Yardımcı Üreme Teknikleri

Yardımcı üreme, doğurganlık sorunları olan çiftlerin çocuk sahibi olmaları için bir yoldur. Ne hakkında olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.
Yardımcı Üreme Teknikleri

Tarafından yazılmıştır Ana Luzardo

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yardımcı üreme, hamileliği kolaylaştırmak için bir dizi teknik ve tıbbi tedaviyi kapsar. Esasen, çocuk isteyen ancak kısır olan çiftleri dölleme yöntemidir.

Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Bununla birlikte, hepsi bir kadının vücudunda döllenecek bir embriyo üretmek için sperm ve yumurta gerektirir.

Yardımcı üreme tekniklerinin ayrıntılı bir açıklaması için okumaya devam edin.

Yardımcı üreme teknikleri türleri

test tüpüne damlatılan bebek
Gebe kalmakta zorluk çeken çiftler, yardımcı dölleme tekniklerinden birini tercih edebilirler.

Genel olarak, bir laboratuvarda döllenme elde etmek için üç teknik vardır. Hepsi farklı sonuçlara, avantajlara ve dezavantajlara yol açar.

Suni dölleme

İlk olarak, bu teknik, dişi üreme sistemine bir semen örneğinin bırakılmasından oluşur. Amacı, laboratuvarda yapılan iyileştirmelerle spermin dölleme kapasitesini arttırmaktır.

Kadının yumurta üreten en az bir fallop tüpü olmalıdır. Bu tekniği kullanmak için iki tür prosedür vardır: eş kaynaklı ve donör kaynaklı döllenme.

Bunun için yumurtalıklar ilaçla uyarılarak yumurta sayısı arttırılmalıdır. Elde edilen meni örneğinde çok miktarda iyi kalitede sperm bulunmalıdır. Bu nedenle en az üç gün cinsel ilişkiden kaçınma önerilir.

Aynı şekilde, maksimum kaliteyi garanti etmek için numune üzerinde bir sperm kapasitasyonu işlemi yapılır. Daha sonra numune hazır olduğunda, teknisyen örneği dölyatağına giren özel bir kateter kullanarak rahim ağzında döller. Daha sonra kateteri çıkarır.

İşlem, spermatozoa sayısında bir azalma veya hareketliliklerinde veya morfolojilerinde değişiklik olması durumunda ve ayrıca erkek üreme sisteminde travmaya bağlı şekil bozuklukları varsa işe yarar. Bu yöntemin kullanımı, boşalma bozuklukları ve semen değişiklikleri gibi durumlarda bile kullanılır.

Ayrıca servikal mukusun değişmesi, anti-sperm antikorlarının varlığı, serviksin daralması veya vajinal işlev bozuklukları gibi kadın sorunları için de kullanılabilir.

Tüp Bebek (In-vitro fertilization – IVF)

Bu yöntem, özel bir laboratuvarda döllenme sürecinin yeniden üretilmesinden oluşur. Bunun için teknisyenler yumurtaları ve spermleri çıkarır ve döllenmeye elverişli bir ortamda muhafaza eder.

Bu teknik genellikle düşük semen kalitesi, tıkalı tüpler, şiddetli endometriozis ve nedeni bilinmeyen kısırlık vakaları içindir.

Doktorlar önceden bir çift üzerinde inceleme yaparlar. Daha sonra yumurtalıkları hormonlarla uyarırlar, yumurtaları çıkarırlar, spermle döllerler ve döllenmenin başarılı olup olmadığını değerlendirmek için kültür yaparlar. İki ila altı gün sonra embriyoları kadının rahmine aktarırlar.

İntrasitoplazmik Enjeksiyon (Intracytoplasmic Injection – ICSI)

Mikroenjeksiyon yardımı ile teknisyenler, döllenmeyi kolaylaştırmak için spermi yumurtaya sokar. Tüp bebek için yardımcı bir yöntemdir ve esas olarak meninin kalitesi düşük olduğunda kullanılır.

Olgun oositler mikroenjeksiyon için uygundur. Özel bir mikroskoptan bakılarak mikroenjeksiyon pipeti ile tek bir spermin alınması ve yumurtaya verilmesinden oluşur.

Yardımcı üremenin avantajları

mendille bebek temizleyen el
Yardımcı üreme, bekar insanlara, aynı cinsiyetten çiftlere veya doğurganlık sorunları olanlara ebeveynlik imkanı sunar.

Duruma göre yardımcı üremenin sayısız avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi, bekar insanlar ve aynı cinsiyetten çiftlerin çocuk sahibi olma olasılığıdır.

Diğer bir avantaj ise preimplantasyon genetik tanı ile kalıtsal hastalıklardan korunmanın olası planlamasıdır. Bu, tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyoların genetik özelliklerini belirlemek için tasarlanmış bir dizi prosedürdür. Bu sayede, en iyi olasılık rahme transfer edilir.

Yardımcı üremenin dezavantajları

Yardımcı üreme genellikle pahalıdır. Ayrıca kullanılan yöntemlere bağlı olarak komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu ana komplikasyonlar arasındadır. Karın şiştiğinde ve yumurtalıklar genişlediğinde ortaya çıkar. Bulantı, kusma ve karın ağrısı eşlik edebilir. Ayrıca foliküler aspirasyon veya embriyo transferinden sonra ağrısız vajinal kanama olabilir.

Birden fazla embriyo alınırken ve aktarılırken mesane, bağırsak ya da kan damarı gibi yumurtalıklara yakın organlarda lezyonların yanı sıra çoğul gebelik olasılığı vardır. Düşük yapma riski ile ilgili olarak, IVF ile düşük yapma olasılığı %12 ila 17’dir.

Suni tohumlamaya bağlı komplikasyonlar durumunda, fallop tüplerinde tıkanıklık öyküsü olduğunda kramp ağrısı, hafif kanama, mide bulantısı ve kusma veya pelvik enfeksiyon ortaya çıkabilir. Ayrıca aktif bir servikovajinal enfeksiyon varsa benzer bir durum yaşanabilir.

Ayrıca “uygun” ve “uygun olmayan” embriyoların seçimi ve ölen kişiden gelebilecek sperm bağışı konusunda da biyoetik tartışmalar yaşanmaktadır.

Her durumda, yardımcı üreme, gebe kalmada sorun yaşayan bireylere ve çiftlere yardımcı olur. Bu oldukça önemli bir bilimsel atılımdır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.