Varisli Damarlar İçin En İyi 10 Çözüm

Varis tedavisinde bazı yöntemlerin daha etkili olabilmesi ve biz uyurken etki etmesi için gece uygulanması önerilir.
Varisli Damarlar İçin En İyi 10 Çözüm
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Varisli damarlar en yaygın dolaşım problemlerinden biridir. Çoğu erkek de onlardan muzdarip olsa da, esas olarak kadınları etkiler. Varis tedavisi bu nedenle ortak bir endişe haline gelir ve erken tedavide fayda var.

Varisli damarlar nelerdir?

Genel olarak konuşursak, varisli damarlar, düzgün kan dolaşımını engelleyen ve çıplak gözle görülebilen topaklarla sonuçlanan damarların genişlemesidir. MSD Kılavuzuna göre, “tipik venöz varisler semptom üretmez, ancak bacaklarda dolgunluk, basınç ve ağrı veya hiperestezi hissi yaratabilir”.

varisli bacaklar

Sıklıkla kökenlerinin dolaşım sistemi arızasında olduğu söylense de, böyle olması şart değildir.

Bunları tetikleyebilecek risk faktörleri arasında şunlar sayılabilir: obezite, hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre veya aynı duruşta ayakta durmak, doğum kontrol yöntemi kullanmak, aile öyküsü, sigara içmek, hipertansiyon, yüksek kolesterol veya tromboz sorunları.

Doğru şekilde tedavi edebilmek ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için bu sorunun ilk belirtilerine dikkat etmek çok önemlidir. Tabii ki, iyi yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmek de önemlidir. Bu noktada diyet ve egzersiz temel bir rol oynamaktadır.

İyi dolaşımı teşvik etmek, şişmeyi ve sıvı tutulmasını ve ayrıca ağırlık hissini önlemek için düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir. Size bir fikir vermesi için, işte basit bir alıştırma:

Varisli damarları doğal ilaçlarla tedavi edin

Varis tedavisi ile ilgili olarak, MSD El Kitabı “semptomları hafifletmeyi, bacağın görünümünü iyileştirmeyi ve bazı hastalarda komplikasyonları önlemeyi amaçlar. Tedavi, gerektiğinde kompresyon çorapları ve yara bakımından oluşur.”

Mayo Clinic uzmanları, iyi yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmenin yanı sıra aşağıdakiler gibi bazı günlük bakımları gerçekleştirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha teyit ediyor:

 • Egzersiz yapmak
 • Kilo vermek (aşırı kiloluysanız)
 • Dar giysiler giymekten kaçınmak
 • Bacaklarınızı birkaç dakika yukarı kaldırmak (ister ayakta, ister aynı pozisyonda dinlenerek uzun saatler geçirin)
 • Gün boyunca bol su içmek

Kendi adına, popüler bilgelik, varisli damarları tedavi etmeye yardımcı olabilecek veya daha doğrusu, günlük olarak neden olabilecekleri rahatsızlığı hafifletebilecek bazı çareler olduğunu gösterir. Onları aşağıda görelim.

1. Sarımsak

Sarımsağın kalp ve damar sağlığına katkı sağlayabilecek bir besin olduğu söylenmektedir. Bu nedenle birçok insan düzenli olarak diyetlerine dahil etmekten çekinmemiştir. Hatta faydalarından yararlanmak için aç karnına bir diş sarımsak tüketenler bile var.

Dolaşımı iyileştirmek ve böylece varisli damarların neden olduğu rahatsızlığı hafifletmek için sarımsak aç karnına tüketilebilir veya ana öğüne sarımsak tozu eklenebilir. Sarımsak çayı da hazırlayabilirsiniz.

Sarımsaktan yararlanmanın (sizin için) en iyi yolu hakkında doktorunuza danışmayı ve sonuçları görebilmeniz için tavsiyelerine uymayı unutmayın.

2. Aloe vera

Aloe vera, çeşitli tıbbi özelliklere sahip bir bitkidir. Bu nedenle, varis tedavisi için bir yöntem olarak kullanılması şaşırtıcı değildir.

Özellikle ağrılı bölgelere uygulamak, rahatsızlığı gidermek ve aynı zamanda cilde ekstra nem ve beslenme sağlamak için bitkinin jeli ile lapalar hazırlanmıştır.

Bu yazımızı da okuyun: Aloe veranın sağlığa 5 faydası

3. Elma sirkesi

Aloe vera seçeneği size hitap etmiyorsa elma sirkesini deneyebilirsiniz. Bu sıvı ile uzun bir günün ardından bacakları yatıştırmak için kompresler de hazırlayabilirsiniz. Bunun yalnızca, ters etki edebileceğinden dolayı, herhangi bir cilt rahatsızlığınız (dermatit, sedef hastalığı, vb.) yoksa yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kompresleri (aloe veya elma sirkesi) uyguladıktan sonra kan dolaşımını hızlandırmak ve daha fazla rahatlama sağlamak için (çok fazla baskı uygulamadan) hafif bir masaj yapabilirsiniz.

