Yaşlandırma Karşıtı Soft Lift Tekniği Nedir?

Soft lift botulinum toksin ile hyaluronik asiti birleştiren yeni bir yüz gençleştirme prosedürüdür. Peki, nelerden oluşur? Avantajları nelerdir? Bu yazıda size bunlardan bahsedeceğiz!  
Yaşlandırma Karşıtı Soft Lift Tekniği Nedir?

Son Güncelleme: 05 Ekim, 2020

Soft Lift tekniği, birçok kadının güzellik konusunda yeni müttefiği haline geliyor. Yüzünüz önemlidir çünkü dünyaya gösterdiğiniz şey budur. Bu nedenle onun genç ve doğal görünümünü korumak istemek son derece normaldir.

Neyse ki, erken yaşlardan itibaren non-invaziv estetik tedaviler ile başlayarak, çok fazla değişiklik olmadan ve cerrahiye başvurmaya gerek kalmadan yaşlanma ile başa çıkma şansınız var.

Soft Lift tekniği nedir?

Soft Lift tekniği, herhangi bir yaştaki herhangi bir birey için yüzün uyumunu ve ifadesini onararak doğal sonuçlar sunan bir tekniktir. Hiçbir kontrendikasyonu yoktur ve yüzlerinin yeniden taze bir görünüm kazanmasını isteyenler için uygundur.

Bir doktorun kliniğinde yaptırabilirsiniz. Hatta tek bir seanstan sonra, normal faaliyetlerinize geri dönebilirsiniz. Yüzünüz belirgin bir şekilde yenilenmiş görüneceğinden bu tekniğin yarattığı sonuçlar çok olumludur. Bunun yanında etkileri yaklaşık dört ay süreyle kalıcıdır.

Prosedür minimal oranda invaziv olmasına rağmen nitelikli ve uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Öncesinde bir profesyonele danışmanız, bu tekniğin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

yüz yaşlanma belirtileri kadın
Soft Lift, ilginç sonuçlar sunan cerrahi olmayan, yaşlandırma karşıtı bir tekniktir. Genel olarak cildin genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Doğal krono yaşlanma

Yüzün yaşlanması, dinamik kırışıklıklar, statik kırışıklıklar ve kollajen ve hyaluronik asit kaybı gibi çeşitli değişikliklere neden olur. Sarkmış cilt bir örnektir. Yüzün yaşlandığını gösteren diğer belirtiler şunlardır:

 • Yerçekiminin etkileri nedeniyle yüzün şeklinin bozulması
 • Yetersiz sıkılık
 • Hacim kaybı
 • Cilt dokusunda ve renginde değişiklikler

Cildin zamanla geçirdiği tüm bu değişiklikler yüzünüzün yaşlı ve yorgun görünmesine yol açar. Ancak, Soft Lift gibi teknikler onları azaltmaya yardımcı olur.

Soft Lift prosedürü nedir?

Soft lift yönteminde iki madde kullanılır:

 • A tipi botulinum toksin. Yüz kaslarının hareketi ile oluşan dinamik kırışıklıkların iyileştirilmesi için yapılır.
 • Hyaluronik asit. Kalıcı statik kırışıklıkları doldurur. İkincisi genellikle yüzünüz dinlenirken daha derin ve daha görünür durumdadır. Ayrıca bu madde yüz ve dudak hatlarının uyumlu hale getirilmesi ya da yüzün yaşlanma ile değişen yüz alanlarının hacminin yerini tutması için kullanılır.

‘International Journal of Biological Macromolecules’ (Uluslararası Biyolojik Makromoleküller Dergisi) dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi, hyaluronik asitin cilt görünümünü iyileştirmede çok olumlu etkileri vardır.

yüz kırışan bölgeler
Soft Lift işlemini gerçekleştirmek için uzmanlar A tipi botulinum toksinine ve hyaluronik asite başvururlar.

