Antep Fıstığı Yemek İçin 10 Sebep

Antep fıstığı, küçük ama güçlüdür: hem içten hem de dıştan sizin için iyi olan besin maddeleriyle doludur.
Antep Fıstığı Yemek İçin 10 Sebep
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Fıstık ağaçlarında yetişen küçük antep fıstığının bilimsel adı Pistaciaceae’dır. Bu yazımızda, neden Antep fıstığı yemek gerekir, onu öğreneceksiniz.

Antep Fıstığı Yemek İçin 10 Sebep

Antep fıstığı ağacı Orta ve Küçük Asya’dan gelmektedir. Zamanla diğer topraklara da yayılmıştır. Bugün, tuzlu veya tatlı yemeklerde çiğ veya pişirilerek yenilebilen popüler bir fıstıktır.

İçeriğinde yüksek miktarda şu besin maddelerini içerir:

 • Vitaminler (E, folik asit, tiamin)
 • Mineraller (bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir)
 • Protein
 • Lif
 • Yağ asitleri

Antep fıstığının dışı mor renklidir ve iç kısmı da yeşildir, ortadan açılan bir kabukla kaplıdır. Kabuğu açmak kolay olsa da, bazen tamamen kapalı olur ve bunları açıp kırmak çok zordur.

Aşağıda, size Antep fıstığı yemek için 10 harika sebep anlatacağız.

1. Diyabet ile savaşır

insülin ölçmek

Diyabet, yüksek glikoz olarak da bilinen kan şekeri fazlalığı ile karakterize edilen bir hastalıktır. Antep fıstığı, tip 2 diyabetle savaşmanın harika bir yoludur.

Bunun nedeni Antep fıstığının yüksek karbonhidrat içeriğinden dolayı glikoz seviyelerini düşürmesidir.

2. Kalp hastalığı riskini azaltır

Antep fıstığı, vücudunuzdaki kolesterol ve yağ emme oranını düşürmeye yardımcı olur ve kalp sorunlarını önler.

Buna ek olarak, içindeki potasyum kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur. Bu kalbiniz için çok iyidir.

3. Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur

tartı

Antep fıstığının pek çok faydasından biri, iştahınızı kontrol altında tutmasıdır, ayrıca şekerleme ve abur cubur yemenizi önlemek için harika bir atıştırmalıktır.

Ayrıca, antep fıstığı yediğinizde, vücudunuz tarafından tamamen metabolize edilir ve bu da minimum kalori alımı demektir.

4. Lif içerir

Antep fıstığı olağanüstü miktarlarda lif içerir, sindiriminizi geliştirir ve metabolizmanızı hızlandırır, böylece kabızlığa yardımcı olur.

5. Gözleriniz için iyidir

sağlıklı gözler

Birçok kişi, Antep fıstığının size daha iyi bir görüş sağlamasını ve gözlerinizin güneşten korunmasına yardımcı olduğunu bilmiyor.

Bunun sebebi içerdikleri besin maddelerinden dolayıdır. Örneğin:

 • Zeaksathin
 • Lutein
 • Riboflavin
 • E Vitamini
 • B2 vitamini

6. Kemiklerinizi güçlendirir

Antep fıstığında bulunan fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve protein kemiklerin ve kasların güçlenmesini sağlar.

Bu, çok fazla enerjiye ve güçlü bir bedene ihtiyaç duyan sporcular veya çok aktif insanlar için önemli bir fayda sağlamaktadır.

7. Güçlü dişlere sahip olmanızı sağlar

gülen kadın

Antep fıstığı içindeki fosfor ve magnezyum nedeniyle dişleriniz için harikadır, onları daha sağlıklı ve daha güçlü bir hale getirir. Ayrıca görünüşlerini de güzelleştirirler.

Sadece dişlerinizi fırçalamak ve gargara yapmak yeterli değildir; dişlerinizin sağlığı yediğiniz şeylere de büyük oranda bağlıdır. Bazı gıdalar, mesela Antep fıstığı, diş sağlığınız için iyidir.

8. Saçlarınız için iyidir

Antep fıstığı yediğinizde, saçınızın pigmentasyonunu korursunuz. Bu fıstıktaki bakır saçlarınızı parlak ve güzel tutar.

Ayrıca saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı saç uzamasını teşvik eder.

Antep fıstığını saçınızda kullanmanın bir yolu, yağını doğrudan saçınıza bir onarıcı nemlendirme işlemi olarak uygulamaktır.

9. Sizi genç tutar

güzel cilt

Cildinizi iyi durumda tutmanın bir yolu Antep fıstığı yemektir. Çünkü içindeki E vitamini cildinizi UV ışınlarından ve yaşlanma sürecinden korumaktadır.

