1 Dakikadan Daha Kısa Süre İçinde Uykuya Dalmak İster Misiniz?

İster inanın ister inanmayın, bir dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalmak, bütün vücudunuzda bir etkiye sahip olan kalp atışlarınızı dengeleyeceği için çok faydalıdır.
1 Dakikadan Daha Kısa Süre İçinde Uykuya Dalmak İster Misiniz?

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uyku vakti geldiğinde, stres nedeniyle uykuya dalmak imkansız hale gelebilir.  Yastığa başınızı koyduğunuzda bütün problemleriniz aklınızdan geçmeye başlar ve bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. Sanki aklınız size karşı çalışıyormuş gibidir.

Negatif düşüncelerin ve endişenin aniden belirmesi sizi uykuya dalmaktan alıkoyabilir ve uyku problemine sebep olabilir.

Eğer siz de bu durumu yaşıyorsanız, 1 dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalmanıza yardım edecek aşağıdaki tekniği öğrenmelisiniz.

4-7-8 tekniği ile bir dakikadan daha kısa sürede uykuya dalmak

Harvard profesörü Andrew Weill tarafından tasarlanan bu yöntem gerçekten çok kolay:

  • Akciğerlerinizi doldurmak için 4 saniye burnunuzdan nefes alın.
  • 7 saniye nefesinizi tutun.
  • Sonra 8 saniye boyunca yavaşça nefes verin.

Bunu birkaç defa tekrarladıktan sonra ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Garanti ediyoruz ki bu yöntem bir dakikadan daha kısa bir süre içinde uykuya dalmanıza yardımcı olacak. Nefesinize odaklanırken birden uykuya dalmış olacaksınız.

Bu teknik neden bu kadar etkili?

uyuyan-kadin

Kilit nokta, nefesinizi tuttuğunuz yedi saniyelik süredir.

Bunun bu kadar önemli olmasının sebebi de nefesi tutmanın kalp atışını yavaşlatarak kaygıyı yok etmesidir.

Bu da endişelerin size saldırmasını önlemek demektir: rahatlamak negatif düşüncelerin kapısını kapatır; adeta onların içeri girmesine izin vermez. Artık güç sizde.

Sonuçlar aynı zamanda uykunuzun kalitesinde de kendini gösterecektir. Kalp atışımız yavaşladığında vücudumuz oksijene kavuşur ve bu da düzgün şekilde dinlenmek için çok önemlidir.

Kaygılı insanlar derin nefes almakta zorlanırlar. Kalp atışları daha yüksek ve düzensiz olur ve sonuç olarak da vücuda az oksijen gider. Dolayısıyla sabahları, kendinizi daha yorgun hissederek uyanırsınız.

4-7-8 tekniği ile uyku problemi çekmemeye ek olarak, uyku kaliteniz de kesinlikle iyileşecek çünkü tüm kaslarınız ve organlarınız mükemmel bir biçimde oksijene doyacak.

Bir dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalmanın faydaları

1. Daha çekici olacaksınız

kısa sürede uykuya dalmak

Cildiniz uyku kalitenizdeki iyileşmeden faydalanacaktır. Çünkü daha derin uyuduğunuzda, hormonal sisteminiz hücrelerinizi gençleştirmek ve güçlendirmek için ideal şekilde çalışacaktır.

Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için düzgün dinlenmesi lazım. Eğer uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsanız ya da yeterince derin uyumuyorsanız, vücudunuz ihtiyaç duyduğu şekilde dinlenemez.

2. Daha az yemek yersiniz

İyi bir gece uykusu gün içindeki stres seviyenizi azaltır. Bir dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalabilmek, bu durumu en azından uyandığınızda kısmen yok etmeye yardımcı olur.

Kaygı, gereğinden daha fazla yemenize sebep olur: sevdiğimiz bir şeyi yediğimizde aldığımız anlık zevk, stresi geçici olarak engelleyebilir, fakat bu durum fazla kilo alımına sebep olur.

3. Daha iyi öğrenirsiniz

uykuya dalmak için kolay yöntem

Beynin en temel işlevlerinden biri de öğrenmektir. Beynimizi sürekli kullanırız: işe giderken, haberleri dinlerken, bir arkadaşımızı dinlerken ve kitap okurken beynimiz hep aktiftir.

Tüm bunları başarmak için, bu özel organın 8 saatlik dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Bundan daha az uyumak ya da iyi uyumamak, beyni gereğinden fazla çalışmaya zorlar. Beynimizin performansı yavaş yavaş zayıflayarak konsantre olmakta ve yeni fikirleri kavramakta zorluğa sebep olur.

4. Bir dakikadan daha kısa sürede uykuya dalmak öz saygınızı arttırır

Daha çekici görünmeye ek olarak, gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olacaksınız. Bu, karşılaştığınız insanlara karşı zor durumlarda bile daha pozitif bir tutum sergilemenizi sağlayacak.

Zihniniz daha net ve öğrenmeye daha açık olacağı için sorun çözme becerileriniz artacak ve böylece anlaşmazlıkları çözmenize yardım edecek. Bu daha ileriki zamanlarda sağlıklı bir öz saygı duygusu geliştirmenize yardımcı olacak.

Eğer uykuya dalmak konusunda probleminiz varsa, size 4-7-8 tekniğini mutlaka denemenizi öneriyoruz çünkü bu yöntem endişelerinizden kurtulmanıza ve hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardım edecektir. 

Bu yöntemi denemeye hazır mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.