Vücudunuzu Dinlemeyi Öğrenmek

Vücudunuz akıllıdır ve içeride ilgilenilmesi gereken bir problem olduğunda ne zaman sinyal göndermesi gerektiğini bilir. Vücudunuzu dinlemeyi öğrenin.
Vücudunuzu Dinlemeyi Öğrenmek

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bedeninizin bir sorun olduğunda size bunu söylediğini biliyor muydunuz? Ağzınız açılmadığında, zihniniz onu en çok korkutan şeylerle yüzleşmekten kaçındığında vücudunuz haykırmaya başlar. Ama bu sesi duymak için vücudunuzu dinlemeyi öğrenmek önemlidir.

Bunu görmezden gelirseniz, vücudunuzda bir şeylerin iyileştirilmesi gerektiğini göstermek için daha çok sinyal verecektir.

Acı değişebilir, ancak kökeni aynı kalır

vücudunuzu dinlemeyi öğrenmek

Yalnız kalmaktan çok korktuğu için her zaman bir erkek arkadaşı olan Ana isimli bir kadını hayal edin.

Üçüncü ilişkisiyle birlikte, anksiyete problemi yaşamaya başladı. Semptomlar boğazında bir yumru ile başladı, daha sonra ise egzama ve hatta dermatit ortaya çıktı.

Bu sorunlar aniden ve Ana’nın kolayca tanımlayabileceği bir dürtü olmadan ortaya çıkmıştı. Genetik olduğunu ya da iş yerindeki stresin buna sebep olduğunu düşünüyordu. Ancak semptomları tetikleyen şey, başka bir şeydi.

Yalnız kalana kadar kafasın hep karışıktı. Ama sonunda bir kez olsun, kendine derinden bakabilmeye başladı.

üzüntülü bir kadın

Daha sonra, duygusal bağımlılığı olduğunu anladı. Bu uzun süredir sahip olduğu ama bir türlü anlayamadığı bir problemdi.

Sürekli acı çekiyorsanız, birisini kaybetmekten korkuyorsanız ya da kederli bir durumdaysanız, vücudunuz ilerlemek için değişmeniz gerektiğini size bildirecektir.

Vücudunuzu dinlemeyi öğrenmek: bedeninizin her parçasının söyleyecek bir şeyi var

Vücudunuzun farklı bölgelerindeki ağrılar farklı şeyler gösterir.

Ancak, önemli olarak bilmeniz gereken, acıya verilecek olan cevabın sizin içinizde olmasıdır. Sadece bedeninizi dinlemeniz, hayatınıza bir göz atmanız ve sağduyulu sonuçlara varmanız gerekir.

Ancak gerçekten kaybolduğunuzu hissederseniz ve küçük bir kılavuz istiyorsanız, vücudunuzun farklı sorunları yansıtabileceği bazı yollar şunlardır:

  • Boğaz sorunları: Söylemeniz gereken şeyler var, ama bunları içinizde tutuyorsunuz.
  • Grip: Hayatınızda bir şeyden memnun değilsiniz. Bu sorundan kurtulmak için ele alınması gerekiyor.
  • Ayak bileği ağrısı: Hayatınızda muhalefeti temsil eder.
  • Mide problemleri: Gelişen durumlar halinde problemlerin olması.
  • Sırt sorunları: Sizin olmayan bir sorunu yüklenmenizin verdiği ağırlık.
  • Kalça ağrısı: Başkalarının sizden ne beklediği konusunda endişeleniyorsunuz.
  • Migren veya baş ağrısı: Şüphe duyuyorsunuz.
  • Yüksek tansiyon: Korku sizi gömüyor.
diz ağrısı

Bunlar vücudunuzun çeşitli belirtilerle size anlatmaya çalıştığı şeylerden sadece birkaçıdır.

Zihninize iyi bakın

Zihin güçlüdür fakat sık sık ihmal edilir. Tahmin edeceğiniz gibi bu sağlığınız üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bir grip sıradan bir grip olabileceği gibi aynı zamanda bir şeyin iyileştirilmesi gerektiğini gösteren iletişim yolu da olabilir.

Zihin, en büyük fırtınalarınızın geçtiği ve düşüncelerin tekrar tekrar ele alındığı yerir. Sonra, en iyi yaptıkları şeyi yaparlar: anksiyeteyi tetikler, sizi bulunduğunuz zamandan ayırır ve size gerçek anlamda acı çektirir.

Zihninizle ilgilenir ve sağlıklı tutarsanız, vücudunuz, serbest bırakmanız gereken şeyleri size söylemek için kullandığı semptomları durduracaktır.

sahil kenarında balon tutarak oturan kız

Genellikle vücudumuza çok fazla ilgi göstermeye meyilliyiz. Aynı zamanda, zihnimizde neler olduğunu kaldıramayacak durumdaysak da yardım almakta tereddüt ederiz.

Bununla birlikte, dikkat etmek, bedeninizin düşüncelerinizi ve endişelerinizi rahatsız edici fiziksel formlara dönüştürmesini durdurabilmenin tek yoludur.

Bazen, yaşamın beraberinde getirdiği düşünce ve inançların kasırgalarını sakinleştirmek için ihtiyacınız olan araçlara sahip değilsinizdir.

Vücudunuzu dinlemeyi öğrenmek ve sağlığınızı kurban etmeyi bırakmak için harekete geçin.  İhtiyacınız olan şey yardım istemekse durmayın, yardım talep edin. Sonuçta, mutluluk için sağlıklı bir zihin gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lipowski ZJ. Somatization: the experience and communication of psychological distress as somatic symptoms. Psychother Psychosom. 1987;47(3-4):160-7. doi: 10.1159/000288013. PMID: 3333284.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.