Vejetaryen Malzemelerle Nasıl Beze Yapılır?

Bezeyi kendi başına veya farklı hamur işi ürünlerinin içinde tüketebilirsiniz. Ana malzemesi yumurta olsa da biz bugün %100 bitkisel malzemelerle beze yapabilmeniz için bir tarif vereceğiz. 
Vejetaryen Malzemelerle Nasıl Beze Yapılır?

Son Güncelleme: 10 Şubat, 2021

Vejetaryen malzemeler kullanarak beze yapmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Bu sizi şaşırtabilir çünkü vejetaryen tarifler herhangi bir hayvansal ürün içermez. Bu nedenle bezeleri yapmak için yumurta ve herhangi bir süt ürünü kullanmanız imkansızdır. Ancak yumurta olmadan da beze yapmak mümkündür!

Bu yazıda vejetaryen malzemeler ile nasıl beze yapılabileceğini keşfedin. Bu tarifin sırrının sizi şaşırtacağına eminiz. Deneyene kadar bize inanmayacaksınız!

Vejetaryen beslenme

sebze mutfak kadın
Hayvansal kökenli ürünler tüketmiyorsanız yumurta veya süt ürünleri gibi malzemeleri kullanmanız mümkün değildir.

Vejetaryen beslenmede, hayvansal kökenli hiçbir gıda (et, balık, yumurta ve süt ürünleri) bulunmaz. Hatta kişi, sıkı bir beslenme düzeni uyguluyorsa bal ve jelatin gibi ürünleri bile tüketmez.

Birçok kişi, geçici veya süresiz bir şekilde vejetaryen beslenmeyi tercih eder. Bu tercih, çoğunlukla etik veya dini nedenlerle ya da sağlıkla ilgili konular dolayısıyla yapılır. Ancak vejetaryen tarifler, laktoz veya yumurta gibi bazı gıdalara intoleransı olan kişiler için de mükemmel seçeneklerdir.

Beze, dayanılmaz bir tatlı

Beze, çok popüler bir tatlıdır. Çırpılmış yumurta akı ve şekerle yapılır. Bazen içine gıda boyası veya fındık da eklenir. Tek başına veya pasta dolgusu olarak tüketilebilir. Ayrıca bezenin, yumuşaktan serte farklı dokularda olan çeşitlerini bulabilirsiniz.

Ana maddesi yumurta olduğundan vejetaryen malzemelerle de beze yapılabileceğini hayal etmek zor görünüyor. Krema, bezeye çok benzer olsa da o da yine vejetaryen bir gıda değildir. Peki, hangi vejetaryen malzemelerle beze yapılabilir?

Vejetaryen malzemelerle beze yapımı

çırpılmış beze

Vejetaryen beze yapmanın anahtarı aquafaba isimli malzemedir. Aquafaba, nohut ve diğer konserve veya kutulu pişmiş baklagillerin sıvısına verilen addır. İnsanlar her zaman kullanmadan attıkları için bu sıvının potansiyelinin farkında değiller. Aquafaba, yumurtanın yerine kullanılabilecek mükemmel bir malzemedir.

30 ml aquafaba tam olarak 1 yumurtanın beyazına denk gelir.

Aşağıda bu basit ve şaşırtıcı tarifi paylaşacağız. Böylece aquafaba’yı nasıl ağızları sulandıran bir bezeye dönüştürebileceğinizi keşfedeceksiniz! Bu sağlıklı, hafif ve besleyici gıda, onu deneyen herkesi şaşırtacak.