Seanstan sonraki değişimler

Soft Lift tekniği, yüzdeki yaşlanma belirtileriyle mücadele etmeye yardımcı olan, non-invaziv ve cerrahi olmayan bir işlemdir. Daha doğal, gençleşmiş ve hoş bir görünüm sağlar. İşin en iyi kısmı, risk almaya ve kozmetik cerrahi nedeniyle gereken dinlenme süresine ihtiyacın kalmamasıdır.

Soft lift, gelişmiş bir tıbbi tekniktir. Son teknoloji yaşlandırma karşıtı tedavilerin kullanımı ile (hyaluronik asit dolgusu ve A tipi botulinum toksin) yüzün tamamının gençleştirilmesine yardımcı olur.

İyileştirebileceği bölgeler

Bu teknik, yüzün, yaşlanma belirtilerini düzeltmenin gerekli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir alanı için kullanılabilir. Bu alanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Burun bölgesi (rinomodelasyon ve tavşan çizgileri)
 • Frontal alan (kaş yüksekliği ve frontal kırışıklıklar)
 • Nazolabial kıvrımlar, göz kırışıklığı köşesi (kaz ayakları)
 • Yanaklarda hacim değişimi
 • Yüz kontürünün tanımlanması
 • Dudaklar (hacimlendirme ve şekillendirme ve dudak kırışıklıkları)

Yüz gençleştirmedeki en yeni trendler ile yüzü kapsamlı bir şekilde güzelleştiren doğal ve uyumlu sonuçlar elde edilmesi hedeflenir.

Gençleştirmenin 3 prensibi

Geleneksel gençleştirme tekniklerinde en büyük fark, uzmanların yüzü değerlendirmek için kullandıkları iki boyutlu yaklaşımdır. Eskiden sadece tek bir kırışıklığın tedavisi düşünülüyordu.

Bu teknik, bu tedavi biçiminde devrim yarattı. Yüzü üç boyutlu bir açıdan analiz edin. Bu bağlamda, aşağıdakilere yol açarak yüzdeki, gençleştirme prensipleri içinde olan tüm yaşlanma belirtilerini iyileştirir:

 • Kas gevşemesi. Dinamik kırışıklıkları azaltır (botulinum toksin A ile).
 • Yüzün kontürünün yeniden tanımlanması. Statik kırışıklıkları tedavi etmek için (hyaluronik asit + botulinum toksin A).
 • Hacmin yeniden sağlanması. Kaybolduğu veya hiçbir zaman uyum sağlamadığı için (hyaluronik asitle) ihtiyaç duyulan alanlarda yeniden konumlandırılır.

Kısacası, tüm bu nedenlerden dolayı, Soft Lift, halihazırda zaten önde gelen yüz gençleştirme tekniklerini birleştiren yenilikçi bir tedavi yöntemidir.

İlginizi çekebilir ...
Doğal Yollardan Gençleşmek için 9 Basit İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Doğal Yollardan Gençleşmek için 9 Basit İpucu

Doğal yollardan gençleşmek, siz hayatınızda bazı değişiklikler yapmaya hazır olduğunuz sürece mümkündür. İşe, makalemizi okuyarak başlayabilirsiniz... • Small, R. (2014). Botulinum Toxin Injection for Facial Wrinkles. American Family Physician90(3), 168–175.
 • Sulamanidze M, Sulamanidze G. Facial lifting with Aptos Methods. J Cutan Aesthet Surg. 2008;1(1):7‐11. doi:10.4103/0974-2077.41149
 • Floyd, E. M., Sukato, D. C., & Perkins, S. W. (2019, May 1). Advances in Face-lift Techniques, 2013-2018: A Systematic Review. JAMA Facial Plastic Surgery. American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jamafacial.2018.1472
 • Nigam, P., & Nigam, A. (2010, January 1). Botulinum toxin. Indian Journal of Dermatology. https://doi.org/10.4103/0019-5154.60343
 • Jankovic, J. (2010). Botulinum Toxin. In Encyclopedia of Movement Disorders (pp. 144–150). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-374105-9.00098-8

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.