Ağzınızda Acı bir Tatla mı Uyanıyorsunuz?

· 14 Mart, 2015

Bu başınıza birkaç kez gelmiş olabilir: sabah kalkarsınız ve ağzınızda asidik veya acı bir tat vardır. Bunun nedeni nedir? Bu tahmin ettiğinizden daha sık görülen bir durumdur ve her ne kadar ciddi bir sorun olmasa da, bazen kötü bir diyet veya bakteri birikimi gibi göz önünde bulundurmanız gereken durumları işaret edebilir. İçinizin rahat etmesi için bu makalede bu konuda daha ayrıntılı bilgi sağlayacağız.

Gerçek şu ki, hepimiz ağzımızda garip bir tatla uyanırız. Geceleyin dilinizde bakteriler birikir ve bu da kötü ağız kokusuna neden olur. Bu özellikle sevdiğiniz kişinin yanında uyandığınızda rahatsız edici bir durum olabilir. Bu genelde normal bir durumdur, ancak doktorlara göre bu aynı zamanda bir tür hastalığın sonucu olarak da görülebilir. Bu nedenle ağız kokusunun kaynağını bilmekte yarar vardır.

Ağız Kokusunun Nedenleri

uyanmak

Bakteriler

Söz konusu asidik ve acı tat genel olarak dilin arkasında bulunan ve ufak miktarda sülfür salgılayan anaerobik bakteriler tarafından üretilmektedir. Bu genelde gün içerisinde görülmez, çünkü ağzınızdaki tükürükler onları yok eder. Ancak, geceleyin tükürük üretimi kayda değer bir şekilde azalır ve söz konusu bakteriler dilinizde birikmeye başlar. Bu da hoş olmayan bir tadın oluşmasına neden olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu herkesin deneyimlediği bir durumdur.

Sinüzit

Eğer sinüzitten muzdaripseniz, bu burun mukusunuzun daha hassas olduğu anlamına gelir ve bu nedenle ufak salgılamalara karşı daha etkisiz olmanıza neden olur. Burun mukusu protein açısından zengindir ve yukarıda andığımız bakteriler için iyi bir besin kaynağıdır. Bu şekilde bu bakteriler çoğalır ve daha yüksek miktarda sülfür üretirler ve bu da ağız kokusunun oluşmasına neden olur.

Yemek Borusu

İltihaplanmış olması durumunda yemek borunuzda asit birikiyor olabilir. Bu durumda sindirim daha yavaş olur ve besinlerin sindirimi zorlaşır. Bu asitlik dilinizdeki bakterileri besler ve böylece ağzınızdaki tadın özellikle asidik olmasına neden olur.

Karaciğer Sorunları

Karaciğerin enzimlerin metabolize edilmesindeki özel işlevinin yanısıra vücudunuzu toksinlerde, zararlı ve toksik elementlerden temizleme işlevine sahip olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda ani değişikliklerin söz konusu olması durumunda bu işlevlerin yerine getirilmesinde sıkıntılar çıkabilir. Böyle bir durumda da sabahları ağzınızda acı bir tat deneyimleyebilirsiniz.

Sarılık

Sarılık, billirubinin metabolize edilmesinde sorun yaşamanız durumunda ortaya çıkar. Bu aynı zamanda karaciğerle ilişkili bir sorundur ve kırmızı kan hücrelerinde vücudunuzda bir seri soruna yolaçan değişikliklere neden olmaktadır. En belirgin belirtiler sarımsı bir cilt rengidir, ancak aynı zamanda sabahları her zamana göre daha kuvvetli bir acı tat da deneyimlersiniz.

Sabahları Ağızdaki Acı Tadı Önlemek için bir Çözüm

pancar-suyu

Yapabileceğiniz en iyi şey, vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olacak besinleri tüketmektir. Bunu yapabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz önerilir:

  • Güne aç karnına bir diş sarımsak yiyerek başlayın. Bunda tutarlı olursanız ve her gün yerine getirmeyi unutmazsanız, doğadaki en iyi arındırıcının faydalarını görebilirsiniz. Bunu denemekten çekinmeyin.
  • Akşam yemeğinde vücudunuzu arındıran bir meyve/sebze suyu için: Bunun faydalarını tam olarak görebilmeniz için bir aylık bir sürede aralıksız olarak 8 gün süresince bu meyve/sebze suyunu akşam yemeğinde tüketmeniz önerilir. Gerekli malzemeler bir adet pancar, bir diş sarımsak, yarım limon suyu, bir tutam maydanoz ve bir çay kaşığı baldır. Bu malzemelerin tümünü bir blendıra atın ve iyice karıştırın. Bu karışım vücudunuzu arındırmaya yardımcı olacaktır, toksinleri ve bakterileri yok edecektir ve sabahları ağzınızda çok daha hoş bir tatla uyanacaksınızdır.