Yemek Odası Masası Seçmek İçin 6 İpucu

Bir yemek odası masası, evdeki en önemli mobilya parçalarından biridir. Bu yazıda ihtiyaçlarınız için en iyi seçimi yapmanız için size bazı ipuçları anlatacağız.
Yemek Odası Masası Seçmek İçin 6 İpucu

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yemek odası masası seçmek hafife alınacak bir şey değildir. Ne de olsa sevdiklerinizle lezzetli yemekler yiyebileceğiniz, bayram yemekleri yiyebileceğiniz, hatta atıştırmalıklar ve hikayeler paylaşabileceğiniz bir buluşma yeri olacak.

Hiç şüphesiz yemek odası evin en önemli alanlarından biridir, bu yüzden piyasada birçok seçenek göreceksiniz.

Ancak dikkatli olun! Göründüğü kadar güzel, ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu yazıda size 6 temel ipucu vereceğiz.

1. Yemek odası alanınızı ölçün

Bu, yeni masanız için sahip olduğunuz alanı bulmanın en kolay yoludur. Bu şekilde, boyutu ve tasarımı doğru bir şekilde seçebilirsiniz.

Yemek odasında olacak tüm nesneleri ve mobilyaları dikkate alın. Bu durumlarda kesinlik gereklidir.

İyi hareket kabiliyeti sağlamak için, masanın kenarından her yöne en az 1 metre boşluk olması en iyisidir. Boyutları nedeniyle yemek odanızı daha az işlevsel hale getiren muhteşem bir masa seçmeyerek kendinizi baş ağrısından kurtarın.

2. En uygun şekli seçin

Belirli masa şekilleri, belirli alanlarla daha iyi çalışır. Bu nedenle, bazı iç mimarların temel kuralları şunlardır:

  • Kare ve yuvarlak masalar, daha dar hissettirdiği için dikdörtgen odalarda değil, kare mekanlar için idealdir.
  • Dikdörtgen veya oval masalar, uzun veya dikdörtgen alanlarda iyi çalışır. Yemek yiyenleri daha rahatsız hissettirdikleri için kare odalarda çok iyi durmazlar.
Modern bir yemek masası ve sandalyeler.

3. Malzemeleri dikkate alın

Tarz ve zevk çok kişiseldir. Ancak, masanızın sahip olabileceği kullanışlılıkta fark yaratacak bazı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Evde çocuk varsa, su geçirmez malzeme iyi bir seçenektir.

Pek çok aktivite bu masada yapılacaksa, dayanıklı malzemeler seçin. Masif ahşap ve kalın cam, çizilmelere ve diğer kazalara çok iyi direnç gösterir. Bir başka makul seçenek de seramik tablalı bir masadır. Çok modadırlar ve dayanıklı oldukları kanıtlanmıştır.

4. Yemek masasının tabanı da önemlidir

İster inanın ister inanmayın, bacakları masanızın rahatlığında fark yaratıyor. Birden fazla kişiyi bir arada oturtmak istiyorsanız, bir kaide tabanı seçin. Ayaklarınız için yeterli alan sağlayacaktır. Aynı şekilde bu tip yemek odası, eviniz küçükse yer açmanıza yardımcı olur.

5. Sandalyeleri unutmayın

Sandalyelerin genellikle masada ilk zarar gören eşya olduğunu unutmayın. Bu nedenle, değiştirilmesi zor olmayan modeller satın almak iyi bir fikirdir.

Örneğin, yemek odasında uzun banklar veya başlıklı koltuklar gibi farklı oturma türlerini birleştirmek popüler hale geldi. Çocuklarınız varsa koyu renk kumaşları tercih edin, çünkü lekeler alanın güzelliğine ket vuracaktır.

6. Zamansız bir renk seçimi yapın

Yemek odası masanızın uzunluğu seçtiğiniz renge bağlıdır. Seçtiğiniz tonların gelecekteki dekorasyon değişiklikleriyle çalışabileceğinden emin olun. Gri, kahverengi, siyah ve beyaz, çoğu renk paletiyle iyi çalışan klasiklerdir.

