Yapımı Kolay Gençleştirici Aloe Vera Krem

Aloe vera jelinin esnekliği ve özellikleri nedeniyle, bu bitkiyi kullanarak doğal yollarla kendi ev yapımı gençleştirici kreminizi yapabilirsiniz.
Yapımı Kolay Gençleştirici Aloe Vera Krem

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Son zamanlarda, cilde çok faydalı doğal alternatiflerin bilinirliğinin artması nedeniyle ev yapımı vücut veya yüz kremleri oldukça popüler hale geldi. Bu nedenle, yapımı kolay gençleştirici aloe vera krem nasıl hazırlanır bu yazıda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Aloe vera, güzellik ve cilt bakımı için en çok kullanılan bitkilerden biridir, çünkü sahip olduğu birkaç özellik onu oldukça özgün bir bitki haline getirir. Örneğin, bu bitki, sivilcelerin neden olduğu yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, aloe vera cildinizi nemlendirir ve egzama gibi bazı cilt problemleriyle savaşabilir.

Gençleştirici aloe vera krem ne amaçla kullanılır?

yüz kremi

Gençleştirici bir kremin birden fazla faydası olabilir. Akneyle mücadele edebilir ve genellikle bir sivilceyi sıktıktan sonra geride kalan ve iyileşmesi uzun zaman alan yara izini ortadan kaldırabilir. Bu nedenle, bu tarz bir probleminiz varsa aradığınız çözüm gençleştirici aloe vera krem olabilir.

Ayrıca, gençleştirici bir krem cilde elastikiyet kazanmasında yardımcı olur ve ona, yıllar geçtikçe kaybettiği parlaklığını geri kazandırır.

Bu tür bir kremin genellikle geceleri kullanılması önerilir, çünkü cildin kendini doğal olarak yenilediği zaman zarfı budur. Bu tür bir krem yardımıyla cildin kendini gençleştirme yeteneğini destekleyebilirsiniz.

Gençleştirici Aloe Vera Kremi Hazırlamak

Kendi gençleştirici aloe vera kreminizi hazırlayarak, mağazalarda satılan ürünlerden aldıklarınıza kıyasla daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Tamamen doğal olan bu krem kimyasal ve toksik bileşenler içermez; bu da onu cildiniz için oldukça faydalı bir karışım haline getirir.

Bu krem, özellikle hassas bir cildiniz varsa, oluşması muhtemel alerjik reaksiyonların önüne geçebilir.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı aloe vera jeli (45 ml)
 • 1 çorba kaşığı kakao yağı (20 g)
 • 1 su bardağı badem yağı (250 ml)
 • 3 yemek kaşığı doğal balmumu (45 g)
 • Birkaç damla doğal esansiyel yağ (kokusu için)

Neye ihtiyacınız olacak

aloe veralı krem
 • Krem için saklama kapları
 • Hava geçirmez bir cam kavanoz

Not: Evinizde bir aloe vera bitkiniz yoksa, her zaman komşunuzdan size vermesi için birkaç yaprak rica edebilir, kendi bitkinizi satın alabilir veya dikebilirsiniz. Evinizde kendinize ait bir aloe vera bitkiniz olması gerçekten işinize yarayacaktır.

Talimatlar

 • Gençleştirici aloe vera kreminizi yapmak için bitkinin yapraklarını küçük parçalara ayırın. Daha sonra, jeli yaprakların içinden çıkarın. Bunu yaprakları yarıya keserek ve iç kısımlarını bir kaşık yardımıyla çıkararak yapabilirsiniz.
 • Aloe vera jelini elde ettikten sonra hava geçirmez bir cam kavanoza koyun ve ardından üzerine kakao yağı ve badem yağını ekleyin. Ayrıca, bu noktada balmumunu da ekleyebilirsiniz.
 • Kavanozu doldurduktan sonra benmari metoduyla karışımı ısıtmak için sıcak su içine koyabilirsiniz. Daha sonra birkaç dakika bekleyin ve malzemelerin yumuşadığını ve eridiğini gözlemleyin.
 • Her şey hazır olduğunda, kavanozu sıcak sudan çıkarın (kendinizi yakmamaya çok dikkat edin) ve malzemeleri karıştırın. Karışımın dokusunu beğenmediyseniz ya da topak topak görünüyorsa, malzemelerin iyice karışması için blender kullanabilirsiniz.
 • Krem hazır olduğunda, tercihiniz olan esansiyel yağdan birkaç damla ekleyin. Karışım sıcaklığını yitirmeden onu krem kaplarına aktarın.

Kremi soğumaya bırakın ve hemen kullanmayacağınız kapları buzdolabına koyun. Bu şekilde, soğukta sakladığınız krem gençleştirici özelliklerinden hiçbirini kaybetmeyecektir ve doğal kremler daha çabuk bozuldukları için bu süreci yavaşlatacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, gençleştirici aloe vera kremi hazırlamak oldukça basittir. Az sayıda ve bulunması kolay olan bileşenlerini bir araya getirerek, hepsinden cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak faydalanabilirsiniz.

Peki, kendi gençleştirici aloe vera kreminizi yapma fikri kulağa nasıl geliyor? Daha önce farklı türde bir gençleştirici krem yaptınız mı? Yanıtınız evetse, o zaman kendi kozmetik ürünlerinizi yapmaktan duyacağınız memnuniyetin kesinlikle paha biçilmez olduğunu biliyorsunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Khorasani, G., Hosseinimehr, S. J., Azadbakht, M., Zamani, A., & Mahdavi, M. R. (2009). Aloe versus silver sulfadiazine creams for second-degree burns: A randomized controlled study. Surgery Today. https://doi.org/10.1007/s00595-008-3944-y
 • Muller, M. J., Hollyoak, M. A., Moaveni, Z., Brown, T. L. H., Herndon, D. N., & Heggers, J. P. (2003). Retardation of wound healing by silver sulfadiazine is reversed by Aloe vera and nystatin. Burns. https://doi.org/10.1016/S0305-4179(03)00198-0
 • Shahzad, M. N., & Ahmed, N. (2013). Effectiveness of Aloe Vera gel compared with 1% silver sulphadiazine cream as burn wound dressing in second degree burns. Journal of the Pakistan Medical Association.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.