Yüzme ve Beş Şaşırtıcı Psikolojik Yararı

Fiziksel gelişimi teşvik etmenin yanı sıra, yüzmenin psikolojik faydaları da vardır ve özgüveninizi artırır.
Yüzme ve Beş Şaşırtıcı Psikolojik Yararı

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yüzme, kollarınızı, sırtınızı ve bacaklarınızı çalıştırmanıza yardımcı olur. Aslında, tüm vücudunuz için harikadır. Ancak, yüzmenin muhtemelen farkında olmadığınız bazı psikolojik yararları da vardır.

Egzersiz yapmanın birçok fiziksel ve psikolojik faydası vardır. Bununla birlikte, her sporun kendine özgü avantajları vardır. Bu yazıda yüzmenin psikolojik faydalarını keşfedeceksiniz.

Yüzme ve Psikolojik Yararları

havuzda yüzen kadın

1. Stresi Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olur

Yüzmenin psikolojik yararlarından biri stresi ortadan kaldırmasıdır. İnsanlar bugünlerde çok telaşlı hayatlar yaşıyor, bu yüzden sağlığınızı etkilememesi için stresinizi nasıl azaltacağınızı bilmek çok önemlidir.

Yüzme, stresi hafifletmeye yardımcı olur çünkü suyla ve hoş sıcaklığıyla temas etmek rahatlatıcıdır. Suyun çok soğuk olmadığı havuzlarda yüzmelisiniz, çünkü bu rahatlamanızı sağlayacaktır.

Gününüze daha aktif bir şekilde başlamak için sabahları yüzebilir veya akşamları rahatlamanıza ve daha huzurlu bir uykunun keyfini çıkarmanıza yardımcı olması için işten sonra yüzebilirsiniz.

2. Özgüveninizi Artırır

Yüzmenin ikinci psikolojik faydası, hayatınızın her alanında size yardımcı olacak bir şey olan özgüveninizi artırmaya yardımcı olmasıdır.

Yüzmeye ilk başladığınızda, muhtemelen serbest stil yüzersiniz. Bununla birlikte, farklı hareketler ve hızlar denemek için yavaş yavaş güven kazanacaksınız. Bu, havuzun içinde ve dışında özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Özgüven, korkularınızla yüzleşmenizi sağlar. Çok fazla özgüveniniz yoksa, korkularınız sizi ele geçirebilir ve sizi konfor alanınıza sığınmaya zorlayabilir.

3. Sosyal Bir Uygulama Olabilir

yüzme antrenmanı yapan insanlar

Yüzme dersleri alırsanız, sizin gibi birçok insanla tanışacaksınız bu da korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak. Utangaç bir insansanız bu çok önemlidir.

Arkadaş edinmekte veya yeni insanlarla tanışmakta zorlanacağınıza inanıyor olsanız da, bu, özellikle ortak bir etkinlikle, düşündüğünüzden daha kolay olacaktır. Bu insanlarla ortak bir yönünüz olduğunu unutmayın. Bu nedenle, yüzme mükemmel bir sohbet konusu olabilir.

Utangaç olmak, diğerlerinden saklanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Konfor bölgenizden çıkarak utangaçlığınızı yönetebilirsiniz!

4. Karar Verme Sürecinizi Geliştirir

Yüzmenin psikolojik yararlarının dördüncüsü karar verme sürecinizi geliştirmesidir. Yüzme, olayları daha net görmek için duygularınızı dengelemenizi sağlar.

Ek olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi, yüzme, daha iyi kararlar almak için vazgeçilmez bir şey olan özgüveni oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu makaleye bir göz atın: Fiziksel Egzersizin Psikolojik 7 Yararı

5. Yüzme benlik saygısını geliştirir

Kendinizi nasıl görüyorsunuz?

Kusurlu olduğunuzu veya vücudunuzun belirli kısımlarını beğenmediğinizi düşünüyorsanız, yüzme vücudunuzla uzlaşmanıza izin verecektir. Ek olarak, yüzmek vücudunuzu şekillendirmenize ve daha atletik hale getirmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda benlik saygınızı artırabilir.

Yüzmenin tüm bu psikolojik faydalarını biliyor muydunuz?

Yüzme çok eksiksiz bir spordur. Gördüğünüz gibi, hem fiziksel hem de psikolojik olarak size yardım eder.

Ayrıca, en temel yüzme stillerinden bazılarında ustalaştığınızda, sahile gittiğinizde bile pratik yapabilirsiniz. Bu sayede tatildeyken egzersiz yapabilirsiniz.

Peki neyi bekliyorsunuz? Bugün yüzmeye başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Yüzmek: Tüm Vücut İçin Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüzmek: Tüm Vücut İçin Egzersiz

Yüzmek, en iyi egzersiz olarak kabul edilebilir çünkü tüm vücut kaslarını çalıştırır. Yüzerek, bacaklarınızı, göğüs ve kollarınız kadar çalıştırırs...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Maglione, J. (2008). Manual natación para todos – natación para la vida. FEDERACION INTERNACIONAL DE NATACION.
  • Quichimbo, G. (2016). La Psicomotricidad Influye en el desarrollo de la Tecnica de los Estilos de Natacion. Unidad Academica de Ciencias Sociales. https://doi.org/file:///C:/Users/DIABLO/Desktop/ECUACS%20DE00022.pdf
  • Ramírez, W., Vinaccia, S., & Gustavo, R. S. (2004). EL IMPACTO DE LA ACTIVIDAD FÍSICA Y EL DEPORTE SOBRE LA SALUD, LA COGNICIÓN, LA SOCIALIZACIÓN Y EL RENDIMIENTO ACADÉMICO: UNA REVISIÓN TEÓRICA. Revista de Estudios Sociales. https://doi.org/10.7440/res18.2004.06

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.