Şekline bağlı olarak yemek odası masalarının avantajları ve dezavantajları

En popüler iki stil yuvarlak ve karedir, ancak onları almama tercihinizi geçerli kılacak bazı dezavantajları vardır. Aşağıda bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yuvarlak bir yemek masasına sahip olmanın avantajları

Köşelerin olmaması yuvarlak masaları daha davetkar kılıyor, hatta sohbetleri canlandırıp cesaretlendirebiliyor. Şekli herkesin birbirini görmesini kolaylaştırır.

Bu tarz bir masanın sadece bir kaideye sahip olması yaygındır. Masa ayakları ve köşelerden kaynaklı kaza riskini azaltabilirler.

Yuvarlak masa seçmenin dezavantajları

Dikdörtgen veya dar bir alanda yuvarlak masalarla iyi çalışmazlar. Ortamı daraltabilir ve hareket etmeyi zorlaştırabilirler. Ayrıca, yürüyen insanlara yer açmak için duvara itmek isterseniz, karşılığında biraz alan kaybedersiniz. Bu çok iyi görünmesini sağlamayacaktır.

Aynı anda birkaç kişiyi oturtmak istiyorsanız çapı geniş olmalıdır. Bu, sahip olduğunuz alan için çok büyük bir masaya sahip olmak anlamına gelir. Ek olarak, şekli başka sandalyeler eklemeyi veya ona başka bir masa eklemeyi de zorlaştırır.

Kare yemek masasına sahip olmanın avantajları

Bir kare yemek odası masası, minimalist bir evde harika görünür. Yüzeyine kalın bir cam eklerseniz daha da şık görünür. Bu masa stili size alanla oynama yeteneği verir; bir duvara veya köşeye sorunsuzca itebilirsiniz.

Ayrıca, normalden daha fazla misafiriniz varsa, daha uzun yapmak için başka bir masa ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hep birlikte yiyebilirsiniz.

Kare masa seçmenin dezavantajları

Genellikle kare masalar evlerde veya apartmanlarda kare alanlar için yapıldığından küçüktür. Öte yandan, köşeleri çocuklar için bir sorun olabilir.

Benzer şekilde, daha fazla misafiriniz varsa ve daha fazla sandalye eklemeniz gerekiyorsa, köşede oturacak olan misafir bunu biraz rahatsız edici bulabilir.

Akşam yemeğini birlikte yiyen bir aile.

Dikdörtgen yemek odası masalarının avantajları

Yeriniz varsa, 6 veya 8 kişilik dikdörtgen bir masa deneyin. Genellikle çok sayıda misafiri olan insanlar için harika bir seçenektir.

Şüphesiz birkaç sandalye ekleyerek oturulabilecek yer sayısını kolayca arttırabilmenizi sağlarlar. Hem de bunu kimseyi rahatsız etmeden yapabilirsiniz.

Dikdörtgen masaların dezavantajları

Dikdörtgen masalar genellikle çok büyüktür ve çok yer kaplar, bu nedenle her evde çok iyi görünmezler. Bazen onlara sahip olmak, ortamın dar ve rahatsız bir havaya sahip olmasına neden olur.

Doğru masa nasıl seçilir

Bir yemek odası, doğru boyuttaysa ve alanınıza uygun bir tasarıma sahipse, evinizin dekorasyonunu gerçekten iyileştirebilir. Bu nedenle, tüm bunları dikkate alın.

Bütün evlerin kuralları aynı değildir. Kendinizi bazı temel ilkelerle yönlendirmeye çalışın. Bunlardan biri, sahip olduğunuz alanı dikkate almaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar

Çevre dostu dekorasyon trendlerini takip ederek hem gezegenimizi koruyabilir, hem de evinizde harika bir stil yaratabilirsiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.