Denizde Yüzmek: Güvenli Bir Şekilde Nasıl Yüzülür?

11 Mayıs, 2019
Denizde yüzmeyi öğrenirken güvenlik çok önemlidir. Havuzların aksine denizde akıntılar mevcuttur. Bu nedenle denizde yüzmek çok daha zordur. 

Sanatsal açıdan ilham kaynağı olan deniz, turistlerin görmek istediği yerlerden biri olmasının yanında binlerce gemicinin de geçim kaynağıdır. Ayrıca seyahat edenlerin uğrak noktasıdır. Pek çok kişi kafasını dinlemek için de gidebilir. Sayesinde hayattaki en basit ve rahatlatıcı keyiflerden birini yaşarız: açık sularda, denizde yüzmek.

Henüz denemediyseniz denizde yüzmekle ilgili bazı ipuçları için yazımızı okumaya devam edin.

Bugün burada açık sularda yüzmenin nasıl öğrenileceğini keşfedeceksiniz. Hangi önlemleri almanız gerektiğini bilmeniz, risklerden haberdar olmanız çok önemlidir. Ancak o şekilde güvenli ve keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Yüzmek: Tüm Vücut İçin Egzersiz

Denizde Yüzmek: Güvenli Bir Şekilde Nasıl Yüzülür?

Korkmamalısınız. Ancak denizde yüzmeyi öğrenirken yüksek seviyede tedbirli olmalı ve sağlıklı bir saygı duygusu beslemelisiniz.

Tedbirsizlik veya bilgisizlik nedeniyle açık suda yüzerken hayatını kaybeden pek çok insan olmuştur. Bu nedenle kazaların önüne geçmek için bilmeniz ve uymanız gereken güvenlik prensipleri vardır.

havuz yüzen adam

Denizde yüzmenin tehlikeli yanı bir yüzücüyü sürükleyen ve suyun altına çeken akıntılardır. Bu nedenle denizdeki akım debisini ve onunla karşılaştığınızda ondan nasıl kurtulacağınızı bilmelisiniz:

 • Öncelikle gerilmeyin ve paniğe kapılmayın.
 • Akıma karşı yüzmeye kalkışmayın. Böyle yaparsanız tüm enerjinizi tüketmiş olursunuz.
 • Her zaman yanınızda biriyle birlikte yüzün ve cankurtaranın durduğu yere yakın olun.
 • Görevdeki cankurtaranın yönergelerini dinleyin. Pek çok yerde güvenlik seviyesi veya yüzülen yerin tehlikeli olup olmadığı oraya konulan bayrağın rengiyle gösterilir.
 • Eğer bir akıntı sizi sürüklerse kıyıya paralel yüzün. Dalganın yoğunluğu yavaş yavaş azalınca kıyıya doğru yüzün.
 • Yorgunsanız kollarınızla işaret vermeye çalışın ve/veya yardım için bağırın.
kumsal dalga ayaklar

Denizde Nasıl Yüzülür?

Bariz gibi görünse de açık suda yüzmek için bir süre ders almak çok önemlidir. Havuz gibi daha kontrollü bir çevrede başlamak en iyisidir. Havuzda aşağıdakiler bulunmaz:

 • Deniz akımı
 • Düşük sıcaklık
 • Dalgalar ve suyun kaldırma gücünde farklılıklar
 • Korku
 • Tehlike
 • Deniz anası, balık veya mercan

Yüzme, tamamen kullandığınız tekniğin sonucu belirlediği bir spordur. İyi uygulanan hareketler her vuruştaefor tasarrufu yapmanızı sağlar ve sonuç olarak bu sporu yaptığınız için çok büyük fayda görürsünüz. Yüzme, vücudunuzdaki her kası kullanmanızı sağlamasıyla öne çıkan bir spordur.

Böylece siz yüzerken bir yüzme hocası duruşunuzu ve vücudunuzun hizasını düzeltebilir. Birkaç yüzme dersi almanız hayat boyu işinize yarayacak şeyler öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle yatırım yapmanıza değer. Ayrıca öz güven de kazanırsınız.

havuz kulaç atan adam

Can Yelekleri

Denizde yüzerken güvenli olmak şiddetle tavsiye edilir. Belki de şişme can yelekleri giymeyi düşünmelisiniz. Uzaktan görülebilecek canlı renklere sahiptirler. Ayrıca bir kemer yardımıyla belinize bağlanır. Anahtar, telefon gibi küçük objeleri taşımak için de uygundurlar.

Can yeleği, yorulursanız veya kontrolünüzü kaybederseniz batmamanızı sağlayacağı için gönlünüz rahat olacak. Spor olarak denizde yüzmek istiyorsanız o halde bu güvenlik kıyafetini de yanınıza almayı unutmayın.

Bu yazımıza da bakın: Deniz Tuzu Ve İnanılmaz 10 Faydası

Düzgün Nefes Almayı Öğrenin

Son olarak yüzmeye başlamadan önce doğru nefes alma tekniğini öğrenmelisiniz. Daha da fazlası suyun yüzeyindeyken bu nefes alma moduna alışın ve çok sayıda kulaç atabilmek için kafanızı suyun altına sokup nefesinizi tutun. Pek çok kişi yalnızca ağzıyla havayı içine çekip geri vermek üzere kendisini eğitmek için nazal forsepleri kullanır.

Her şeyden önemlisi denizde yüzmenin bir yandan doğanın keyfini çıkarırken bir yandan formda kalmanıza yardımcı olacak bir aktivite olduğunu unutmayın.

Alınması gereken önlemlerin ve yapılması gereken sağduyulu davranışların alıştırmasını yapmak her zaman önemlidir ancak korkunun sizi felce uğratmasına da izin vermeyin. 

Denizde yüzmeye başlayın, yalnızca suyun size verebileceği o harika hafiflik ve özgürlük duygusunu deneyimleyeceksiniz.