Varislere Karşı Pancar ve Maydanoz Suyu

Bu içeceği içerek, spor yaparak ve dengeli beslenerek kan dolaşımını, venöz dönüşünü iyileştirebilir ve varisleri önleyebilirsiniz.
Varislere Karşı Pancar ve Maydanoz Suyu
Abel Verdejo

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Abel Verdejo.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Varis sorunundan kurtulmak için bir mucize gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak, sağlıklı bir beslenme ve sporla varisi ve derin ven trombozu oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Varisli damarlarınız ileri seviyedeyse, muayyene etmesi için doktorunuzla iletişime geçmeyi unutmayın. Neyse ki, pancar ve maydanoz suyunu örümcek damardan iç varise kadar tüm varis tiplerinin tedavisi için kullanabilirsiniz. 

Bu karışım ile kesin ve iyi sonuçlar alabilirsiniz. Venöz dönüşünü ve bacaklardaki kan dolaşımını geliştirir. Yazımızın devamında bu konudan daha detaylı bahsedeceğiz.

Pancar ve maydanoz kan dolaşımını hızlandırır

Varis, genetiğin ve hayat tarzının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Varislerle mücadele etmek ve oluşumunu engellemek için bir çok yol vardır. Örneğin, eğer annenizde varis varsa, sizde de varis oluşumunu engellemek için bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Çok uzun süre oturmaktan kaçınmanın, antioksidan, taze meyve ve sebze açısından zengin bir beslenmenin ve bolca içilen suyun varisi önlemde oldukça faydası vardır.

Her gün yemeniz gereken yiyeceklerin yanında pancarı ve maydanozu kesinlikle beslenmenize eklemelisiniz. Bu iki sebzeden oldukça basit ve hızlı bir şekilde yaralanabilirsiniz. Örneğin pancar ve maydanozdan oluşan doğal bir sebze suyu yapabilirsiniz.

pancar ve maydanozlar

Kan damarları için pancar

Eğer bacaklarınızı yorgun, ağır ve şiş hissediyorsanız bu pancar ve maydanoz suyu tam size göre.

 • Pancar suyu, kan dolaşımını hızlandıran nitrat açısından zengin bir sebzedir.
 • Pancarın içinde bulunan nitrat; özellikle nitrik oksit, kan damarlarını genişletir ve daha fazla oksijenin geçmesini sağlar, böylece kan basıncı düşer.
 • Dahası, iltihap ve mantar önleyici olarak görev yapan ve güçlü bir antioksidan olan betalain içerir. Betalain aynı zamanda vücudun arınmasını sağlar.
 • Pancar, kanın temizlenmesine ve bazı hormonların sentezlenmesine yardımcı olduğu için karaciğere de iyi gelen bir sebzedir.
 • Pancarda bulunan magnezyumu da unutmamak gerekir. Magnezyum kan dolaşımına ve venöz dönüşüne iyi gelir.

Güçlü bir antioksidan: Maydanoz

Maydanoz, varisi azaltan ve tedavi eden iki güçlü unsur içerir: luteolin ve C vitamini.

 • Bu iki bileşenin tromboz oluşumunu azaltan iltihap önleyici özelliği vardır. Aynı zamanda, düzenli olarak kullanıldığında bacaklardaki şişkinliği ve ağırlığı da giderir.
 • Maydanoz, kan dolaşımını hızlandırma ve vücudu arındırma özellikleri olan antioksidan deposudur. Ayrıca venöz dönüşünün düzelmesine yardımcı olur.
 • Maydanozun içindeki potasyumu da göz ardı etmemek gerek. Potasyum, kan basıncını düzenleyen, hatta yüksek tansiyona iyi gelen oldukça önemli bir mineraldir. 

Pancar ve maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

pancar suyu

Malzemeler

 • 1 pancar
 • 1 yemek kaşığı maydanoz (5 gr)
 • Limon suyu (yarım limon)
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Çok fazla olgunlaşmamış orta boy bi pancar seçin. Yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için en iyi yol pancarı tazeyken yemektir. Öncelikle pancarı çok iyi yıkayın, kabuğunu soyun ve kolay parçalanması için dört parçaya bölün.
 • Ardından maydanoz yapraklarını iyice yıkayın. Güçlü tadı olsa da varis oluşumunu azaltmak için biraz maydanoz eklemeye değer.
 • Yukarıdaki 4 malzemeyi de blendıra koyun.
 • Son olarak, pürüzsüz bir karışım elde edene kadar malzemeleri blendırdan geçirin.

Bu karışımı, sabahları haftada üç kez içmenizi öneriyoruz. Kan dolaşımınızı ve direnci güçlendirecektir. Aynı zamanda günlük işlerinizde size daha fazla enerji verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.