Hızlıca Kilo Vermek İçin Besinleri Nasıl Kombine Edeceğinizi Öğrenin

Kilo vermek için sağlıklı yiyecekleri tüketmenin yanı sıra, daha fazla kalori yakmak ve bir kaç kilo daha vermek için fiziksel aktiviteler gereklidir.
Hızlıca Kilo Vermek İçin Besinleri Nasıl Kombine Edeceğinizi Öğrenin
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Diyet yaptığınız zaman bile kilo veremiyor musunuz? İster inanın ister inanmayın, aslında kötü yiyecek yoktur. Her yemeğin besin değeri vardır; sadece onlardan nasıl yararlanacağımızı bilmiyoruz.

Örneğin, kendinize çift porsiyon karbonhidratlı bir yemek yaparsanız, yaptığınız tek şey daha fazla vücut yağlanmasıdır.

Kimse kilo vermek için bir planı uygulamaya başlamayı sevmiyor, ama asıl sır size yardım edecek yiyecekleri kullanmak. Onları düzgün bir şekilde birleştirirseniz, kilo vermek sorun olmaz.

Bu makalede, kilo vermek için en iyi yiyecek kombinasyonlarından bazılarına göz atacağız.

Kilo vermek için en iyi gıda kombinasyonları

Kilo vermek için en iyi yiyecek kombinasyonlarından bazıları şunlardır:

Yaban mersini ile yulaf ezmesi

Bu karışım kahvaltı için harika: yaban mersini ve biraz yulaf ezmesi ile kolayca yapabilirsiniz.

 • Bu tahıl, kanınızdaki kolesterolden kurtulmanıza yardımcı olur, atardamar duvarlarına yapışan yağ üzerinde bir temizleme mekanizması görevi görür.
 • Yaban mersinine gelince, bunlar büyük miktarda antioksidan, lif, potasyum ve C vitamini içerir.

Onları bir araya getirin ve iştahınızı kontrol etmekten sorumlu olan leptin ve grelin üretiminizi artırın.

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Yaban Mersininin 8 İnanılmaz Faydası

Mercimek ve pirinç

mercimek pilav

Özellikle yüksek kalitede protein almak istiyorsanız, mercimek ve tahılların kombinasyonu iyi bir diyetin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bitki tabanlı olduğu için aynı zamanda vitamin, lif ve mineraller de almış olursunuz.

 • Mercimek ve pirinci birleştirmek vücudunuza amino asit sağlar ve sindirimi artırırsınız.

Makarna ve sebzeler

makarna ve sebzeler

Bu çok yaygın bir kombinasyon değildir, ancak ekstra kilolara veda etmek istiyorsanız, makarnanın kilo aldıran bir gıda olduğu efsanesini unutun. Anahtar uygun porsiyon boyutlarındadır.

Diyetinize makarna eklemenin zamanı geldi. Sebep mi? İyi sindirime yardımcı olur ve besin maddeleri yavaşça emilir. Onu sebzelerle birleştirirseniz, lif eklemiş olursunuz. Diğer bir deyişle, fazla glikozu kontrol edecek ve böylece kilo almayı engelleyeceksiniz.

Günün başında yemek, kalorilerin vücudunuzda birikmesini önlemek için tavsiye edilir.

Bütün tahıl ekmeği ve peynir

ekmek

Ekmeğin içindeki tüm lifler ve antioksidanlar sayesinde hoş ve tok hissedersiniz. 4 saate kadar sizi memnun edecektir.

Ayrıca, bu gıdayı peynirle kilo vermek için birleştirirseniz, protein size enerji verir ve metabolizmanızı hızlandırır.

Balık ve pilav

balık ve pilav

Vitamin, protein ve demiri bir arada tutan tek bir gıda varsa, o da balıktır. Bununla birlikte, yumuşak dokusundan dolayı, hiçbir doygunluk hissi olmadan yiyebileceğiniz bir gıdadır.

Dolayısıyla, vücudunuzun detoksuna yardımcı olmak için pirinçle, tercihen kahverengi pirinçle birleştirmek iyi bir fikirdir. Lif ayrıca iyi sindirime de yardımcı olacaktır.

Öneriler

 • Günde içinde 5 küçük öğün şeklinde beslenin.
 • Biraz da olsa fiziksel aktivite yapın.
 • Günde en az 8 bardak su için.
 • Gazlı içeceklerden kaçının.
 • Aynı yiyecek grubundan 2’den fazla gıdayı birleştirmeyin.

Peki ya siz hangi tür besinlerin kombinasyonu ile kilo vermeye başlayacaksınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aparicio Vizuete A, Ortega Anta R. M. Efectos del consumo del beta glucano de la avena sobre el colesterol sanguíneo: una revisión. Revista Española de Nutrición Humana y Dietética. Junio 2016. 20 (2).
 • Gentilcore D, Chaikomin R, et al. Effects of fat on gastric emptying of and the glycemic, insulin, and incretin responses to a carbohydrate meal in type 2 diabetes. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Junio 2006. 91 (6): 2o62-7.
 • Golay A, Allah A. F, et al. Similar weight loss with low-energy food combining or balanced diets. International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders. Abril 2000. 24 (4): 492-6.
 • Janssens P, Hursel R, et al. Capsaicin increases sensation of fullness in energy balance, and decreases desire to eat after diner in negative energy balance. Appetite. Junio 2014. 77: 44-9.
 • Magrone Th, Russo M. A, et al. Cocoa and dark Chocolate polyphenols: from biology to clinical applications. Frontiers in Immunology. 2017. 8: 677.
 • Murillo Godínez G, Pérez-Escamilla L. M. Los mitos alimentarios y su efecto en la salud humana. Medicina Interna de México. Junio 2017. 33 (3).
 • Rodríguez Ruíz S, Díaz S, Ortega Roldán B, Mata JL, Delgado R, F. S. M. (2013). La insatisfacción corporal y la presión de la familia y del grupo de iguales como factores de riesgo para el desarrollo de los trastornos de la conducta alimentaria. Anuario de Psicología Clínica y de La Salud.
 • Romero Ramos, H., Martínez Brocca, M. A., Pereira Cunill, J. L., & García Luna, P. P. (2005). Tratamiento farmacológico de la obesidad. Revista Espanola de Obesidad. https://doi.org/10.1016/S1575-0922(13)70020-2
 • Tan S. Y, Mattes R. D. Appetitive, dietary and health effects of almonds consumed with meals or as a snacks: a randomized, Controlled trial. European Journal of Clinical Nutrition. Noviembre 2013. 67 (11): 1205-14.
 • Toft Hansen T, Astrup A, et al. Are dietary protein the key to successful body weight management? A systematic review and meta-analysis of studies assessing body weight outcomes after interventions with inreased dietary protein. Nutrients. Septiembre 2021. 13 (9): 3193.
 • Trujillo-Hernández, B., Vásquez, C., Almanza-Silva, J. R., Jaramillo-Virgen, M. E., Mellin-Landa, T. E., Valle-Figueroa, O. B., … Newton-Sánchez, O. (2010). Frecuencia y factores de riesgo asociados a sobrepeso y obesidad en universitarios de Colima, México. Revista de Salud Pública. https://doi.org/10.1590/S0124-00642010000200003.
 • Young Kim J. Optimal diet strategies for weight loss and weight loss maintenance. Journal of Obesity and Metabolic Syndrome. Marzo 2021. 30 (1): 20-31.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.