Vajinal Enfeksiyonu Önlemek için 9 Yöntem

Vajina enfeksiyonu rahatsız edici bir sorundur ve herkes bu sorundan uzak durmak ister. Vajina enfeksiyonunu önlemenin 9 yolunu yazımızda öğrenin.
Vajinal Enfeksiyonu Önlemek için 9 Yöntem

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok sebep vajinal enfeksiyona sebep olabilir. Bu makalemizde, vajinal enfeksiyonu önlemek için başvurabileceğiniz 9 yöntem sıraladık. Kaçırmayın!

Vajinal Enfeksiyonu Önlemek için 9 Yöntem

Vajina pH’ınızdaki değişiklikler, mantar ve virüslerin çoğalmasına ve vajinal enfeksiyonlara neden olur.

Özel bölgeniz genellikle sıcak ve nemlidir. Bu, diğer faktörlerle bir araya geldiğinde mikroorganizmaların çoğalmasına olanak sağlar ve pek çok rahatsız edici duruma neden olur.

Birçok enfeksiyon türü cinsel ilişki sırasında bulaşabildiği gibi, hijyen eksikliğinden de vücudunuz enfeksiyon geliştirebilir. Umumi tuvaletleri kullanmak, stres ve giydiğiniz iç çamaşırı türü de enfeksiyon sebeplerinden olabilir.

10 kadından 8’i, özellikle probleme neden olan durumlara maruz kalmışsa, hayatı boyunca bir kez vajinal enfeksiyon problemi yaşıyor.

Ancak, neyse ki vajinal enfeksiyonu önlemek mümkün. Bu konuyla ilgili olduğunuzu biliyoruz, bu yüzden vajinal enfeksiyonu önlemek için en etkili 9 yöntemi sizinle paylaşacağız.

Bir göz atın!

1. Hijyen

vajinal sağlık

Özel bölgenize uygun bir temizlik yöntemi uygulamak her türlü vajinal enfeksiyonu uzak tutmanın en iyi yoludur. Dikkatli olmanız gerekir çünkü vajina çok hassastır ve sert sabunlar doğal florasını değiştirebilir.

Fiziksel özelliklerine bakıldığında, vajinanın iç maya ve bakterilerin oluşması için elverişti bir ortamı vardır. Doğal pH’ını değiştirmeyecek bir sabun kullanmaya özen gösterin. Ayrıca, vajinanızı her zaman önden arkaya doğru temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

2. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) farkında olun

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar enfeksiyonlardır ve kadınların vajinal problemlerinin ana sebeplerinden birisidir. Bu hastalıkların semptomlarını ve nasıl yayıldığını bilmek çok önemlidir. Sağlığınızı korumak için bu tek başına yeterli değildir ancak bunun bilincinde olmak sağlıklı bir cinsel yaşam için önemlidir.

3. Vajina içini suyla yıkamayın

Bazıları, vajina içini suyla temizlemenin kötü kokuları ve enfeksiyon oluşumunu engellemenin en iyi yolu olduğunu düşünür. Bununla birlikte, vajinayı temizlemenin zararlı olduğu ve enfeksiyon oluşumunu önleyen sağlığa yararlı bakterileri yok ettiği ispatlanmıştır.

Vajinanın mikrobiyomlarını değiştirmek, vajinayı maya, bakteri ve diğer hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

4. Vücudunuzu saran kıyafetlerden uzak durun

dar pantolon giymeye çalışan kadın

Çok dar pantolonlar giymek, özel bölgenizdeki hava akkışını engelleyebilir bu da bakteri ve mantarların çoğalmasına olanak sağlayan sıcak ve nemli bir ortam yaratır. Mümkün olduğunca, özel bölgenizin hava almasına olanak sağlayan kıyafetler tercih edin.

