Ağız Yaraları İçin Ev Yapımı Tarifler

Rahatsızlık veren ağız yaraları son derece yaygın görülen bir problemdir. Bu yüzden bu yaraları tedavi etmede size yardımcı olacak bazı doğal ev tedavilerini öğrenmek isteyebilirsiniz. 
Ağız Yaraları İçin Ev Yapımı Tarifler

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ağız yaraları acı verir ve sizi rahatsız eder. Eğer ağzınızda yara varsa yemek yemek, yutkunmak ve hatta konuşmak işkence haline gelir. Bu kadar küçük bir şey nasıl olur da sizi bu kadar rahatsız edebilir?

Neyse ki bu yaralardan kurtulmanızı sağlayacak ev tedavileri var. Eğer bu problemi sıklıkla yaşıyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda, ağız yaralarını tedavi etmeye yardımcı olan 7 farklı tedavi yönteminden bahsedeceğiz.

aynaya bakan kadın ve ağız yaraları

Ağız yaraları için 7 ev tedavisi

Ağız yaraları, aphthae olarak da bilinir; kratere benzeyen bu yaralar dilinizde, dudaklarınızın iç tarafında veya yanağınızın içinde çıkabilir. Genellikle stres, alerji, yaralanma veya hormonal değişikler sonucunda meydana gelir. Ağız yaraları, hiçbir belirti göstermeden bir gecede ortaya çıkabilir ve genelde birkaç gün içinde de ortadan kaybolur.

Ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandırmak için aşağıdaki ev tedavilerini kullanabilirsiniz.

1. Deniz tuzu tedavisi

Ağız yaralarını tedavi etmek için en basit yöntemlerden biri suyu ve tuzu karıştırmaktır. Sodyum ve diğer faydalı minerallerden oluşan deniz tuzu, güçlü bir doğal dezenfektandır. Bu nedenle etkili bir gargara işlevi görebilir. Bu güçlü gargarayı aşağıdaki adımları takip ederek hazırlayabilirsiniz:

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı deniz tuzu
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1/2 su bardağı su

Hazırlanışı

 • İlk olarak suyu ılıyana kadar ısıtın.
 • Sonrasında ise içine tuzları ekleyin ve tamamen karışana kadar karıştırın.
 • Bu karşımı 30 saniye boyunca ağzınızda çalkalayın. Ardından tükürün ve bardaktaki sıvı bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Daha sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayarak temizleyin.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Pembe Himalaya Tuzunun 10 Faydası

2. Karbonat

Karbonat, ağız yaralarını yok etmek için kullanılabilir. Bu rahatsız edici yaralara neden olan şeylerden biri de ağzınızın asit seviyesidir. Karbonat, ağzın pH seviyesini nötr hale getiren alkali bir maddedir. Bu maddeyi ağzınıza uyguladıktan sonra yaralar kısa sürede ortadan kaybolabilir. Aynı zamanda ağzınızda bulunan bakterileri öldürerek genel bir ağız temizliği sağlar.

Malzemeler

 • ½ su bardağı su
 • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı

 • Suyu ılıyana kadar ısıtın.
 • Suyun içine karbonatı ekleyin ve eriyene kadar iyice karıştırın.
 • Bu karşımla ağzınızı çalkalayın. Bardaktaki karışım bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Bu tedaviyi uyguladıktan sonra ağzınızı tatlı suyla (içme suyu) durulamanız gerekir. Bu tedavinin sonuçlarını anında görmeniz mümkün olabilir.

3. Ağız yaraları için fesleğen

taze yeşil fesleğen ve ahşap masa

Fesleğen, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir antiseptiktir ve ağız sağlığınız için de inanılmaz faydaları vardır.
Nanenin akrabası olan fesleğen, diş hekimliği alanında doğal bir madde olarak birçok bileşenin içinde kullanılır. Çünkü bu bitkinin özelliklerinden biri, güçlü bir mikrop önleyici olmasıdır. Bu nedenle de enfeksiyonları tedavi ederken sıklıkla kullanılır.

