Arpacık ve İyileşmesini Hızlandıran 4 Bitki

Eğer arpacığın iyileşme sürecini nasıl hızlandıracağınızı bilmiyorsanız bugün size yardımcı olabilecek bazı bitkisel çözümler keşfedebilirsiniz.
Arpacık ve İyileşmesini Hızlandıran 4 Bitki

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bir arpacık göz kapağında acı, hassasiyet ve şişmeye neden olan akut bir enflamasyondurBugün arpacığın iyileşmesini hızlandırmak için bazı bitkisel çözümler keşfedeceksiniz, ki bunlardan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulabilesiniz.

Genellikle hafif ve kendi kendilerini sınırlayıcı doğada olmalarına rağmen bazen komplikasyonlara ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilirler. Bundan dolayı bu yazımızda önereceğimiz bitkisel çözümlerden herhangi birini doktorunuzun belirttiği tedaviyi tamamlayıcı birer çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Arpacık İyileşmesini Hızlandıran Bitkiler

“Göz Doktoruna Gitmenin En Yaygın Nedenleri” makalesinde belirtildiği üzere arpacık Stafilokok cinsinden bir bakteri dolayısıyla ortaya çıkar. Blefaritiniz varsa, yüz hijyeniniz iyi değilse (makyajınızı temizlemiyorsanız), ya da ellerinizi yeterince yıkamıyorsanız bunu kolayca yaşayabilirsiniz.

1. Göz Otu

Arpacık tedavisinde kullanılabilecek bir bitki olan göz otu.
Bu bitki, arpacıktaki enfeksiyonu elimine etmeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Göz Enfeksiyonlarında Tıbbi Bitkilerin Kullanımına Dair Kanıtlar” makalesi bu bitkiyi arpacık iyileşmesini hızlandıran bir seçenek olarak sunar. Bunun harika bir seçenek olabilmesinin nedenleri şunlardır:

 • Gözdeki tahrişi giderir
 • Direkt olarak mukozaya etki eder
 • Şişliği küçültücü etkisi vardır
 • Antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir

Göz otunu kullanmanın bir yolu bununla bir infüzyon hazırlamaktır. Sonrasında bir kompresi ya da steril bir gazlı bezi sıvıya batırıp kapalı gözünüzün üzerine 5 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Ayrıca bunu gözünüzü dikkatli bir şekilde yıkamak için de kullanabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Gözleriniz Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

2. Kırlangıç Otu

Kırlangıç otu arpacığın iyileşmesini hızlandırmak için başka bir seçenektir. Bu bitki arpacığın görüntüsünü iyileştirebilecek ve birkaç gün içerisinde kaybolmasını destekleyebilecek çok yararlı özelliklere sahiptir. Örneğin bu bitki:

 • Antiviral özelliklere sahiptir
 • Antibakteriyel etkiye sahiptir
 • Göz kapaklarının şişliğini indirmeye yardım eder

Önceki durumda olduğu gibi, bu bitkiyi arpacık için kullanmanın en iyi yolu bunu kullanarak bir infüzyon hazırlamaktırSonrasında bir gazlı bezi ya da bir kompresi alıp sıvıya batırın.

Gazlı bezi çok sıcak bir suya batırmamaya dikkat etmelisiniz çünkü bunu gözünüze koymak gözünüze zarar verebilir. Bundan dolayı sıvının ılık olduğundan emin olmak önemlidir, ki herhangi bir yanma yaşamadan gözünüzde 5 dakika boyunca tutabilesiniz.

3. Kadife Çiçeği

Kadife çiçeği.
 • Anti-enflamatuvar özellikler
 • Büyük bir iyileştirici güç
 • Antibakteriyel özellikler

Bunların tamamı bu bitkinin arpacık probleminin iyileşmesini hızlandırmak için harika bir çözüm olduğu anlamına gelir. Tüm özelliklerinden yararlanmanın en iyi yolu bir lapa  yapmaktır. Bunun için kadife çiçeği yaprakları ile normal bir infüzyon hazırlayın.

Su kaynadığında, bitkileri bir gazlı beze ya da komprese koyun ve üstlerini kapayın. Gözleriniz kapalı bir şekildeyken bu lapayı arpacık olan yere uygulayın ve beş ila on dakika boyunca bekleyin.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Arpacık Tedavisinde 8 Etkili Çare

4. Yeşil Çay

Arpacık iyileşmesini hızlandırmak için son seçenek yeşil çaydır. Bu kesinlikle evinizde olan ve özellikleri sadece sağlığınız için değil cildiniz için de yararlı olan bir infüzyondur.