Malzemeler

 • Aquafaba veya bir kutu nohut konservesinin suyundan bir fincan (100 ml)
 • 6 yemek kaşığı şeker (120 g)
 • 1/2 çay kaşığı sıvı vanilya özü (3 ml)

Hazırlanışı

 • Öncelikle nohutun sıvısını iyice süzün ve aquafaba’yı bir kasenin içine alın. Suyun içinde halihazırda tuz ekliyse endişelenmeyin.
 • Daha iyi sonuç almak için bu sıvıyı soğukken kullanın. Yani bir saat buzdolabında bekletmeyi düşünebilirsiniz.
 • Daha sonra elektrikli el mikseriyle iyice çırpın. Tıpkı yumurta akında olacağı gibi, köpüğün arttığını, giderek daha beyaz ve kıvamlı bir hale geldiğini göreceksiniz.
 • Yavaş yavaş şekeri ekleyin. Aquafaba, yaklaşık beş dakika içinde en yüksek yoğunluğuna ulaşacak. Ancak kıvamı yumurta akına kıyasla biraz daha hafif olacaktır.
 • Ondan sonra vanilya özünü de ekleyin.
  Elektrikli mikseri çıkardığınızda, beze zirveleri varsa karışımınız hazırdır. Artık onu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz!

Tadı nohuta benzer mi?

Bu tarifte nohut konservesinin içindeki sıvı kullanılıyor olsa da bezenin tadının nasıl olacağı konusunda endişelenmenize gerek yok. Çünkü kimse baklagillerin varlığını fark etmeyecek! Tarifin içindeki şeker tadını kamufle ediyor.

Bunun yanı sıra, bu beze, yumurta ile yapılan bezelye aynı görünüme ve dokuya sahiptir. Her ikisi de dayanılmazdır! Bu nedenle, şimdi, onlardan en iyi şekilde faydalanmanız için size yardımcı olabilecek bazı fikirleri paylaşacağız.

Vejetaryen malzemelerle beze: Diğer kullanım alanları nelerdir?

limon beze
Bezeyi hazırladıktan sonra, onu, hamur işleri veya mayonez gibi çok sayıda yiyecek için kullanabilirsiniz.

Beze yapmak için aquafaba’yı kullandıktan sonra, başka tatlı seçenekleri için bu tariften faydalanabilirsiniz:

 • Fırında beze. Bazı beze tarifleri (örneğin, makaron) fırında pişirilir. Bu vejetaryen tarifle fırında beze de yapabilirsiniz.
 • Kremşanti. Örneğin, içine biraz çilek eklemek için.
 • Mus. Çikolata, red berry, muz, kahve, vb.
 • Hamur işleri. Kurabiyeleri ve bisküvileri kabarık yapmak için yumurtanın yerine kullanılabilir.
 • Mayonez. Bu, mayonezin keyfini çıkarmaktan vazgeçmek istemeyenler için yumurta barındırmayan ideal bir sostur.

Vejetaryen malzemelerle yapılan bu beze seçeneklerini deneyecek misiniz? Yeni hamur işi fikirlerinin keyfini çıkarın ve kimsenin aklına gelmeyecek bu malzeme ile misafirlerinizi şaşırtın!

İlginizi çekebilir ...
Vegan, Vejetaryen ve Fleksitaryen Arasındaki Farklar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vegan, Vejetaryen ve Fleksitaryen Arasındaki Farklar

Fleksitaryen beslenme biçimi, devamında vejetaryenlik ve sonrasında eğer isterseniz veganlığa geçiş yapmanızı kolaylaştıran bir diyettir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mustafa, R., He, Y., Shim, Y. Y., & Reaney, M. J. T. (2018). Aquafaba, wastewater from chickpea canning, functions as an egg replacer in sponge cake. International Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1111/ijfs.13813
 • Shim, Y. Y., Mustafa, R., Shen, J., Ratanapariyanuch, K., & Reaney, M. J. T. (2018). Composition and Properties of Aquafaba: Water Recovered from Commercially Canned Chickpeas. Journal of Visualized Experiments. https://doi.org/10.3791/56305
 • Starmer, D., Coate, K., & Terry, P. (2018). The Effects of Creating a Vegan Alternative to Hard Meringues by Substituting Aquafaba for Egg Whites. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. https://doi.org/10.1016/j.jand.2018.06.197

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.