Air Fritöz Cheesecake Tarifi: Kolay ve Lezzetli

Fritözde lezzetli bir cheesecake hazırlamak için izlemeniz gereken adımları size göstereceğiz. Bu yöntemi seveceksiniz.
Air Fritöz Cheesecake Tarifi: Kolay ve Lezzetli
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bu fritöz cheesecake tarifiyle, birkaç malzemeyle enfes sonuçlar elde edeceksiniz, hem harika görünecek hem de tadı harika olacak! Kahve ya da ikindi çayı ile de iyi gitse de tatlı olarak da servis edilebilen bir yemektir. Size bundan en iyi şekilde yararlanmak için adım adım nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Başlamadan önce, kaç tane tatlı yediğinizi takip etmeyi unutmayın. Bunlar genellikle çok miktarda basit şeker içerir. Günlük olarak tüketilirlerse, pankreas düzeyinde metabolik patolojiler geliştirme riskini artırabilecek belirli bir stres yaratabilirler. Ancak düzenli olarak diyete dahil edilirlerse sorun olmaz.

Hava fritöz cheesecake için malzemeler

Enfes bir hava fritözlü cheesecake hazırlamak istiyorsanız, aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 85 gram (3 oz) tuzlu tereyağı
 • 140 gram (5 oz) digestive bisküvisi
 • 680 gram (24 oz) krem peynir
 • 2 yumurta
 • 400 gram (14 ons) yoğunlaştırılmış süt
 • Bir çorba kaşığı vanilya özü
 • Çilek reçeli
 • Taze çilekler
çilekli cheesecake
 Fritözde cheesecake hazırlamak hayal edebileceğinizden çok daha basit.

Adım adım talimatlar

 1. Kek kalıbına yağlı kağıt serin ve ardından tereyağ ile yağlayın. Kalıptan çıkarmayı kolaylaştırmak için kenarları yağlamak önemlidir.
 2. Devam etmek için kurabiyeleri bir kapta ezin ve oda sıcaklığındaki tereyağı ile karıştırın. Sonuç, kekin tabanını oluşturabileceğiniz kaba bir un olmalıdır. Karışımı kalıba yerleştirin ve sıkıştırmak için iyice bastırın.
 3. Şimdi pasta için dolguyu hazırlamaya başlama zamanı. Bir miksere sahip olmak iyidir, ancak bir kasede mutfak çırpma teli ile de karıştırabilirsiniz. Krem peyniri pürüzsüz, kremsi bir doku elde edene kadar iyice çırpın.
 4. Yumurtaları tek tek ekleyip çırpma işlemine devam edin.
 5. Yoğunlaştırılmış süt ve vanilya özü ekleyin. Birkaç dakika çırptıktan sonra tamamen pürüzsüz ve kremsi bir dolgu elde edeceksiniz.
 6. Dolguyu tart tavasına yerleştirin ve hava fritözü sepetine yerleştirin.
 7. Fritözü 150 santigrat dereceye (300 Fahrenheit) ayarlayın ve modele bağlı olarak 25-40 dakika pişirin. Üzeri hafif kızarmalıdır.
 8. Tavayı fritözden çıkarın ve oda sıcaklığında bir saat dinlendirin.
 9. Daha sonra pastayı 6 saat daha buzdolabına koyun.
 10. Bu süreden sonra kalıptan çıkarılabilir.
 11. Üzerine dilimlenmiş çilekleri koyun ve biraz reçel ile kaplayın.

Bir başka harika tarif daha: Soğuk Piña Colada Cheesecake

Cheesecake’in faydaları

Limonlu cheesecake.
Ara sıra cheesecake tatlısını diyetinize dahil edebilirsiniz.

Cheesecake yüksek miktarda basit şeker içermesine rağmen, aynı zamanda bir dizi temel besin maddesini de sağlar. Örneğin peynir ve yumurtadan elde edilen biyolojik değeri yüksek proteinlere sahiptir. Bu unsurların sarkopeni gibi karmaşık patolojilerin gelişmesini önlemek için gerekli olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca cheesecake, Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kemikler için temel bir mineral olan kalsiyum kaynağıdır. Günlük kalsiyum gereksinimini karşılamak ve D vitamini düzeylerinin optimal aralıklarda olmasını sağlamak önemlidir. Bu sayede kemik dokusunda doğru bir kalsiyum fiksasyonu gerçekleşmiş olacaktır.

Bununla birlikte, metabolik bir hastalık geliştiren kişilerin, tatlı veya basit şekerli gıdaların alımını büyük ölçüde azaltmaları gerektiği unutulmamalıdır. Bu, Advances in Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışma ile doğrulanmıştır.

Aksi takdirde, sorun ilerleyerek yönetimi zorlaştırabilir. Büyük sorunlardan kaçınmak için belirli diyet mekanizmalarını devreye sokmak çok önemli olacaktır.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Philadelphia Krem Peynirli Cheesecake

Bir fritözde cheesecake hazırlayın

Görüldüğü gibi fritözde nefis bir cheesecake hazırlamak çok kolay. Hem lezzette hem de sunumda muhteşem sonuçlar elde etmek için çok fazla malzemeye veya çok zamana ihtiyacınız yok. Geleneksel fırın seçeneklerinden hiçbir şekilde daha düşük olmayacaktır. Tabii ki, kan şekeri seviyelerini etkileyebilecek birçok basit karbonhidrat sağladığı için ölçülü olarak yenmesi gereken bir yemektir.

Son olarak, fermente süt ürünlerinin tatlı olarak düzenli olarak tüketilmesine özel bir önem vermeyi unutmayın. Bu gıdalar, sindirim sisteminin sağlığını ve işleyişini iyileştiren elementler olan probiyotik mikroorganizmalar içerir. Meyve ayrıca kaliteli vitaminler ve antioksidanlar ile iyi bir seçenektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
 • Vannucci, L., Fossi, C., Quattrini, S., Guasti, L., Pampaloni, B., Gronchi, G., Giusti, F., Romagnoli, C., Cianferotti, L., Marcucci, G., & Brandi, M. L. (2018). Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients10(12), 1930. https://doi.org/10.3390/nu10121930
 • Johnson, R. J., Sánchez-Lozada, L. G., Andrews, P., & Lanaspa, M. A. (2017). Perspective: A Historical and Scientific Perspective of Sugar and Its Relation with Obesity and Diabetes. Advances in nutrition (Bethesda, Md.)8(3), 412–422. https://doi.org/10.3945/an.116.014654

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.