Arı Sütü ve 6 Faydalı Özelliği

4 Temmuz, 2019
Arı Sütü yüksek kolesterole iyi gelmenin ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında ruh sağlı açısından da faydalıdır. Anksiyete, depresyon ve diğer duygusal sorunlar için harika bir ilaçtır.

Arı sütü, onu doğanın gerçek bir mucizesi haline getiren muhteşem özelliklere sahiptir. Vücudunuzu dengeli tutmak için gerekli bileşenlere sahip doğal bir tamamlayıcıdır. Besinler açısından zengindir, birçok terapötik etkiye sahiptir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için canlandırıcı bir maddedir.

Bu makalede, arı sütünün tüm faydalarını anlatacağız. 

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü arıların yaptığı %100 doğal bir maddedir. Larvaların ilk günlerinde ve kraliçe arıların tüm hayatı boyunca kullandığı bir besindir. Bu besin sadece yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uçmalarını ve üremelerini de sağlar.

bir kovandaki arılar

Arı sütü büyümeyi tetikleyen olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Sadece üç gün boyunca bu sütü tüketen işçi arı bir-bir buçuk ay yaşayabilir, kraliçeler ise daha sık tüketerek 5 yıla kadar yaşayabilirler. Bu nedenle, bu ürünün çok miktarda besin içerdiğini görebilirsiniz.

Arı sütü, hafif asidik bir tadı olan sarımsı ve kalın bir maddedir. Ayrıca bol miktarda su içerir. Proteinler ve esansiyel amino asitler bakımından zengindir. Ek olarak, B grubu (BA, B2, B5, B6, B8 ve folik asit) ve A, C, D, E vitaminleri içerir.

Arı sütünün sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi hakkında söylenecek çok şey var. Konsantrasyon ve enerji seviyelerini arttırır. Hareketsiz yaşam tarzı, çok çalışmak, stres ve uykusuzluk ileride sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durumlarda  daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda arı sütü tam ihtiyacınız olan besindir.

Çocuklara, yaşlılara, sporculara ve daha fazla besine ihtiyaç duyan herkese bunu tüketmelerini öneriyoruz.

Ayrıca, stresli olan ve çalıştıkları işler çok fazla fiziksel ve zihinsel efor gerektiren insanlara da öneriyoruz. Örneğin, arı sütü zorlayıcı işleri olan insanlar, öğrenciler ve ev kadınları için harikadır. Çeşitli beslenme eksikliklerinin önlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra, diyetsel, tedavisel ve besinsel avantajları vardır.

Okuyun: Vitamin Eksikliğinin Riskleri

Arı Sütünün 6 Faydalı Özelliği

kaseden kaşıkla bal almak

1. Arı Sütü Sinir Sistemini Uyarır

Arı sütü, beyninizin düzgün çalışması için nöronlarınızı ve nörotransmiterleri beslemenize yardımcı olur. Beyninizdeki oksijeni arttırması sayesinde konsantrasyonunuz artar.

Ayrıca, ruh halinizi de iyileştirir. Depresyon, yorgunluk veya halsizlik hisseden insanlar için çok faydalıdır. Bu sebeple, zihinsel sağlığı iyileştirmek için mükemmel bir çözümdür.

2. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Bu madde; antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, bu yüzden bağışıklık sisteminizi geliştirir. Ayrıca, nezle veya soğuk algınlığı için harika bir ilaçtır.

Biraz arı sütü tüketmek sizi enfeksiyon ve mantarlardan koruyacaktır. Ek olarak, yaraları iyileştirmenize yardımcı olacak iyileştirici özelliklere sahiptir.

Okuyun: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 9 Yiyecek

3. Büyümeye Yardımcı Olur

Tıpkı arılarda olduğu gibi, bu ürün insanların da büyümesine yardımcı olur. Hem çocukluk hem de ergenlik döneminde tüketilmesini tavsiye ederiz.

Bu doğal bileşen iştahı arttırır. Bu nedenle, çocuklar ve ergenlerin daha fazla yemelerine ve büyümelerine yardımcı olur.

4. Arı Sütü Kolesterol Seviyelerini Düşürmeye Yardımcı Olur

damar tıkanması görseli

Arı sütünün en önemli yararlarından ve özelliklerinden biri de kandaki yağ seviyesini azaltmasıdır. Bunun nedeni kan dolaşımını uyarmasıdır.

Bu yağlar arasında kötü kolesterol (LDL) bulunur. Bu seviyeler düştüğünde, kardiyovasküler hastalık riski de azalır. Benzer şekilde, hıçkırık ve yüksek tansiyon gibi durumların iyileştirilmesine bile yardımcı olur.

5. Size Enerji Verir

Bu madde enerjinizi arttırır. Bu, yorgunluk ve kansızlığı olan insanlar için çok faydalıdır çünkü iştahınızı arttırır. İyi beslenme, kansızlığı ve yorgunluğu tedavi etmek için hayati öneme sahiptir.

Beyninizdeki oksijeni artırarak, vücudunuz daha enerjik olmasını ve daha fazla fiziksel ve zihinsel efor sarf edebilmenizi sağlar. Bu mucize ürünün çok az bir miktarı enerjinizin %100’nü geri kazanmanız için yeterli olacaktır.

6. Hem Erkekler Hem De Kadınlar İçin Yararlıdır

bir kavanoz arı sütü ve çiçekler

Arı sütü, menstrüasyon ve menopoz gibi kadınların yaşadığı hormonal bozukluklar için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Arı sütü, bal, polen ve diğer arı ürünlerinin yardımıyla; yumurtalıklar menopoz sırasında düzgün bir şekilde çalışabilir.

Erkeklerde doğal yollarla kısırlığın ve iktidarsızlığın tedavisine yardımcı olur. Bunun sebebi, bu bileşiğin tüketilmesinin erkeklerde testosteron seviyesini arttırmasıdır.

Sonuç

Arı sütünün sağlığınız için sayısız yararı vardır. Ne amaçla kullanırsanız kullanın, kesinlikle sizi daha sağlıklı hissettirir. Kuşkusuz, mükemmel bir doğal tedavi yöntemidir.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar 6 ayı geçmeyen sürelerde ve azar azar kullanmanızı önermektedir.

  • Barnutiu, L. I., Marghitas, L. Al, Dezmirean, D. S., Mihai, C. M., Bobis, O., Bărnuţiu, L. I., … Bobiş, O. (2011). Chemical Composition and Antimicrobial Activity of Royal Jelly – Review. Animal Science and Biotechnologies.
  • Mishima, S., Suzuki, K. M., Isohama, Y., Kuratsu, N., Araki, Y., Inoue, M., & Miyata, T. (2005). Royal jelly has estrogenic effects in vitro and in vivo. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2005.04.012
  • Morita, H., Ikeda, T., Kajita, K., Fujioka, K., Mori, I., Okada, H., … Ishizuka, T. (2012). Effect of royal jelly ingestion for six months on healthy volunteers. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-11-77