Yeşil çayın yararlı özellikleri kısmen içerdiği polifenollerden gelmektedir. Bunlar, bu bitkiye arpacık iyileşmesini hızlandıracak aşağıdaki özelliklerden bazılarını veren şeylerdir:

 • Antiviral
 • Anti-enflamatuvar
 • Antialerjik

Bu çözümü, önceden bahsettiğimiz gibi, bir kompres ya da lapa olarak uygulamak önemlidir. Ayrıca sabırlı olmalı ve bunu günde bir kez yapmalısınız.

Arpacık İyileşmesini Hızlandırmak İçin Ekstra İpuçları

Makyajını temizleyen bir kadın.
Yüzünüzü düzgün bir şekilde temizlemek foliküllerin tıkanmasını ve arpacık gelişimini engellemeye yardımcı olacaktır.

Arpacığın iyileşmesini hızlandırmak için bu çözümleri uygulamanın yanında bazı ipuçlarını dikkate almak da önemlidir. Eğer bir süredir arpacıktan muzdaripseniz bunlar önemlidir.

Belki de uyumadan önce makyajınızı uygun şekilde temizlemiyorsunuzdur. Bu çok önemlidir, far ya da rimel arpacık oluşumuna neden olabilir. Ayrıca gözler için uygun ürünler kullanmak da gereklidir.

Benzer şekilde, gözlerinize çok fazla dokunup dokunmadığınıza ya da gözlerinizi çok ovuşturup ovuşturmadığınıza da dikkat etmelisiniz. Ellerinizin her zaman temiz olmadığını, ve bunun arpacık oluşumuna yol açabileceğini unutmayın.

Eğer yukarıda paylaştığımız çözümlere rağmen arpacıktan sık sık muzdarip olmaya başlarsanız, güvenebileceğiniz bir doktor ile konuşmakta tereddüt etmeyin. Doktor size bu problemin kökenini bulmanın en iyi yolları konusunda tavsiye verebilecektir.

Sık sık arpacık mı yaşıyorsunuz? Bunlar küçük mü, ya da aksine, ciddi göz şişmelerine mi neden oluyorlar? Bu bitkisel çözümlerin size yardım etmesini ve artık her gece makyajınızı temizlemenin (ya da ellerinizi yıkamanın) bunları engellemek için gerekli olduğunun çok daha fazla farkında olduğunuzu umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • García-Rodríguez, M. C., Vilches-Larrea, R. E., Nicolás-Mendez, T., & Altamirano-Lozano, M. A. (2012). El té verde en la quimioprevención in vivo del daño genotóxico inducido por metales cancerígenos (cromo [VI]). Nutrición Hospitalaria27(4), 1204-1212.
 • Lastra Valdés, Humberto, & Piquet García, Rosario. (1999). Calendula officinalis. Revista Cubana de Farmacia33(3), 188-194. Recuperado en 22 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75151999000300007&lng=es&tlng=es.
 • López de Letona, C.. (2006). Remedios oftálmicos en la materia médica de Dioscórides (II). Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología81(5), 301-302. Recuperado en 22 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0365-66912006000500011&lng=es&tlng=es.
 • Mengual-Moreno, E., Lizarzábal-García, M., Hernández-Rincón, I., & De Freitas Barboza-Nobrega, M. (2015). Hepatotoxicidad asociada a hierbas y productos nutricionales de origen botánico. Investigación Clínica56(3), 320-335.
 • Novy P, Davidova H, Serrano-Rojero CS, Rondevaldova J, Pulkrabek J, Kokoska L. Composition and Antimicrobial Activity of Euphrasia rostkoviana Hayne Essential Oil. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:734101. doi:10.1155/2015/734101
 • Parente, L. M., Lino Júnior, R., Tresvenzol, L. M., Vinaud, M. C., de Paula, J. R., & Paulo, N. M. (2012). Wound Healing and Anti-Inflammatory Effect in Animal Models of Calendula officinalis L. Growing in Brazil. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM2012, 375671. https://doi.org/10.1155/2012/375671
 • Miraj, S., & Alesaeidi, S. (2016). A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electronic physician8(9), 3024–3031. https://doi.org/10.19082/3024
 • Novy P, Davidova H, Serrano-Rojero CS, Rondevaldova J, Pulkrabek J, Kokoska L. Composition and Antimicrobial Activity of Euphrasia rostkoviana Hayne Essential Oil. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:734101. doi:10.1155/2015/734101

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.