Belinizi Birkaç Santim İnceltmek İstiyorsanız Bu Çayı Deneyin

Belinizi birkaç santim inceltmek istiyorsanız, yağ yakımını hızlandırmak için egzersizin yanında tarçın ve defnenin bir araya geldiği bu çayı içebilirsiniz. 
Belinizi Birkaç Santim İnceltmek İstiyorsanız Bu Çayı Deneyin
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beliniz, vücudunuzun harika görünmesini sağlayan bölümlerinden biridir. Ne yazık ki çoğumuzun aldığı kilolar belimizde birikmeye meyillidir.

Diyet ve egzersiz, kilo vermek için başvurabileceğiniz en önemli yöntemlerdir. Ancak belinizi birkaç santim inceltmek için başvurabileceğiniz başka teknikler de mevcuttur.

bel halat ölçüm

Her şey sizin metabolizmanıza ve motivasyon seviyenize bağlıdır. Size yardımcı olabilecek ve hedefinize umduğunuzdan daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak bazı hileler vardır.

En önemlisi, hemen sonuç almayacağınızı kabullenmenizdir. Kalıcı değişimler yapmanız gerekir. Özellikle de ne yiyip ne içtiğiniz çok önemlidir.

Artık bunları bildiğinize göre belinizi birkaç santim inceltmek için başvurabileceğiniz özel bir hileden bahsetmek istiyoruz.

Yine de şunu hiçbir zaman unutmayın: Asla vazgeçmek yok!

Kilo vermeye çalışırken metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak ve yağlarınızı yakmanıza sağlayacak pek çok ipucu verilebilir.

Bugün sizinle tarçın ve defne çayı içeren bir tarif paylaşmak istiyoruz. Bu iki malzeme arınmayı ve kilo vermeyi teşvik edici özellikleriyle ünlüdür.

Elbette mucizevi bir çare değildir ancak defne çayı ve tarçın, bel bölgesinde biriken yağları ve iltihabı azaltacaktır.

Haydi bu iki malzemenin faydalarına bir göz atalım!

Tarçının faydaları

toz tarçın çubuk tarçın

İlaç ve yemek sektöründe kullanıldığı bilinen tarçın, içerdiği zengin besin maddeleri sayesinde fazla kilolarla savaşmaya yardımcı oluyor.

 • Tarçının içinde metabolizmayı “hızlandıran” önemli esas yağlar ve antioksidanlar var. Bu maddeler vücuda girdiklerinde kalori ve yağ yakma kapasitesini artırıyor.
 • Kalorisi düşük ancak bileşenleri vücut için önemli bir enerji kaynağıdır.
 • Tarçın kan şekeri seviyesini düşürmek için tavsiye edilen bir gıda maddesi. Bunun sebebi glikozu hücrelerinizin kullanması için “benzine” çevirmesidir.
 • Arındırıcı, idrar söktürücü ve enfeksiyon giderici özellikler taşıyor. Bu özelliklerin hepsi bir araya gelerek kanı gereksiz sıvılardan ve toksinlerden arındırıyorlar.

Defne çayının faydaları

defne yaprakları

Defne çayı yıllardır metabolizmayı geliştirmek ve fazla yağları azaltmak için kullanılıyor.

Diğer bazı bitkiler ve baharatlar kadar popüler olmasa da bu bitki, kilo vermek ve sindirim sistemini iyileştirmek isteyen insanların en iyi arkadaşı.

 • Sindirim sistemini ve bağırsak fonksiyonlarını onarmaya yardımcı iltihap giderici bileşenler ve güçlü antioksidanlar içeriyor. Bu sayede atık maddelerin yok edilmesini kolaylaştırıyor.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudunuzda biriken lipitlerden kurtulacaksınız. Bu da kilo kaybıyla doğrudan ilişkili olan bir faktör.
 • İçerisindeki gaz giderici maddeler bağırsaklarınızda biriken gazı yok etmeye yardımcı oluyor. Bu da sindirim sisteminizde sorun çıkmasını, ağırlık ve şişkinlik hissetmenizi önlüyor.
 • Diğer özelliklerinin yanı sıra sakinleştirici bir etki yaratması, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve fazla yemeye yol açan kazıntı hissini kolaylıkla bastırmanızı sağlıyor.

Belinizi birkaç santim inceltmek için içebileceğiniz doğal çay tarifi

Tarçının ve defne çayının temel faydası belinizi ve karnınızı inceltmesi. Arındırıcı bir etkisi olduğu için vücudunuzun herhangi bir bölümündeki yağları yakmanıza da yardımcı olabilir.

Bu çayı içmenin yanı sıra, en önemlisi sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeniz ve dengeli bir beslenme programına uymanızdır.

Malzemeler

 • 2 bardak su (500 ml)
 • 1 çay kaşığı toz tarçın (5 g)
 • 6 adet defne yaprağı
 • 1 yemek kaşığı bal (25 g) (zevkinize göre)

Hazırlanışı

 • Önce bir tencereye su ekleyin ve onu kaynama noktasına getirin.
 • Kaynayınca tarçını ve defne yapraklarını ekleyin.
 • Ocağı iyice kısın, çayın üstünü kapatın ve 2-3 dakika bekletin.
 • Sonra ocaktan alın ve oda sıcaklığında demlenmeye bırakın.
 • İçmeye hazır hale geldiğinde bir süzgeçten geçirin.

Uygulama

 • Aç karnına bir bardak tarçın ve defne yaprağı çayı için.
 • Kalan çayı saklayın ve öğleden sonra bir bardak daha için.
 • Bu karışımı haftada en az üç kere için.

Not: İlaç kullanıyorsanız veya tedavi görüyorsanız bu çaydan uzak durun. Aynı şekilde hamileyseniz ya da karaciğer hastalığınız varsa yine bu çayı içmekten kaçınmalısınız.

Bu tarif hoşunuza gitti mi? Henüz denemediyseniz ve belinizde biriken yağlardan sıkıldıysanız tarifi uygulayın ve sonuçlarını görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Costello RB, Dwyer JT, Saldanha L, Bailey RL, Merkel J, Wambogo E. Do Cinnamon Supplements Have a Role in Glycemic Control in Type 2 Diabetes? A Narrative Review. J Acad Nutr Diet. 2016 Nov;116(11):1794-1802.
 • Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176
 • Lu JH, He JR, Shen SY, Wei XL, Chen NN, Yuan MY, Qiu L, Li WD, Chen QZ, Hu CY, Xia HM, Bartington S, Cheng KK, Lam KBH, Qiu X; Born in Guangzhou Cohort Study Group. Does tea consumption during early pregnancy have an adverse effect on birth outcomes? Birth. 2017 Sep;44(3):281-289. doi: 10.1111/birt.12285. Epub 2017 Mar 21. PMID: 28321896.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.