1 Dakikadan Daha Kısa Süre İçinde Uykuya Dalmak İster Misiniz?

İster inanın ister inanmayın, bir dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalmak, bütün vücudunuzda bir etkiye sahip olan kalp atışlarınızı dengeleyeceği için çok faydalıdır.

Uyku vakti geldiğinde, stres uykuya dalmayı imkansız hale getirebilir.

İşte o zaman bütün problemleriniz aklınızdan geçmeye başlar ve bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. Sanki aklınız size karşı çalışıyormuş gibi olur.

Negatif düşüncelerin ve endişenin aniden belirmesi sizi uykuya dalmaktan alıkoyabilir ve uyku problemine sebep olabilir.

Eğer siz de böyle şeyler yaşıyorsanız, 1 dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalmanıza yardım edecek aşağıdaki tekniği öğrenmelisiniz.

4-7-8 tekniği ile bir dakikadan daha kısa sürede uykuya dalın

Harvard profesörü Andrew Weill tarafından tasarlanan bu yöntem gerçekten kolay:

  • Akciğerlerinizi doldurmak için 4 saniye burnunuzdan nefes alın.
  • Havayı 7 saniye içinizde tutun.
  • Sonra 8 saniye boyunca yavaşça nefes verin.

Bunu birkaç defa tekrarladıktan sonra ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Ertesi gün ne zaman normal bir şekilde nefes almaya başladığınızı hatırlayamayacaksınız. Garanti ediyoruz ki bu yöntem bir dakikadan daha kısa bir süre içinde uykuya dalmanıza yardımcı olacak.

Bunu da okuyun: Horlama ve uyku apnesi için doğal tedavi

Bu teknik neden bu kadar etkili?

uyuyan-kadin

Kilit nokta, nefesinizi tuttuğunuz yedi saniyeden geçiyor.

Bunun bu kadar önemli olmasının sebebi de nefesi tutmanın kalp atışını yavaşlatarak kaygıyı yok etmesidir.

Bu da endişelerin size saldırmasını önlemek demektir: rahatlamak negatif düşüncelerin kapısını kapatır; adeta onların içeri girmesine izin vermez. Şimdi güç sizde.

Sonuçlar aynı zamanda uykunuzun kalitesinde de kendinizi gösterecek. Kalp atışımız yavaşladığında vücudumuz düzgünce oksijene kavuşur ve bu düzgün dinlenmek için çok önemlidir.

Kaygılı insanlar derin nefes almamaya meyilli olurlar. Kalp atışları daha yüksek ve düzensiz olur ve sonuç olarak da vücuda az oksijen gider. Bu sabah, akşam yattıktan daha yorgun hissederek uyanacağınız anlamına gelir.

4-7-8 tekniği ile uyku problemi çekmemeye ek olarak, uyku kaliteniz de kesinlikle iyileşecek çünkü tüm kaslarınız ve organlarınız mükemmel bir biçimde oksijene doyacak.

Bir dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalmanın faydaları

1. Daha çekici olacaksınız

kadin-makyaj

Cildiniz uyku kalitenizdeki iyileşmeden faydalanacaktır. Çünkü daha derin uyuyacaksınız, hormonal sisteminiz hücrelerinizi gençleştirmek ve güçlendirmek için ideal şekilde çalışacak.

Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için düzgün dinlenmesi lazım. Eğer uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsanız ya da yeterince derin uyumuyorsanız, vücudunuz ihtiyaç duyduğu kalitede dinlenemez.

2. Daha az yersiniz

İyi bir gece uykusu gün içindeki stres seviyenizi azaltır. Bir dakikadan daha kısa süre içinde uykuya dalabilmek, bu durumu en azından uyandığınızda kısmen yok etmeye yardımcı olur.

Kaygı ihtiyacınız olduğundan daha fazla yemenize sebep olur: sevdiğimiz bir şeyi yediğimizde aldığımız anlık zevk, stresi geçici olarak engelleyebilir, fakat bu istenmeyen kilo alımına sebep olur.

3. Daha iyi öğrenirsiniz

beyin-etkinligi

Beynin en temel işlevlerinden biri de öğrenmektir. Beynimizi sürekli kullanırız: işe yürürken, haberleri dinlerken, bir arkadaşın davranışlarında bir değişiklik fark ederken ve kitap okurken.

Tüm bunları başarmak için, bu özel organın 8 saatlik dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Bundan daha az uyumak ya da iyi uyumamak, onu gereğinden fazla çalışmaya zorlar. Beynimizin performansı yavaş yavaş zayıflayarak konsantre olmakta ve yeni fikirleri kavramakta zorluğa sebep olur.

Bu yazıya bakın: Daha iyi bir uyku için rahatlama egzersizleri

4. Bir dakikadan daha kısa sürede uykuya dalmak öz saygınızı arttırır

Daha çekici görünmeye ek olarak, gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olacaksınız. Bu, karşılaştığınız insanlara karşı zor durumlarda bile daha pozitif bir tutum sergilemenizi sağlayacak.

Zihniniz daha net ve öğrenmeye daha açık olacağı için, sorun çözme becerileriniz artacak ve böylece anlaşmazlıkları çözmenize yardım edecek. Bu daha ileriki zamanlarda sağlıklı bir öz saygı duygusu geliştirmenize yardımcı olacak.

Eğer uyku probleminiz varsa, size 4-7-8 tekniğini öneririz çünkü sadece endişelerinizi serbest bırakmaya yardım etmekle kalmayıp hedeflerinize daha kolay ulaşabileceksiniz ve hatta sizi gece uyanık tutan şeyleri bile çözeceksiniz.

Bunu denemeye hazır mısınız?