Sağlıklı Bir Kalbe Sahip Olmanızı Sağlayacak 9 Besin

Hepimiz uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek isteriz. Ancak bazen yediğimiz yiyecekler buna engel olabiliyor. Sağlıklı bir kalp ile 90 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, başlıca vitamin ve mineraller hakkında bilgi edinin.
Sağlıklı Bir Kalbe Sahip Olmanızı Sağlayacak 9 Besin

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Eğer sağlığınız yerinde değilse 90 yaşına kadar yaşamanın bir mantığı yoktur. Ancak bazı yiyeceklerle 90 yaşına kadar sağlıklı bir kalp ile yaşayabilirsiniz. Bu sebeple, önceliğiniz kendinize olabildiğince iyi bakmak olmalıdır. Böylece hayat kalitenizi bozmadan uzun yıllar yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı olmak birçok etkene bağlıdır. Yediğimiz yiyeceklerin kolesterol, tansiyon ve kan şekeri seviyesi üzerinde etkisi vardır. Ne zaman olursa olsun, sağlıklı beslenmek daha iyi yaşamanın anahtarıdır. Sağlığa Bir Adım ekibi olarak, sağlıklı bir kalp için sizi bu 9 besinle tanıştırmak istiyoruz.

1. Sağlıklı bir kalp için Omega 3 ve başlıca yağ asitleri

Yazılarımızda sıklıkla, sağlıklı bir kalp için birebir olan Akdeniz diyetinin yararlarından bahsediyoruz. Doğal yağlar ve taze balık bu diyetin olmazsa olmazıdır. 

Bu besinler kolesterolü ve trigliserini düşürmek için gerekli olan mono doymamış yağ asitlerini barındırır. Üstelik, beslenmenizde omega 3 yönünden zengin olan yiyecekler tüketmek kalp sağlığınıza iyi gelir.

2. Magnezyum

bir kaşık magnezyum

Magnezyum, özellikle kalpteki kasların rahatlaması için gerekli olan enerji için önemli bir mineraldir. Makul miktarda alınan magnezyum, inmeyi ve kalp krizini engeller.

İlginç bir şekilde, magnezyum eksikliği en çok kadınlarda görülür. Ancak yine de magnezyum içeren ek besinler almadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

3. Q10 Koenzim

Q10 koenzim magnezyum, selenyum çinko ve C ve E vitaminleri ile birlikte çalışır. Bu vitamin ve mineraller dengeli bir şekilde alındığında daha sağlıklı bir kalp ile 90 yaşına kadar yaşayabilirsiniz.

Q10 koenziminin makul miktarda tüketilmesi gereken yiyeceklerde bulunan bir antioksidan olduğu unutulmamalıdır. Yiyeceklerinizi olabildiğince kimyasaldan uzak ve organik seçmeye de özen göstermelisiniz. İşte birkaç örnek:

  • Tavuk ya da hindi eti
  • Yumurta
  • Uskumru
  • Sardalye
  • Somon

4. D Vitamini

D vitamini ve bulunduğu gıdalar

D vitamininin bütün güzel özelliklerini artık biliyoruz. Güneş koruyucu ile birlikte güneşin altında geçirdiğiniz az bir zaman sayesinde özellikle kalple ilgili hastalıklardan korunabilirsiniz. D vitaminini yumurta, balık gibi bazı hayvan ürünlerinden de alabilirsiniz.

5. C Vitamini

Eğer 90 yaşına kadar en sağlıklı halinizle gelmek istiyorsanız, güçlü bir antioksidan olan C vitaminini beslenmenize eklemenizi öneriyoruz. C vitamini hücrelerin zarar görmesini ve kötü kolesterolü engeller ve atar damarların daha güçlü ve esnek olmasına yardımcı olur.

Daha çok C vitamini tüketmenin en iyi yolu, güne bir bardak ılık su ve limon içerek başlamaktır. Ayrıca salatanıza biraz çilek, ıspanak, ceviz, bir parça hindi göğüsü, nar ya da kivi de ekleyebilirsiniz. Tadını da çok seveceksiniz!

6. Probiyotikler

Probiyotik gıdalar

Kalbinizi korumak için probiyotikleri bu listede görmek sizi şaşırtmış olabilir. Ancak bağırsak sağlığına dikkat etmek her zaman önemlidir. Çünkü bağırsağınızda oluşan bakteriler bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sistemik iltihaba sebep olabilir.

  • Bağırsaklarınıza iyi bakmazsanız, zararlı besinleri vücudunuza alarak kalbiniz için ciddi problemlere yol açabilirsiniz

7. Allisin

Allisin, sarımsağa keskin kokusunu veren özdür. Kan damarı iltihabını azalttığı ve kan akışını düzenlediği için kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Günlük beslenmenize sarımsağı da ekleyin. Bunun için bir diş sarımsağı yavaşça ezip, allisinin çıkması için yemeklere eklemeden önce 5 dakika bekletin.

8. Likopen

Domates suyu ve domatesler

Likopen birçok kalp hastalığından koruyan oldukça önemli bir karotenoittir. Domateste ve havuçta bulunan bu besin atar damarların esnekliğini artırır ve damar tıkanıklığı ile mücadele eden endotel tabakasına yardımcı olur.

9. E Vitamini

E vitaminini avokado, ıspanak ve bademde bulabilirsiniz. Bu vitaminin kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü artıran antioksidan ve koruyucu özellikleri vardır.

Diğer besinlerle birlikte yeteri miktarda E vitamini almayı unutmayın. Çünkü magnezyum ya da C vitamini eksikliği kalp sağlığınızı korumanız için gerekli formülü bozacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kalp Sağlığı için Yapabileceğiniz 3 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalp Sağlığı için Yapabileceğiniz 3 Şey

Kalp sağlığı için vücudunuza dikkat etmeniz hem içeride hem de dışarıda sağlıklı olmanızın keyfini çıkarmanızı sağlar. Detaylar için tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.