Yenidoğanlarda Görülen 5 Yaygın Cilt Döküntüsü

Bebeklerin cildi aşırı derecede hassastır. Bundan dolayı, yaşamın ilk birkaç ayında yenidoğanlarda cilt döküntüsü görülmesi yaygındır. Bu yazımızda, en yaygın 5 döküntü türünü öğrenebilirsiniz.
Yenidoğanlarda Görülen 5 Yaygın Cilt Döküntüsü
Sergio Alonso Castrillejo

Yazan ve doğrulayan eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2021

Bilmeniz gereken beş tür yaygın yenidoğan cilt döküntüsü vardır. Bunlar şunlardır: bebek bezi pişiği, bebek aknesi, saç derisinde cilt döküntüsü, pediatrik atopik dermatit ve bebek isiliği.

Bu yazımızda, bunların temel özelliklerini ve yakın zamanda yapılan bazı çalışmaların sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca, bu cilt problemlerini önlemek için bazı basit ve etkili ipuçlarını da paylaşacağız.

Bebek Cildi

Bebek cildi daha ince ve tahriş ve kızarıklığa daha yatkın olması ile karakterizedir. Bu nedenle bebek cildi yetişkin cildinden çok farklıdır. Daha incedir, daha az tüylüdür, daha az ter üretir ve ayrıca daha az yağ salgısı üretir. Prematüre bebeklerde bu farklılıklar daha da belirgindir.

Bu hassas cildin iklime, bakterilere ve olası temas yaralanmalarına maruz kalması; onu yaşamın ilk aylarında çok savunmasız hale getirir. Bu nedenle, her zaman spesifik bir bakım gerektirir.

5 Yaygın Yenidoğan Cilt Döküntüsü Türü

Yaygın yenidoğan cilt döküntülerinin çoğu ciddi değildir. Ancak, genellikle ebeveynleri gergin hale getirir ve onları çok endişelendirirler. Bu nedenle, bu yazımızda en yaygın beş tanesini detaylandırmaya karar verdik.

Bununla birlikte, herhangi bir semptom görürseniz her zaman doktorunuza görünmelisiniz. Bunun nedeni, bazı önemli hastalıkların deri yoluyla semptomlar gösterebilmesidir. Bu durumlarda erken teşhis şarttır.

1. Bebek Bezi Pişiği

Bez pişiği olan bir bebek.

Öncelikle, çocuk bezleri ve emici malzemelerde büyük ilerlemeler gerçekleşmiş olmasına rağmen, bunlar bebeğin hala geliştirilmekte olan cildini tahriş de edebilirler. Nem ve dışkı ile temas, pişik oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir.

Yakınlarda yapılmış bu çalışma, bebek bezi pişiği vakalarının çoğu ile Candida albicans mantar enfeksiyonları arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak çalışma anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az vaka olduğunu da ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, bu uygulamayı önleyici bir tedbir olarak önermektedir.

Bu yazımızı da okumalısınız: Atopik ve Seboreik Dermatit Arasındaki Farklar

2. Yaygın Yenidoğan Cilt Döküntüsü Türleri: Bebek Aknesi

Bebek aknesi genellikle yaşamın ilk ayında ortaya çıkar. Çoğu durumda iyi huylu ve geçici bir cilt rahatsızlığıdır. Bununla birlikte, bazı vakalar daha ciddi bir hormonal dengesizlik ile birlikte ortaya çıkabilir.

Bu akne türü çoğunlukla alın, burun ve yanaklarda görülür ve Malassezia mantarı ile ilgili olabilir. Tedavi etmek için tıp uzmanları topikal bir losyon reçete eder. Bu durum genellikle birkaç hafta içinde kaybolur.

3. Saç Derisinde Cilt Döküntüsü

Saç derisinde cilt döküntüsü olan bir bebek.
Saç derisinde görülen cilt döküntüsü genellikle yaşamın ilk ayları sonrasında ortadan kaybolsa da bu durumun semptomlarını iyileştirmek için kremler uygulayabilirsiniz.

Saç derisinde görülen cilt döküntüsü bebekleri yaşamlarının ilk üç ayında etkileyen seboreik bir dermatittir. Kızarıklığa ek olarak kafa derisinde yağlı ve pullu döküntülere neden olur.

Saç derisinde görülen cilt döküntüsü kendi kendine kaybolma eğilimindedir. Bununla birlikte, iyileşmeye yardımcı olması için etkilenen bölgeye zeytinyağı da uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı vakalar tıbbi tedavi gerektirir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Bebeğinizin Saç Bakımı İçin 5 Öneri

4. Pediatrik Atopik Dermatit

Emzirilen her on bebekten biri yaşamının ilk üç ayında bu hastalıktan muzdarip olabilir. Bu dermatit türü genellikle yanaklarda, boyunda ve kollarda görülür.

Cilt lipitlerinin değişmesinden kaynaklanır, ki bu da koruyucu işlevini engeller. Ayrıca bu değişiklik kızarıklık, kaşıntı ve kuruluğa neden olarak bebeklerin kendilerini kaşımalarına ve yaralanmalarına neden olabilir.

Uzmanlar, cildin koruyucu bariyerini eski haline getirmeye yardımcı olan, hafif ve doğal sabunların yanı sıra bitkisel yağların kullanılmasını önermektedir. Bu durumda zeytinyağı ya da badem yağı da kullanabilirsiniz.

5. Yaygın Yenidoğan Cilt Döküntüsü Türlerinden Biri, Bebek İsiliği

Son olarak, bu cilt bozukluğu bebeklerin %40’ını etkiler. Çoğu durumda, yaşamın ilk ayında ortaya çıkar. Ancak her yaşta, özellikle sıcak ve nemli iklime sahip yerlerde ortaya çıkabilir.

Ter bezlerinin gözenekleri tıkandığında ortaya çıkar. Bu tıkanma; yüz, boyun ya da sırtta görülen küçük kırmızı ya da beyaz sivilceler ve hatta kabarcıklarla sonuçlanır.

Bebek isiliği genellikle herhangi bir spesifik tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın kaybolur. Ancak, belirli ısılardan kaçınarak ve pamuk gibi doğal liflerden yapılmış giysiler seçerek iyileşmeye yardımcı olabilirsiniz.

Kısacası bunlar, yaşamın ilk aylarında yaygın görülen yenidoğan cilt döküntüleridir. Tedavi etmek için, reçete edilen endikasyonları adım adım takip etmeli ve şüphe duyduğunuzda doktorunuza danışmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Bebeklerde Atopik Dermatit İçin Temel Bakım
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bebeklerde Atopik Dermatit İçin Temel Bakım

Bebeklerde atopik dermatit genellikle üçüncü ve beşinci aylar arasında başlar. Genellikle sadece altı hafta sürerler, ancak daha ısrarlı da olabili...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.