeler

Yapılışı

Kırmızı soğanı alıp dilim dilim doğrayın. Normal şampuanınıza birkaç dilim ekleyin ve sekiz gün boyunca bekletin. Bu şampuanı normal saç kremini sürmeden önce düzenli olarak kullanın. Soğan bir yandan saçınızın daha hızlı büyümesini sağlarken diğer yandan saçınıza parlaklık ve yumuşaklık katacak.

Esans yağları kokteyli

bademler
Malzemeler

  • 1-2 yemek kaşığı argan yağı (18/36 ml)
  • 1-2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (18/36ml)
  • 1-2 yemek kaşığı badem yağı (18/36ml)

Yapılışı

Bu üç yağı bir kaseye ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra saç köklerinize uygulayın. Parmak uçlarınızla beş dakika boyunca iyice dağılana kadar kafatasınıza masaj yapın. Yağları etkin hale getiren ısıyı hapsetmek için bir duş bonesi kullanın. Bu karışımı saçınızda 10 ile 15 dakika kadar bekletin. Ardından normal şampuanınızla saçınızı durulayın ve yıkayın ve saç kreminizi unutmayın. Mükemmel sonuçlar için bunu bir hafta boyunca her gün yapın. Bu işlemi saçınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması için her ay tekrar edebilirsiniz.

Saçınızı kestirmeyin

Saçlar genelde ayda yaklaşık bir santimetre kadar uzar. Her ay saçlarınızı kestirmenin saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacağı bir söylentidir ve aslında o sırada normalde uzayandan çok daha fazla saçı kestirmiş olursunuz. En iyi sonuçları elde etmek için saç kesimini erteleyebileceğiniz kadar erteleyin.