Ağız yaralarını tedavi etmek için, fesleğeni yiyerek tüketebilirsiniz. Oral enfeksiyonların önüne geçmek için bu bitkiyi  normal diyetinize dahil etmeye çalışın. Buna ek olarak, fesleğenin yapraklarını suda kaynatıp ağzınızı bu suyla çalkalayabilirsiniz.

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Önce suyu kaynatın, su kaynadığı zaman altını kapatın ve fesleğen yapraklarını içine ekleyin.
 • En az 10 dakika bu şekilde bekletin. Karışım soğuduktan sonra buzdolabında saklayın.
 • Günde iki kez bu suyla ağzınızı çalkalayın.

Bu karışım, ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ağız yaralarını önlemek için bu karışımı düzenli olarak kullanabilirsiniz. Önlem alırsanız, bu yaraları tedavi etmek zorunda kalmazsınız.

4. Papatya çayı

papatya çayı ve sarı limon

Papatya çayının sakinleştirici ve mikrop karşıtı özellikleri vardır ve bu özellikler ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Bu bitki, ağız yaralarının iyileşmesini sağlayan doğal bir antiseptiktir. Benzer şekilde, istenmeyen ağız yaralarını önlemek için düzenli olarak papatyadan faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet papatya çayı (sallama çay)  veya 2 yemek kaşığı kuru papatya
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı

 • Kaynar suyun içine papatyaları koyun ve karışım sarımsı hale gelene kadar bekletin.
 • Sonrasında ise soğumasını bekleyin.
 • Soğuduğu zaman bu karışımla gargara yapın ve sonra tükürün.

Bu karışım için bahçenizde bulunan papatyaları kullanıyorsanız, önce bu çiçekleri  kurutmanız gerekir.

5. Aloe vera

Aloe veranın özelliklerinden biri de, cildi yenilemesidir. Bu özelliği sayesinde aloe vera birçok hastalığa karşı kullanılmaktadır. Benzer şekilde ağız yaralarına ve bu rahatsızlığın belirtilerine karşı da kullanılabilir. Ayrıca bu bitki iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ağız yaralarından kurtulmak için bu bitkinin yapışkan sıvısını kullanabilirsiniz.

Neyse ki bu bitkiyi elde etmek ve faydalarından yararlanmak düşündüğünüzden daha kolay. Ağzınızdaki yaraları aloe vera ile tedavi etmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

Malzemeler

 • Aloe vera

Hazırlanışı

 • İlk olarak aloe vera bitkinizden bir parça kesin. Aloe vera, cildinize iyi gelmeyen bazı toksinleri içerir; bu yüzden kullanmadan önce iyice yıkamanız gerekir.
 • Bir kaşık yardımıyla içindeki jeli çıkarın.
 • Yara olan bölgeyi iyice kurulayın.
 • Ardından aloe verayı direkt olarak etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Bu işlem biraz rahatsız edici olabilir; ancak mümkün olduğu kadar tekrarlamaya çalışın.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Aloe Vera Jelin Cilde Yönelik 5 Büyük Faydası

6. Ağız yaraları için bal tedavisi

cam kavanozda bal ve ağız yaraları

Tamamen doğal olan balın sayamayacağımız kadar yararı vardır. Bu faydalarından biri de ağız yaralarını gidermeye yardımcı olmasıdır.

Bal, muhtemelen ağız yaralarını etkin bir şekilde tedavi etmek için bulabileceğiniz en lezzetli ilaçtır. Birçok doğal bakteri karşıtı özelliği sayesinde iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Ağzınızda bulunan yaraları tedavi etmek için, bir damla balı doğrudan etkilenen bölgeye yerleştirin.

7. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı çok eski zamanlardan beri ağız yaralarını tedavi etmede kullanılıyor. Çünkü Hindistan cevizi doğal bir anti-enflamatuvardır, ağrılara ve şişliklere iyi gelir. 

 1. İlk olarak ağzınızı temizleyin ve kurulayın. Kuru haldeki ağzınıza, parmağınıza aldığınız bir parça Hindistan cevizi yağını uygulayın ve birkaç dakika boyunca ağzınızda kalmasına izin verin.
 2. Sonrasında ise, hiçbir Hindistan cevizi yağı artığı kalmayacak şekilde ağzınızı su ile durulayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.