5. Spor yaptıktan sonra kıyafetlerinizi değiştirin

Spor yaparken terlediğinizde, kıyafetiniz terinizi emer ve bu durum enfeksiyonlara neden olabilir. Vajinal enfeksiyonları önlemek istiyorsanız, spordan sonra kıyafetlerinizi değiştirmeli ve duş almalısınız. Bu, çok önemlidir.

6. Parfüm ya da deodorant kullanmayın

Parfüm, sabun ve vajinal deodorantlar özel bölgenizin doğal mikrop biyolojisini değiştirebilecek sert kimyasallar içeren işlenmiş ürünlerdir. Özel bölgenizdeki akıntılar bazıları için rahatsız edici olsa da, bu sıvının vajinayı kayganlaştırdığını ve enfeksiyonlara karşı koruduğunu unutmamanız gerekir.

Kozmetik ürünlerini özel bölgenizde kullanmak kuruluğa neden olur, enfeksiyon riskinizi artırır ve cinsel yaşamınızı etkiler.

7. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

mikroplar

Bağışıklık sistemi, vücudumuza sızmaya çalışan patojenlerle savaşan antikorları üretir.

Dengeli beslenmek, her gün bol miktarda su içmek ve diğer sağlıklı alışkanlıklar doğal yoldan vücudunuzun savunmasını güçlendirmenin en basit yollarındandır.

8. İlaçları belirtilen şekilde kullanın

Antibiyotik gibi bazı ilaçlar, vücudun bakteri florasını zayıflatarak vajinada mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Bazı ilaçlar enfeksiyonları kontrol etmek için tasarlanmış olmasına rağmen, pek çok bakteri ve virüs bu ilaçlara karşı dirençli hale gelmiştir. Buna ek olarak, içerdikleri kimyasalların yüksek miktarda alımı, vücudun savunmasını düşürür ve vücudu mikroorganizmalara duyarlı hale getirir.

9. Pamuklu iç çamaşırı kullanın

iç çamaşırı seçen kadın

Pek çok kadın, iç çamaşırı için dantel ve diğer kumaşları tercih ediyor çünkü daha çekici ve hoş görünüyorlar. Ancak, bu kumaşlar cildin nefes almasına izin vermiyor, nemli kalabiliyor ve pek çok farklı mikroorganizma barındırıyor. Bu tür problemlerden kaçınmak için iç çamaşırı seçerken pamuklu ve diğer nefes alabilen kumaşları tercih etmelisiniz.

Ve son olarak, bunların yanı sıra düzenli olarak jinekolog muayenesi yaptırmayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gonçalves B, Ferreira C, Alves CT, Henriques M, Azeredo J, Silva S., “Vulvovaginal candidiasis: Epidemiology, microbiology and risk factors”, Crit Rev Microbiol. 2016 Nov;42(6):905-27.
  • Workowski, K. A; Berman, S; Centers for Disease Control Prevention (2010). “Sexually transmitted diseases treatment guidelines, 2010”. Morbidity and Mortality Weekly Report59(RR-12): 1–110
  • “How You Can Prevent Sexually Transmitted Diseases”cdc.gov. Centers for Disease Control and Prevention. 31 May 2016
  • Pincay, I. P., Quinde, C. F., Villacreses, W. L., & Rivadeneira, M. C. (2018). Especies de Cándidas como agentes causales de micosis vaginal en mujeres sexualmente activas. RECIMUNDO: Revista Científica de la Investigación y el Conocimiento, 2(1), 283-301.
  • Runeman, B., Rybo, G., Forsgren-Brusk, U., Larkö, O., Larsson, P., & Faergemann, J. (2005). The Vulvar Skin Microenvironment: Impact of Tight‐fitting Underwear on Microclimate, pH and Microflora. Acta dermato-venereologica, 85(2).
  • Enfermedades de transmisión sexual (ETS) – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2019). Retrieved 11 July 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sexually-transmitted-diseases-stds/symptoms-causes/syc-20351240
  • Hongos. (2020). Retrieved 11 July 2020, from https://www.aego.es/enfermedades/vulvovaginitis/hongos

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.