4. Sirke, havuç ve aloe merhemi

Biraz aloe, elma sirkesi ve havuç ile yapılan bir merhem, varis tedavisi için başka bir seçenek olabilir. Bunu yapmak için, tüm malzemeleri bir mutfak robotu veya karıştırıcıya yerleştirin. Daha sonra az ya da çok kalın bir krema elde edene kadar ezilmelidirler. Son olarak bu merhem varisli damarlara sürülür ve birkaç dakika etki etmesi için bırakılır. Çıkarırken, ılık suyla durulamak en iyisidir.

Not : elma sirkesi papatya ile değiştirilebilir.

5. Daldırma banyoları

Bu, her gün uygulanabilecek çok basit bir çözümdür. Buna ek olarak, ayaklar için çok faydalı olabilir, çünkü sonunda kendilerini dinlenmiş, rahatlamış, taze ve hatta eğer varsa şişliği inmiş hissedeceklerdir.

Daldırma banyoları, su, deniz tuzu ve bir fincan papatya ve aynısefa infüzyonu ile bir kova veya küvet içinde yapılır. Yumuşak masajlar yapılırken bacaklar yirmi dakika boyunca suda bekletilir.

6. Yeşil kil merhemi

Bu yöntem, biraz su ile karıştırılmış yeşil kilden bir macun hazırlamaktan ibarettir. Tabii ki çok fazla su kullanmayın, aksi takdirde merhemin kıvamı yeterli olmayacaktır.

Hazır olduğunda, tercihen gece kurumaya bırakarak etkilenen bölgelere uygulanır. Daha sonra her şeyi biraz ılık su ve doğal sabunla yıkayın.

7. Yaprak çözeltisi

Bu, biraz daha hazırlık gerektiren bir çare. Ancak buna değer. İki litre suyun kaynatılıp bir avuç papatya ve bir avuç aynısefanın eklenmesinden ibarettir.

Bu solüsyon beş dakika bekletilir ve ardından ayaklar bir küvet veya kovaya daldırılarak uygulanır.

8. Şili

Acı dolmalık biberin damarları tıkamaya yardımcı olan ve daha iyi kan dolaşımına neden olan özelliklere sahip olduğu söylenir. Faydalarından yararlanmak için dengeli bir diyet dahilinde ölçülü olarak tüketilebilir.

9. Kestane kabuğu çayı

Bu yöntem, bir litre suda 50 gram at kestanesi kabuğunu yaklaşık on dakika kaynatarak bir infüzyon yapmaktan ibarettir. Bu süreden sonra çayı süzüp hemen içmelisiniz.

10. Uçucu yağlar

uçucu yağlar

Bazı esansiyel yağlar masaj için çok iyidir ve ayrıca rahatlamayı teşvik eder ve refah hissini en üst düzeye çıkarır. Bunları ayaklara ve ayak bileklerine uygulayarak başlamak ve nazik dairesel hareketler kullanarak yavaş yavaş uyluklara doğru hareket etmek en iyisidir.

Esas olarak geceleri yapılmalıdır, böylece uçucu yağların özellikleri siz uyurken etki eder.

Görüldüğü gibi varisli damarlardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Hangilerinin sizin için en uygun olabileceğini doktorunuza danışın ve günlük yaşamınızda daha iyi hissetmeye başlamak için tavsiyelerine uyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Antani, M. R., & Dattilo, J. B. Varicose Veins. 2017.
 • Banerjee SK, Maulik SK. Effect of garlic on cardiovascular disorders: a review. Nutr J. 2002 Nov 19;1:4.
 • de Moraes Silva MA, Nakano LC, Cisneros LL, Miranda F Jr. Balneotherapy for chronic venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Aug 26;8(8):CD013085.
 • Campbell B. Varicose veins and their management. BMJ. 2006 Aug 5;333(7562):287-92. doi: 10.1136/bmj.333.7562.287.
 • Owczarek A, Kolodziejczyk-Czepas J, Woźniak-Serwata J, Magiera A, Kobiela N, Wąsowicz K, Olszewska MA. Potential Activity Mechanisms of Aesculus hippocastanum Bark: Antioxidant Effects in Chemical and Biological In Vitro Models. Antioxidants (Basel). 2021 Jun 22;10(7):995.
 • Sano A, Tokutake S, Seo A. Proanthocyanidin-rich grape seed extract reduces leg swelling in healthy women during prolonged sitting. J Sci Food Agric. 2013 Feb;93(3):457-62.
 • Soleti R, Coué M, Trenteseaux C, Hilairet G, Fizanne L, Kasbi-Chadli F, Mallegol P, Chaigneau J, Boursier J, Krempf M, Geoffriau E, Andriantsitohaina R, Ouguerram K. Carrot Supplementation Improves Blood Pressure and Reduces Aortic Root Lesions in an Atherosclerosis-Prone Genetic Mouse Model. Nutrients. 2021 Apr 2;13(4):1181.
 • Tabassum N, Hamdani M. Plants used to treat skin diseases. Pharmacogn Rev. 2014 Jan;8(15):52-60.
 • Weseler AR, Bast A. Masquelier’s grape seed extract: from basic flavonoid research to a well-characterized food supplement with health benefits. Nutr J. 2017 Jan 19;16(1):5.
 • Yong YL, Tan LT, Ming LC, Chan KG, Lee LH, Goh BH, Khan TM. The Effectiveness and Safety of Topical Capsaicin in Postherpetic Neuralgia: A Systematic Review and Meta-analysis. Front Pharmacol. 2017 Jan 10;7:538.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.