Bağırsaklarınıza Zarar Veren Alışkanlıklar

Bağırsaklarınıza Zarar Veren Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

İltihaplanma, gazlar, karın basıncı… Bağırsaklar vücudunuzda önemli bir işlevi yerine getirir ve bir şekilde anksiyete ve stres ile ilişkilidir. Onların sağlığını etkileyen pek çok unsur söz konusudur. Bu sorunlardan bazıları hassas bağırsak sendromu olarak bilinen duruma dahi neden olabilir. Ne yapmalısınız? Bağırsaklarınıza zarar veren hangi alışkanlıkların bilincinde olmalısınız?

1. Yüksek Stres Düzeyleri

çoklu görev

Bu durum oldukça ciddiye alınmalıdır. Şimdiki hayat ritminiz, acele, kaygı, anksiyete ve stres doğrudan midenizin ve bağırsaklarınızın sağlığını etkiler. Bunu ikinci bir beyin gibi işlediğine dair teoriler vardır. Hatta burada nörotransmitterler sentezlenmektedir ve bu nedenle hayatınıza denge ve huzur sağlamak oldukça önemlidir.

Uzmanlara göre, yüksek bir anksiyete düzeyi hassas bağırsaklara neden olabilir. Bu nedenle aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Otonom sinir sistemini değiştirir. Bağırsakların hareketlerini etkileyip ritmi hızlandırır veya yavaşlatır.
  • Endokrin sistemini değiştirir. Adrenalin ve kortizol gibi stresle ilişkili hormonların üretiminde bir artışa neden olur ve bu da yemeklerin sindiriminde sorunlara neden olur.
  • Aşırı yemek. Bazı insanların sinirlerini ve anksiyeteyi yatıştırmak için aşırı yemek yediği iyi bilinir. Bu sindirilecek gıdada bir birikime neden olur ve bağırsaklar bunu her zamanki çabuklukla işleyemez. Bu sindirimde bir gıdanın emiliminde sorunlara neden olur.

Unutmayın ki yaşam tarzınız ve duygularınız vücudunuzu ve özellikle de bağırsaklarınızı doğrudan etkiler. Daha sakin ve yavaş bir yaşam tarzı sürdürün. Hayatın zevkini daha sakin bir şekilde çıkarın.

2. Yanlış ve Uygunsuz Bir Diyet

2.1 Bağırsaklarınıza Zarar Veren Kızartılmış ve İşlenmiş Gıdalardan, Hazır Yiyeceklerden Uzak Durun

bağırsaklarınıza zarar veren yiyecekler

Hamburger, patates kızartması, bolca yağ içeren kızartılmış tavuk, pizza, soğan halkaları… Hepimiz hazır gıdaları iyi biliriz. Ancak çoğu zaman onlara zaman yetersizliğinden veya sadece hoşumuza gitmesi nedeniyle başvururuz. Ancak mutlaka sizin de başınıza gelmiştir.

Hazır gıdalar tükettikten sonra onları sindirirken mide ağrısı yaşamışsınızdır. Bu besinler neredeyse hiç çözünür life sahip değildir. Ayrıca, aşırı tüketildiklerinde bağırsak yolunu uyarır ve kabızlığın yanı sıra ishale de neden olabilirler.

  • Öneriler: Yemekleri pişirmek için fırını kullanın, çünkü bunun sonucunda çok daha az yağ kullanırsınız. Sebze pişirdiğinizde onları buharla pişirmenizi öneririz. Yağla ilgili olarak, kullanabileceğiniz en sağlıklı yağ zeytinyağıdır.

2.2 Bağırsaklarınıza Zarar Veren Kırmızı Etten Uzak Durun

kırmızı et

Kırmızı etten neden mi uzak durmalı? Sindirimi güç olduğu, yağ içeriği yüksek olduğu ve çoğu zaman nereden geldiğini bilmediğimiz için. Bu hayvanlar, daha hızlı büyümelerini sağlamak için sıkça genetik olarak değiştirilmektedir. Bunu sonucunda da hiç önerilmeyen, bolca toksin içeren etler ortaya çıkmaktadır.

  • Bir sağlık önerisi: En çok tavsiye edilen et, tavuk veya hindi gibi yağsız etlerdir. Bunları satın aldığınızda onların nerede üretildiğine dair bilgi edinmeye çalışın. Bunları pişirirken kızartmaktan kaçının. En iyisi ızgara veya fırında pişirmedir.

2.3 Bağırsaklarınıza Zarar Veren Süt Ürünlerinden Uzak Durun

süt ürünleri

Süt ürünleri de hassas bağırsak sendromuna neden olan bir diğer besin türüdür. Genel olarak, çoğu süt ürünü sizin kendinizi kötü hissetmeniz neden olur, kolayca sindirilmez ve liften yoksundur. Ayrıca yağ ve laktoz içerirler ve bunlar ciddi sindirim sorunlarına, ishale ve kabızlığa neden olurlar. Süt ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmanız önerilir.

  • Bir sağlık önerisi: Bu oldukça basit bir öneri : inek sütü yerine keçi sütü, pirinç sütü, badem sütü, ceviz sütü veya hatta yer fıstığı sütü gibi sağlıklı alternatifleri kullanın. Bunları süpermarketlerde bulabilirsiniz ve gerekirse kendiniz dahi hazırlayabilirsiniz. Bir denemeye değer.

3. İlaç Kullanımı

bağırsaklara zarar veren ilaçlar

Hassas bağırsak sendromu durumunda olduğu gibi, bağırsaklarla ilişkili farklı sağlık sorunlarının antibiyotik kullanımıyla bağlantılı olabileceğini işaret eden çeşitli araştırmalar söz konusudur. Ayrıca, bu sorunla hemen ciddi bir enfeksiyonun ardından karşılaşan kişi sayısı da oldukça fazladır. Bu tür ilaçların kullanımı bağırsaklarınıza doğrudan zarar verir.

Peki bunun nedeni nedir? Antibiyotikler iyi ve kötü bakteri arasında ayırım yapmazlar. Onların işlevi temelinde karşılaştığı tüm mikroorganizmaları yok etmektir. Bu nedenle de bağırsak florasında ciddi dengesizliklere neden olurlar.

Ancak bu gibi durumlarda dikkatli olmanızı öneririz, çünkü bu örneğin ishal veya kabızlık için kullanacağınız diğer türdeki ilaçlarda da gerçekleşebilir. Bu nedenle farmasötik ilaçların öncesinde doğal tedavileri uygulamanız önerilir. Elbette her zaman bir doktorun görüşüne danışmanız da önerilir. Onlar size aldığınız ilaçların yan etkileri hakkında daha net bilgi sağlayabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.