Aloe Vera ve Bal ile Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

Doğal sabun, cildimiz için mağazalarda satılan sabunlardan daha faydalıdır. Aloe ve bal ile doğal sabun yapmayı buradan öğrenin!
Aloe Vera ve Bal ile Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2021

Doğal sabun, cildimizin sağlığı ve bakımı için endüstriyel versiyonlardan daha az agresif olabilir. Sonuçta, yapay kimyasallardan yapılmamıştır ve bu nedenle doğal yağları sayesinde daha fazla dermatolojik fayda ve daha iyi hidrasyon garanti edebilir. Ayrıca, doğal Ph seviyelerimiz, nemli bir cilt ve esnekliğimiz için doğru bir denge sunar.

Yağlar ve gliserin kullanarak evde sabun yapmış olabilirsiniz. Ancak, daha önce hiç denemediyseniz ve sonunda nasıl ev yapımı ve doğal sabun elde edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu makaleye dikkat edin, çünkü buna bayılacaksınız!

Doğal sabun her zaman harika bir hediye olur. Kokulu ve sağlıklı içeriklerle arkadaşlarınızın ve ailenizin seveceği bir başarı olması garantidir.

Denemek ister misiniz?

Eğer öyleyse, okumaya devam edin!

Ne tür bir doğal sabun yapmak istiyorsunuz?

Sonsuz çeşit doğal sabun vardır. Her birinin belirli özellikleri vardır. Bu nedenle öncelikle sabunu ne amaçla kullanmak istediğinizi bilmelisiniz.

Önce olası çeşitlerden bazılarına kısaca bir göz atalım:

 • Yulaf ezmesi sabunu: Eksfoliye edicidir ve hassas ciltler için çok uygundur.
 • Salyangoz sabunu: Cildin yağ asidini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca tahrişi ve sivilceleri tedavi eder.
 • Portakal veya limon bazlı sabunlar: Yağlı ciltler, nemlendirme ve ferahlık için önerilir.
 • Aloe veralı sabunlar: Cildimizi korur, yumuşatır, nemlendirir, yeniler ve sivilceleri yok etmemize yardımcı olabilir.
 • Aynısafa sabunu: Kuru ve hassas ciltler için çok faydalıdır ve çocuklar ve bebekler için harikadır.
 • Kuşburnu sabunu: Hasar görmüş cildi iyileştirmek ve onarmak için harikadır.

Bu makaleyi beğeneceğinizi düşünüyoruz: Nötr Sabun: Ne İçin Kullanılır?

Aloe vera ve ballı sabun

Bugün size aloe vera ve bal ile nasıl sabun yapılacağını göstermeyi seçtik çünkü bunun cilt bakımı için en basit ve en kullanışlı olduğunu düşünüyoruz.

Doğanın bu iki büyük unsurunun birleşimi harikadır. Aloe vera ve bal, dermatolojik yenilenme sağlar ve cildi sağlıklı, nemli ve parlak tutmak için gereklidir; ve ayrıca tüm aile için uygundur.

aloe vera ve bal

Şimdi size bu sabunu yapmanın en temel yolunu göstereceğiz. Gliserin kullanmak herhangi bir sorun yaratmayacak basit bir yöntemdir. Ayrıca, sabunun ilk seferde iyi çıkmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Evinizdeki kullanılmış yağı kullanarak yapılan daha karmaşık bir yolu da olduğunu bilmenizi istiyoruz. Bununla birlikte, onu hazırlarken size zarar verebilecek çok tehlikeli bir element olan kostik soda ile de takviye etmelisiniz. Bu nedenle, size başarıyı ve tam güvenliği garanti edecek daha kolay yolu anlatıyoruz:

Doğal sabun için malzemeler

 • Dört yaprak aloe vera veya aloe vera özütü
 • İki kalıp gliserinli sabun (250 gram)
 • Dört yemek kaşığı bal
 • 100 ml zeytinyağı
 • Bir limonun rendelenmiş kabuğu

İhtiyaç duyacağınız gereçler

 • Bir cam kase
 • Bir mikrodalga fırın
 • Bir mutfak robotu

Nasıl yapılır

 1. Kaseyi alın ve içine iki kalıp gliserinli sabun koyun. Sonra kaseyi mikrodalgaya koyup çalıştırarak sabunların erimelerini bekleyin. Çabuk eriyebilecekleri için onlara dikkat edin.
 2. Ardından aloe vera özünü alın ve dört yemek kaşığı bal ve limon kabuğu rendesi ile birlikte kaseye koyun.
 3. Biraz zeytinyağı ısıtın. Özelliklerini kaybetmemesi için hafifçe ısıtın.
 4. Şimdi sıra mutfak robotunda. Düşük güçte, sıcak yağı azar azar ilave ederken karışımı çırpın. Karışım güzel, parlak bir renk ve mükemmel bir koku ile pürüzsüz olana kadar karıştırın.
 5. Şimdi karışımı önceden hazırlanmış bir kalıba alın. Bu kalıp kare ve plastik olmalıdır çünkü bu ev yapımı sabunun alacağı son şekil olacaktır. Birkaç santimetre boşluk kalana kadar kalıba dökün. (Unutmayın: daha sonra onu oradan çıkarmanız gerekecek ve bunu yapmanın kolay olması gerek.)
 6. Daha sonra karışımın içinde olduğu kalıbı buzdolabına alıp düzgün bir şekilde oturmasını sağlayın. Ne kadar süre orada olmalı? Tavsiyemiz bir gün.
 7. Ardından, günlük kullanım için daha küçük kalıplar halinde kesebilirsiniz.

Unutmayın, sabunun bu versiyonu için uçucu yağlar olarak limon ve zeytinyağı kullandınız ama ne isterseniz kullanabilirsiniz: gül yağı, portakal yağı, lavanta yağı…

Son olarak, sunum için, her zaman özel şekillerde kesebileceğinizi unutmayın: bir kalp, bir oval, vb. Ardından, sevdiklerinize güzel bir hediye için çekici kağıt ve kurdelelere sarın. Kokusu ve cilde eşsiz faydaları sayesinde şüphesiz herkesin takdir edeceği harika bir hediyedir!

İlginizi çekebilir ...
Sabunun Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sabunun Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı

Sabun, herkesin evinde sahip olduğu şeylerden biridir. Mağazalarda, özel bir şey için tasarlanmış çeşitleri de içeren tüm sabun ürünlerini bulabili... • Wolfrum, S., Marcus, J., Touraud, D., & Kunz, W. (2016). A renaissance of soaps? — How to make clear and stable solutions at neutral pH and room temperature. Advances in Colloid and Interface Science. https://doi.org/10.1016/j.cis.2016.07.002
 • Bissett, L. (2014). Skin care: an essential component of hand hygiene and infection control. British Journal of Nursing. https://doi.org/10.12968/bjon.2007.16.16.27075
 • Shivanand, P., Nilam, M., & Viral, D. (2010). Herbs play an important role in the field of cosmetics. International Journal of PharmTech Research.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.