Bağırsak Hareketini Tetikleyen 8 Gıda

Bağırsaklarınıza özen gösterdiğiniz vakit, tüm vücut fonksiyonlarınızı iyi yönde teşvik edersiniz. Lif açısından zengin gıdalar tüketerek, daha sık tuvalete çıkabilirsiniz.
Bağırsak Hareketini Tetikleyen 8 Gıda
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Kabızlık ve düzensiz bağırsak hareketini iyileştirmek için aşağıdaki önerileri deneyin. Bu gıdaları diyetinize dahil ettikten hemen sonra farkı göreceksiniz.

Her şeyden önce, kalın bağırsağın 100 milyardan fazla parazit, bakteri ve maya içerdiğini unutmayın. Bunların hepsi atıkların düzgün bir şekilde vücuttan uzaklaştırılmasına katkıda bulunur.

Bol bol su içmenin yanı sıra meyve ve sebzeleri içeren, lif oranı yüksek bir beslenme planına ve ideal miktarda bu mikroorganizmalara sahip olmak çok önemlidir.

1. Keten Tohumu

keten tohumu

Keten tohumu, düzenli bağırsak hareketlerine neden olur. Bu tohum çok miktarda lif içerir; bir çorba kaşığında en az iki gram olmak üzere. Bu nedenle, kabızlıktan muzdarip insanlar için mükemmel bir seçenektir.

Üstelik, hemen hemen her yiyecekle kombinasyonu güzeldir. Smoothie ya da makarna soslarına ekleyebileceğiniz bu mükemmel tohumu almak için tereddüt etmeyin. En kısa zamanda deneyin.

2. Elma

Elma, inanılmaz bir meyvedir. İçeriğinde bulunan yüksek oranda mineraller ve temel besin ögeleriyle bilinir.

Elma her zaman sağlıklı vücut fonksiyonlarını destekler. Pektin olarak bilinen çözünür lifin yüksek oranı sayesinde, sağlıklı bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3. Kuru üzüm

Kuru üzüm lif açısından zengindir. Aslında, tek bir kuru üzüm bir gram lif içerir, bu nedenle kesinlikle sindirim problemleri için yararlı bir besindir.

Ayrıca, kuru üzüm, laksatif etki gösteren sorbitol ve fruktoz gibi kabızlık karşıtı şekerleri içerir.

4. Kivi

Kivi, sağlıklı bağırsak hareketini tetikleyen bir başka meyvedir. Bir kivi en az beş gram life sahip olabilir. Aynı zamanda bu meyvenin C vitamini miktarı da yüksektir ve çok sayıda antioksidan içerir. Bu nedenle cildinize ve bağırsaklarınıza iyi gelecektir.

5. Portakal

portakal

Herkesin hali hazırda bildiği üzere, portakaldaki C vitamini oranı oldukça yüksektir, ancak zengin lif oranını da bilmek gerekir.

Yani bir daha ki sefere portakal yemek istediğinizde sadece suyu içmeyin, meyveyi bütün olarak tüketin. Bu şekilde, düşük kalorili posasında bulunan liflerinden faydalanabilirsiniz.

6. Yulaf

Yulaf ezmesi, anti-kolesterol özellikleriyle bilinir; ancak, yarım fincan başına iki gramdan fazla çözünür ve çözünmeyen lif sağlayabilir. Lif, dışkıyı sarar ve yumuşatır; bu da vücudunuzun atıkları daha hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırmasına olanak sağlar.

7. Yoğurt

yoğurt

Yoğurt, sağlıklı bağırsak hareketini destekleyen başka bir güçlü besindir. Yoğurtta bulunan laktobasil probiyotik bakteriler sağlıklı sindirime yardımcı olur. Bu gıda, kabızlık problemi olan insanlar için bir harikadır.

8. Fasulye

Fasulye, diğer sebzelerin neredeyse iki kat daha fazla lif sağlayan bir baklagil türüdür. Farklı yemeklerin yanında da tüketebileceğiniz lezzetli bir gıdadır. Fasulye, çeşitli güveçlerin yanı sıra salatalara da eklenebilir. Alternatif bir seçenek olarak pişmiş fasulyeyle vejetaryen hamburger köftesi bile yapabilirsiniz.

Bu gıdalardan herhangi birini diyetinize eklerseniz, bağırsaklarınızın biyokimyasal yapısındaki iyileşmeyi görecek ve tuvalete çıkmakta hiç sıkıntı yaşamayacaksınız.

Bağırsaklarınıza dikkat ederseniz, vücudunuz düzgün bir şekilde çalışır. Bu öneriler size yardımcı olacaktır; bu nedenle bir an önce, durumunuz daha da kötüleşmeden onları tüketmeye başlayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Healthline.com Top 10 Health Benefits of Flaxseeds [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds
  • Healthline.com 10 Impressive Health Benefits of Mung Beans [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/mung-beans
  • Sánchez Ruiz F, Gilbert JJ, Bedate Calderón P, Espín Jaime B. Estreñimiento y encopresis. Asociación Española de Pediatría. (2010)
  • López-Sobaler AM, Aparicio Vizuete A, Ortega Anta RM. Beneficios nutricionales y sanitarios asociados al consumo de kiwi. Nutr Hosp 2016;33(4):21-25

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.