Vücutta Zehirlenme: Nasıl Anlarsınız?

· 28 Ocak, 2016
Başınız çok ağrıyor mu? Ne yaparsanız yapın cildiniz kuru mu? Konsantrasyon problemi mi yaşıyorsunuz? Ödeminiz mi var? Dikkatli olun çünkü zehirlenmiş olabilirsiniz.

Çok az kişinin dikkat ettiği ama sık karşılaşılan bu düşman hakkında daha fazla öğrenmek için makalemizi okuyun. Aşağıdaki bilgilerle vücudun nasıl zehirlendiğini anlayın.

Vücudu içeride dengeli ve sağlıklı tutmak için bir çok kimyasal reaksiyon gerçekleşiyor. Ancak, bazı virüs, bakteri, çevresel kirlilik veya güneş radyasyonu gibi etmenler bu reaksiyonları tetikleyip etkileyebilir. Ayrıca yediklerinizle de çok alakalı. En kötü düşmanınız kendiniz olabilir; ama farkında olmayabilirsiniz. Karaciğer gibi organlar elimine etme, nötrleme veya vücuda zarar verebilecek şeyleri kontrol etme görevi taşırlar. Ne yazık ki, piyasadaki yiyecekler yüzünden bu organlar bazen aşırı çalışır. Vücudumuz koruyuculara, yapay tatlandırıcılara, gıda boyalarına, katkı maddelerine veya tatlandırıcılara nasıl tepki göstereceğini bilemez. Bu maddeler her gün aldığınız paketlerin üzerindeki ne anlama geldiğini bilmediğimiz harfler ve rakamlarla belirtilir. Diğer yiyecekler gibi işlenseler de arkalarında gittikçe biriken zehirler bırakırlar.

Vücudunuzun zehirlendiğini nasıl anlarsınız?

Zehirlenmenin gerçek anlamına bakacak olursak: zararlı bir madde sindirildiği, solunduğu veya dokunulduğu zaman oluşan bozukluk, değişim veya reaksiyon. Böylece vücutta bir değişim, dengesizlik oluşur ve bunun çeşitli belirtileri vardır. Bazen vücuttaki bu sinyallere dikkat etmeyiz ve uykusuzluk ya da başka alışkanlıklar yüzünden olduğunu düşünürüz. Vücut zehirlendiğinde oluşan belirtiler: sık baş ağrıları, uyku döngülerinde değişim (uykusuzluk veya yorgunluk), anksiyete, hissizlik, rahatsızlık, konsantrasyon bozukluğu, hafıza problemleri, egzama veya cilt kuruluğu, uçuk, alerjiler, saç veya tırnaklarda değişim, kilo alımı, kilo vermede zorluk çekme ve ödem.

ciğer

İlk adım bu belirtilerin zehirlenmeden mi yoksa başka bir problemden mi kaynaklandığını öğrenmek. Genel bir check-up bunu teşhis edebilir. Bir çok durumda testler normal sonuç verir veya profesyonelleri endişelendiren bir durum yoktur, ama ne olursa olsun hasta kendini kötü hissetmeye devam eder. Bu belirtiler orta derecede olabilir ama ayrıca giderek kronikleşebilir. 

Vücudu zehirlenmekten nasıl koruyabilirsiniz?

Kötü veya dışarıda bırakılmış yiyecekten zehirlenmekten bahsetmiyoruz, ama özellikle zararlı yiyeceklerin arkalarında bıraktıklarından bahsediyoruz. İyi haber şu ki bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz, kendinizi daha fazla zehirlemeyebilirsiniz ve sağlığınızdan zevk alabilirsiniz. 

Dengeli ve doğal bir diyet uygulamak

Yediğiniz yiyeceğin kalitesi zehirlenme derecesini belirler. Elinizden geldiğince organik yiyecekler yemeye çalışın, endüstriyel türden yiyecekler tüketmeyin, büyük süpermarketler yerine küçük pazarlarda, köy pazarlarında satılan yiyecekleri alın… Paketlenmiş, dondurulmuş, mikrodalga fırın ürünlerini tüketmeyin. Spreylenmemiş ve mevsiminde üretilmiş daha çok meyve ve sebze yiyin.

akdeniz diyeti

Fiziksel Aktivite Yapın

Bu ayrıca önemli çünkü vücut gözenekler aracılığıyla terleyerek toksinleri atar. Egzersiz akciğerleriniz başta olmak üzere organlarınızın yapabilirliklerini arttırır ve düzgün işlemelerine yardımcı olur. Bu aktivitenin sebep olduğu yorgunluğun ötesinde, bir çok belirtinin yok olmaya başladığını göreceksiniz. Bunu cildinizde, kilo vermenizde veya genelde harika hissetmenizde fark edeceksiniz.

Yeterince uyuyun

Geceleri siz uyurken vücudunuz iyileşmek ve enerji toplamak için dinlenir. Yatağa girdiğiniz ve uyandığınız zamana dikkat edin. Uykusuzluk detokstan sorumlu organların yorulmasına ve yüksek miktarda kortizol/stres hormonu üretmesine sebep olur. Bu vücudunuzdaki zehirlenmeye yol açan şeydir ve hatta daha da kötüleşmesine sebep olur.

Mutlu olun

Mutlu kalmak, gülümsemek, rahat olmak, müteşekkir olmayı öğrenmek için hayatınızdan negatif durumları elemeniz gerekir. Ruhani veya inançsal gelebilir, ama mutluluğun sizi alkol, abur cubur, şeker veya tatlı atıştırmalıklar yemek gibi kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğu kanıtlanmıştır.

Detoks Diyeti

Bu belirtilerin zehirlenmeden kaynaklandığına emin olduğunuz zaman haftalık özel bir diyet yapmalısınız:

  • Kahvaltı: tatlandırılmamış yeşil çay ve iki dilim beyaz ekmekle şekersiz yaban mersini reçeli.
  • Ara: hava sıcaksa bir elma veya armut, soğuksa glütensiz ekmekle yeşil çay ve bir kaç damla zeytinyağı.
  • Öğle yemeği: buharda pişmiş sebzeler, ızgara beyaz balık, amarant veya salatalı hamburger, sebzeli esmer pirinç ve ızgara balık, veya marul, havuç, soğan, zeytinyağı ve bir parça tuz.
  • Atıştırmalık: Kahvaltının aynısı.
  • Akşam yemeği: bazı seçenekler mantarlı ızgara sebze, zeytinyağlı esmer pirinç ve defne yaprakları.