Vinil Kayıtlar Kullanarak Dekorasyon Nasıl Yapılır: 5 Orijinal Fikir

Eski vinil kayıtlarınızı oturma odanızıi yatak odanızı ve evinizdeki diğer alanları dekore etmek için kullanabilirsiniz. Evinizde bunlardan var mı? Size bunlardan daha fazla yararlanmanız için 5 ilginç fikir vereceğiz.
Vinil Kayıtlar Kullanarak Dekorasyon Nasıl Yapılır: 5 Orijinal Fikir

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vinil kayıtlar ile dekorasyon, özellikle vintage ya da retro tarzı seven insanlar arasında bir trend haline gelmiştir. Özel tasarımları sayesinde, çok fazla para harcamadan evinizdeki birçok alanı yeniden tasarlamak için mükemmeldirler. Bunları dekorasyonunuzda nasıl kullanacağınızı öğrenmek ister misiniz? Vinil kayıtlar kullanmanın bazı ilginç yollarını öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Vinil kayıtlar aracılığıyla müzik çalmak, pek çok insan için geçmişte kaldı. Ancak, birçok kişi onları hatıra olarak bir dolapta saklıyor. Bu nedenle, özellikle oturma odası, yatak odası ve koridor gibi yerlerde insanların bunları dekorasyon olarak kullandığını görmek yaygındır.

Vinil Kayıtlar İle Dekorasyon İçin 5 Fikir

Vinil kayıtlar ile dekorasyon yapmanın en büyük avantajı, bu kaynağın ilginç sanat eserleri yaratmanıza izin vermesidir. Yapıldıkları malzeme son derece çok yönlüdür ve şekli sorunsuz bir şekilde değiştirilebilir. Ayrıca, serttir ve pek çok yüzeyde oldukça iyi bir biçimde göze çarpar. Bu harika fikirleri not edin!

1. Vinil Kayıtlar İle Dönence

Vinil kayıtlar ile yapılmış bir dönence.
Eğer birkaç kaydı birbirine bağlarsanız, tavandan ya da kapılardan asmak için güzel bir dönence yapabilirsiniz.

Eğer farklı boyutlarda vinil kayıtlarınız varsa; oturma odalarınızdan, ofislerinizden ya da girişlerinizden birini dekore etmek için bu basit fikri hatırlamalısınız. Rahatlatıcı bir ses oluşturmak için tavanlara ya da kapılara asabileceğiniz güzel bir dönence yapmak kolaydır.

Ne yapmalısınız?

 • Öncelikle, tercihen çeşitli boyutlarda yaklaşık 5 ya da 10 vinil kayıt alın.
 • Daha sonra bunları kalın bir ip yardımıyla bir desteğe takarak dönenceyi şekillendirin.
 • Bitirmek için en iyi göründüğü yere asın.

2. Vinil Kayıtlar İle Masanızı Süsleyin

Orijinal ve ucuz suplalar ister misiniz? Vinil kayıtlarla yapılan bu ilginç fikri seveceksiniz. Öğle ya da akşam yemeğinde yemekleri üzerine koymak için kayıtları bir supla olarak kullanmanız yeterlidir. Bunları, özel bir günde masanızı dekore etmek için dahi kullanabilirsiniz.

Ne yapmalısınız?

 • Birkaç vinil kayıt toplayın ve bunları beğeninize göre dekore edin.
 • Sonra masayı hazırlamak için bunları kullanın.

3. Şarap Rafı

Vinil kayıtlar ile yapılmış bir şarap rafı.
Benzersiz bir şarap şişesi rafı yapmak için vinil kayıtlara şekil verebilirsiniz. Hadi işe başlayın!

Evde şarap şişelerinizi düzenlemek için özel bir yere sahip olmak asla kötü değildir. Henüz elinizde bir tane yoksa, geri dönüştürülmüş kayıtlar ile bu harika fikri hayata geçirin. Bu; mutfağı, oturma odasını ya da bir toplantı odasını dekore etmek için kullanabileceğiniz oldukça basit bir projedir.

Ne yapmalısınız?

 • Önce büyük bir kayıt alın ve katlamak istediğiniz parçasını kaynar suya daldırın.
 • Malzeme yumuşarken, dikkatlice şekil vermeye başlayın.
 • Daha sonra vinil sertleşince istenilen yüzeye yapıştırın ve şişeler ile doldurun.
 • Kazaları önlemek için iyice sabitlediğinizden emin olun.

4. Vinil Kayıtlarla Portmanto

Portmanto yapmak, kayıtlarla dekorasyon yapmanın basit bir yoludur. Evinize nostaljik bir görünüm kazandırmasının yanı sıra; evin her yerinde olan şapkalar, çantalar, ceketler ve diğer aksesuarları asmaya hizmet edeceği için işlevsel bir parçadır.

Ne yapmalısınız?

 • Başlamak için mobilya tutkalı ya da sıcak silikon yapıştırıcı, vinil kayıtlar ve kancalar alın.
 • Ardından, diskleri istediğiniz şekle sokarak birbirlerine yapıştırmaya başlayın.
 • Bitirmek için kancaları yapıştırın ve duvara asın.

5. Fotoğraf Çerçeveleri

Bir kişinin elinde tuttuğu bir fotoğraf çerçevesi.
Geleneksel resim çerçevelerinizi vinil kayıtlarla değiştirin ve evinize retro bir görünüm kazandırın.

Kayıtlarla dekorasyon yapmak için son fikir; yatak odanızda, oturma odanızda ya da ofisinizde aile anılarınızı vurgulamanıza yardımcı olacaktır. Özel şekilleri sayesinde kayıtlar, geleneksel fotoğraf çerçevelerinin yerini almak için mükemmel bir şeydir.

Ne yapmalısınız?

 • İlk önce vinil kayıtları özel bir akrilik boya ile boyayın. İsterseniz daha retro bir görünüm kazandırmak için tercihen pastel tonlarda üretan boya da kullanabilirsiniz.
 • Ardından, gerekirse fotoğrafları kesin ve diskin ortasına yapıştırın.
 • Son olarak, bunları evin etrafına istediğiniz yere yerleştirin.

Özet Olarak…

Eviniz için güzel dekoratif ögeler yapmak için bu eski kayıtların tozunu alabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, projeleri yapmak için sadece disklerin şeklini değiştirmenize olanak tanıyan bazı temel malzemelere ihtiyacınız var. Ek olarak, her şeye kişiselleştirilmiş bir dokunuş vermek için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.