Yeni Multipl Skleroz Tedavi Seçenekleri

Pek çok kişi otoimmün hastalıkları bilmediği için bu yazımızda yeni multipl skleroz tedavi seçeneklerini inceleyeceğiz.
Yeni Multipl Skleroz Tedavi Seçenekleri
Maria Marin Garcia

Yazan ve doğrulayan hemşire Maria Marin Garcia.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Multipl skleroz ciddi, kronik, öngörülemeyen ve fiziksel olarak engelleyici bir durumdur. Seyri nispeten hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Bu nedenle, bu yazımızda şu anda mevcut olan yeni multipl skleroz tedavi seçeneklerini inceleyeceğiz.

MS durumunda, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde bir değişiklik veya eksiklik vardır ve bu, merkezi sinir sistemini (MSS) etkiler. Yani vücudun kendi hücrelerini yok etmesine neden olur. Ayrıca, beynin vücudun geri kalanıyla olan bağlantılarını da etkiler.

Multipl skleroz nedir?

Multipl skleroz “çoklu sertleşme veya yara izi” anlamına gelir. Bu, hücrelerin önemli kısımlarında sertleşme, iltihaplanma ve yıkım olduğu anlamına gelir. Ek olarak, çoğunlukla beynin farklı bölgelerini etkiler.

Beyinde beyaz madde adı verilen bir alan vardır. Bu, miyelinle sarılmış nöron liflerinden oluşur. Nöronlar beyin hücreleridir ve miyelin beyinden gelen mesajları iletir.

Bu rahatsızlıkta beyaz madde iltihaplanır ve bunun sonucunda miyelin hasar görür. Sonuç olarak, beyin, omurilik ve vücudun geri kalanı arasında mesaj gönderimi yavaşlar veya durur.

Genel olarak multipl skleroz semptomları 20 ila 40 yaşları arasında ortaya çıkar. Ancak, bunun için spesifik bir test olmadığı için tanı genellikle gecikir.

Hastalığın gelişimi için risk faktörleri vardır, örneğin:

 • Beyaz olmak
 • Kadın olmak
 • Ilıman iklimlerde yaşamak
bitkin kadın

Yeni multipl skleroz tedavi seçenekleri

Temel olarak, multipl sklerozu tedavi hedefleri, ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomlarını yönetmektir. Bu nedenle, tedavinin ana amaçları şunlardır:

 • Beynin etkilenmesini yavaşlatmak
 • Sebep olduğu engelliliği yavaşlatmak
 • Alevlenme sıklığını azaltmak
 • Beyin-vücut bağlantılarını geliştirmek
 • Ağrıyı azaltmak
 • Destek ve psikolojik yardım vermek
 • Yaşam kalitesini iyileştirmek

Yeni tedavilere bakmadan önce, dünya çapında pek çok insanı etkileyen bu engelleyici hastalığı hangi temel seçeneklerin iyileştirdiğini bilmemiz gerekiyor.

Bazen hastalığı tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olmasa da, multipl skleroz tedavisinin farklı biçimleri vardır, örneğin:

Semptomatik tedavi

Bu, yaşam kalitesini iyileştirmenin yanı sıra hastalık ve sakatlık belirtilerini azaltmayı amaçlar. Multipl sklerozu tedavi etmenin farklı semptomatik yolları vardır. Örneğin:

 • Pasif rehabilitasyon: Bu profesyonel fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilir.
 • Aktif rehabilitasyon: Bu, hastaların kendileri tarafından gerçekleştirilir.
 • Enjeksiyon tedavileri: Bunlar belirli kasları geliştirir.
 • Farmakolojik tedavi: Örneğin, iltihabı azaltan kortikosteroidler.
 • Ortopedik cerrahi: Bu, hareket kabiliyetini kaybetmiş tendonların, kemiklerin ve kasların hizalanmasını iyileştirir.
 • Beyin cerrahisi: İltihaplı veya sertleşmiş sinir liflerinin tedavisine yardımcı olabilir.
fizik tedavi gören kadın

Akut tedavi

Bir atak olduğunda ve kişinin ağrısı çok arttığında, daha kapsamlı ve yoğun semptomatik tedavi kullanılır. Genellikle, nispeten kısa bir sürede gerçekleşir.

Yeni tedavi seçenekleri

Uzmanlar, daha fazla sakatlanmayı veya hastalığın ilerlemesini önlemek için hastalık düzenleyici tedaviyi kullanabilir.

Bu terapi, immünosupresyon veya immünomodülatör ilaçları temel alır. Bunlar, hücrelerin iltihaplanmasını ve/veya kendilerini yok etmelerini önlemek için bağışıklık tepkisini kontrol eder. Başka bir deyişle, vücudun kendi hücrelerinin istilacı olduğunu düşünmesini engeller.

Bu tedavilerin amacı esas olarak inflamasyonu kontrol etmektir. Ayrıca kısa vadede inflamasyon görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Her şey hastalığı yavaşlatmak ve daha kötüye gitmesini önlemek içindir.

Bu ilaçlara örnekler:

 • İlk seçenekler: Interferon-beta ve Copaxone.
 • İkinci tedavi hattı: Natalizumab ve fingolimod.

Yeni multipl skleroz tedavi seçenekleri

Bununla birlikte, bazen multipl skleroz tedavisi çok etkili değildir ve bu, esas olarak bu hastalığın geç teşhisinden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, herhangi bir sakatlık belirtisi görmeden önce, bu patolojiyi mümkün olan en kısa sürede ekarte etmek için doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Eğer MS ortadan kaldırılamıyorsa, bu yeni tedavi biçimlerini kullanarak daha da kötüleşmesini önleyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • GAEM F. TRATAMIENTOS DE LA ESCLEROSIS MÚLTIPLE [Internet]. [cited 2020 May 10]. Available from: https://fundaciongaem.org/tratamiento-la-esclerosis-multiple/
 • Cohen M, Maillart E, Tourbah A, De Sèze J, Vukusic S, Brassat D, et al. Switching from natalizumab to fingolimod in multiple sclerosis: A French prospective study. JAMA Neurol. 2014;71(4):436–41.
 • Kappos L, Radue EW, Comi G, Montalban X, Butzkueven H, Wiendl H, et al. Switching from natalizumab to fingolimod : A randomized, placebo-controlled study in RRMS. Neurology. 2015 Jul 7;85(1):29–39.
 • Jacobs LD, Beck RW, Simon JH, Kinkel RP, Brownscheidle CM, Murray TJ, et al. Intramuscular interferon beta-1a therapy initiated during a first demyelinating event in multiple sclerosis. N Engl J Med. 2000 Sep 28;343(13):898–904.
 • McGuigan C, Craner M, Guadagno J, Kapoor R, Mazibrada G, Molyneux P, et al. Stratification and monitoring of natalizumabassociated progressive multifocal leukoencephalopathy risk: Recommendations from an expert group. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2016 Feb 1;87(2):117–25.
 • Giovannoni G, Turner B, Gnanapavan S, Offiah C, Schmierer K, Marta M. Is it time to target no evident disease activity (NEDA) in multiple sclerosis? Vol. 4, Multiple Sclerosis and Related Disorders. Elsevier B.V.; 2015. p. 329–33.
 • García Merino A, Ramón Ara Callizo J, Fernández Fernández O, Landete Pascual L, Moral Torres E, Rodríguez-Antigüedad Zarrantz A. Consenso para el tratamiento de la esclerosis múltiple 2016. Sociedad Española de Neurología. Vol. 32, Neurologia. Spanish Society of Neurology; 2017. p. 113–9.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.