Cildinizi sağlıklı ve nemli tutmak için cilt bakım rutininize bir de Antep fıstığını ekleyin.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Daha genç görünmek için 5 saç stili: onlara bayılacaksınız

10. Aktif bir beyni besler

Beyin aktivitesi, oksijenlenmiş kan beyne aktığında uyarılır. Bu, hemoglobin düzeylerinizi artırarak olmaktadır.

Hemoglobin, Antep fıstığında bulunan bir vitamin olan B6 vitamini tüketilerek artar ve bu şekilde Antep fıstığı aktif bir zihin için mükemmel bir seçenek haline gelir.

Antep fıstığı tüketmenin riskleri

Antep fıstığı vücudunuz için baştan ayağa kadar iyidir. Gerçekten çok dikkate değer bir kuru yemiştir.

Bununla birlikte, antep fıstığı yemek konusunda aşırıya da kaçmamak gerekir. Çok iyi olsalar da eğer aşırı derecede yerseniz, aslında sağlığınız için zararlı olabilirler.

Genel olarak konuşursak Antep fıstığı tuzludur. Çok fazla tuz, hipertansiyona ve sıvı tutulumuna neden olabilir. Bu nedenle yediğiniz fıstık miktarını sınırlamak ya da tuzsuz fıstık bulmaya çalışmak iyi bir fikir olacaktır.

Ayrıca buna alerjiniz olmadığından emin olun çünkü alerji şu gibi semptomlara yol açabilir:

 • Ciltte döküntüler
 • Şişkinlik
 • Kurdeşen
 • Solunum problemleri

Sonuç olarak, Antep fıstığı, az miktarda yediğiniz ve buna alerjiniz olmadığı sürece sağlıklı bir vücut için mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Parham, M., Heidari, S., Khorramirad, A., Hozoori, M., Hosseinzadeh, F., Bakhtyari, L., & Vafaeimanesh, J. (2014). Effects of pistachio nut supplementation on blood glucose in patients with type 2 diabetes: a randomized crossover trial. The Review of Diabetic Studies : RDS11(2), 190–196. https://doi.org/10.1900/RDS.2014.11.190
 • Kasliwal, R. R., Bansal, M., Mehrotra, R., Yeptho, K. P., & Trehan, N. (2015). Effect of pistachio nut consumption on endothelial function and arterial stiffness. Nutrition31(5), 678–685. https://doi.org/10.1016/j.nut.2014.10.019
 • Bulló, M., Juanola-Falgarona, M., Hernández-Alonso, P., & Salas-Salvadó, J. (2015). Nutrition attributes and health effects of pistachio nuts. British Journal of Nutrition113(S2), S79–S93. https://doi.org/10.1017/S0007114514003250
 • Honselman, C. S., Painter, J. E., Kennedy-Hagan, K. J., Halvorson, A., Rhodes, K., Brooks, T. L., & Skwir, K. (2011). In-shell pistachio nuts reduce caloric intake compared to shelled nuts. Appetite57(2), 414–417. https://doi.org/10.1016/j.appet.2011.02.022
 • Ukhanova, M., Wang, X., Baer, D. J., Novotny, J. A., Fredborg, M., & Mai, V. (2014). Effects of almond and pistachio consumption on gut microbiota composition in a randomised cross-over human feeding study. British Journal of Nutrition111(12), 2146–2152. https://doi.org/10.1017/S0007114514000385
 • Wickman, BE, Rochester, E., Hauffe, L., Kern, M., Hong, MY, Liu, C. y Hooshmand, S. (2018). Efecto de pistachos y nueces mixtas sobre la densidad ósea y la expresión de genes osteogénicos en ratas macho jóvenes. FASEB Journal .
 • Mandalari, G., Bisignano, C., Filocamo, A., Chessa, S., Sarò, M., Torre, G., … Dugo, P. (2013). Bioaccessibility of pistachio polyphenols, xanthophylls, and tocopherols during simulated human digestion. Nutrition29(1), 338–344. https://doi.org/10.1016/j.nut.2012.08.004
 • Lee Berk, Everett Lohman, Gurinder Bains, Kristin Bruhjell, Jessica Bradburn, Nikita Vijayan, Sayali More, Krisha Patel, Sayali Dhuri, Siddarth Mourya, Gyuhyun Park, Ankita Gujaran and Shruti Nikam. Nuts and Brain Health: Nuts Increase EEG Power Spectral Density (μV&[sup2]) for Delta Frequency (1–3Hz) and Gamma Frequency (31–40 Hz) Associated with Deep Meditation, Empathy, Healing, as well as Neural Synchronization, Enhanced Cogn. FASEB, 2017

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.