Beyin Metastazları: Tanım ve Tedavi

Beyin metastazları genellikle hematojen yayılımla ortaya çıkar. Çünkü birincil tümörün kanser hücreleri kana girer ve beyine ulaşarak yayılır.
Beyin Metastazları: Tanım ve Tedavi

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2020

Beyin metastazları en sık görülen beyin tümörü türüdür ve doktorlar için oldukça zordur. Aslında, toplam beyin tümörü vakalarının yaklaşık %90’ını oluştururlar.

Tahminler, kanser hastalarının %10 ila 40’ında beyin metastazı olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, modern tedaviler sayesinde kanser hastalarının hayatta kalma şanslarının daha yüksek ortalamalarda olması göz önüne alındığında insidanslarının artmasıdır.

Tümörler beyinde farklı bir metastaz yapma yeteneğine ve beyni örtmek ve korumak için kullanılan kan-beyin bariyerine nüfuz etme yeteneğine sahiptir.

Metastaz, ilk tümörün hem komşu hem de uzak dokularını istila etme yeteneğinden oluşan ve tüm kanser hücrelerinin sahip olduğu bir özelliktir. Yani, kanser hücreleri vücudun diğer bölgelerine göç edebilir ve başka bir tümöre neden olabilir.

Beynin klinik metastazı, etkilenen bölgeye ve ilişkili nöbet risklerine bağlı olarak değişir.

Beyin metastazları nedenleri

beyin metastazları ilüstrasyon

Beyin metastazları genellikle hematojen yayılımla ortaya çıkar. Bunun sebebi de birincil tümörün kanser hücreleri kana girmesi ve beyine ulaşarak yayılmasıdır.

Bu bağlamda, beyin metastazlarının dağılımının söz konusu alanın kan akışı ile orantılı olduğunu belirtmek ilginçtir. Aşağıdaki yüzdelere göre bulunur:

 • Beyindeki lezyonların %80’i
 • Beyincikte %15
 • Beyin sapında %5

Hücrelerin beyne yayılması için ilk adım, arter duvarının ilk primer tümör seviyesinde istila edilmesidir. Bu şekilde bazı kanser hücreleri dökülebilir ve kan dolaşımına girebilir.

Daha sonra, kana ulaşan hücre veya hücreler, kan-beyin bariyerini aşarak beynin damarlarına yapışabilmelidir.

Kan-beyin bariyeri ve lenfatik bir sistemin olmaması, beyne birçok ilacın ve mikroorganizmanın girişine karşı önemli bir koruma sağlar, ancak sonunda belirli hücrelerin girişini önleyemez.

Kan-beyin bariyeri neoplastik hücreleri nasıl geçirir?

beyin hücreleri ve nöronlar

Neoplastik hücreler tarafından kan-beyin bariyerini geçmek için kullanılan mekanizmalar incelenmeye değerdir. Bununla birlikte, en az iki mekanizmanın olduğu gösterilmiştir:

Kan-beyin bariyerini geçtikten sonra ne olur?

Beynin içine girdikten sonra, hücreler beynin mikrovaskülatürüne geçer ve oradan ekstravaze olurlar, yani dokuya doğru yönelirler.

O andan itibaren hayatta kalmaları ve çoğalmaları, yeterli miktarda oksijen ve besin kaynağı sağlama yeteneğine bağlıdır, bu da bu malign hücrelerin neden kan damarlarına çok yakın durduğunu açıklar.

Beyin metastazları için tedaviler

beyin röntgeni
Genel tedavi ile, bir hastanın baş ağrısı çekmesi durumunda, cerrahi müdahale gerektiren komplikasyonları ekarte etmek için bir görüntüleme çalışması yapılmalıdır.

Beyin metastazının spesifik tedavisi ile ilgili olarak, aşağıdaki seçeneklerden bahsedebiliriz:

 • Segmental rezeksiyon: Bu, tümörün küçük insizyonlarla çıkarılmasını içerir. Vitrektomi ile yapılır ve tek başına Holocraneana radyoterapisine kıyasla kitlenin etkisini gidermek, ödem kaynağını ortadan kaldırmak ve hayatta kalma oranını artırmak gibi bir dizi avantaja sahiptir.
 • Holokraniyal radyoterapi: Tarihsel olarak bu, tümörün büyük bir varlığı olduğunda en iyi tedavi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca cerrahi tedavinin bir tamamlayıcısı olarak yararlı olduğu kanıtlanmıştır, rezeksiyon sonrası nüks insidansını önemli ölçüde azaltır.
 • Stereotaktik radyocerrahi: Bu, tümöre radyasyon odaklanmasını içerir. Yaralı hastalarda daha iyi bir hayatta kalma oranı ve daha düşük nüks görülmüştür. Ayrıca daha iyi kontrol edilebilir, ancak 2 veya 3 lezyonu olanlarda hayatta kalma oranları arasında önemli bir fark yoktur.
 • Kemoterapi: Beyin metastazları genellikle kemoterapiye oldukça dirençlidir. Bununla birlikte, hedef ajanlar ve bağışıklık kontrol noktalarının inhibitörleri gibi yeni terapötik alternatiflerin entegrasyonu, bu alandaki araştırmaları yoğunlaştırmıştır.

Sonuç

Beyin metastazları, toplam beyin kanseri vakalarının yaklaşık %90’ını oluşturur. Bu nedenle, hastalığın ilerlemesini durdurmaya çalışmak için mümkün olduğunca erken bir teşhis koymak önemlidir.

Şu anda birçok farklı tedavi vardır ve prognozu sürekli olarak iyileşir. Bununla birlikte, beyin metastazı çok agresif bir kanserdir ve bu alanda hala araştırılacak çok şey vardır.

Okuduğunuz için teşekkürler.

İlginizi çekebilir ...
Depresyon ve Kanser Arasında Bağlantı Var
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Depresyon ve Kanser Arasında Bağlantı Var

Depresyon ve kanser arasında bir bağlantı var mı? Hiç merak ettiniz mi? Bilmek istediklerinize ve daha fazlasına bu makalemizde ulaşabilirsiniz! • Juan Matus-Santos, * Daniel Motola-Kuba*. (2012). Importancia de la detección de metástasis cerebrales en pacientes con carcinomas en estadios avanzados. Rev Invest Med Sur Mex.
 • Noris-García, E., & Escobar-Pérez, X. (2004). Metástasis cerebrales y antígeno carcinoembrionario. Revista de Neurologia.
 • Massot-Punyet, R., Almajano, J., & Camacho, J. M. (2000). Metástasis cerebrales. In Revista de Neurologia.
 • Marín, A., Renner, A., Itriago, L., & Álvarez, M. (2017). METÁSTASIS CEREBRALES: UNA MIRADA BIOLÓGICA Y CLÍNICA. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2017.05.010