Bir Anksiyete Atağı Hakkında Ne Yapmalısınız? Yardımcı Olacak 4 İpucu

Anksiyete atakları hastayı paralize edip zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyen panik episotlarıdır. Ana tedavisi terapi yoluyla yapılsa da size yardımcı olabilecek diğer ipuçları da vardır.
Bir Anksiyete Atağı Hakkında Ne Yapmalısınız? Yardımcı Olacak 4 İpucu

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2020

Kadınlarda daha sık görülen anksiyete atakları genellikle 25 yaşında başlar. Genellikle psikososyal faktörlerle ilişkilidirler ancak genetik yatkınlık ya da hassasiyet ile ilgili de olabilirler. Bu yazımızda bu bozukluk ve tedavisinin en iyi yolları hakkında konuşacağız. Ancak, kişisel tanı ve bir tıp uzmanın tavsiyesini takip etmek de gereklidir. Peki, bir anksiyete atağı ile ilgili ne yapmalısınız?

Anksiyete Atağı

Bir anksiyete atağı aniden ortaya çıkan bir panik ataktır. Semptomlar kişiden kişiye değişebilse de aşağıdakileri içerebilir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Terleme
 • Titreme
 • Ağız kuruluğu
 • Nefes almakta güçlük ve boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Mide bulantısı ve karında rahatsızlık
 • Gerçeksizlik hissi
 • Parestezi (karıncalanma ya da batma hissi)

Atakları ne tetikler? Ataklara neden olan faktörü her zaman belirleyemezsiniz, bundan dolayı tahmin edilebilir değillerdir. Ancak, bazı insanlar ataklara neden olabilecek durumları tanımayı öğrenirler, bu da atakların engellenmesi için onlara yardımcı olur.

Bir Anksiyete Atağı İçin Tedavi

Anksiyete atağı yaşayan bir kadın.
Rahatlamanıza ya da zihinsel sağlığınızın iyi olmasına izin vermeyen anksiyete atakları için yapılabilecek en iyi şey profesyonel yardım aramaktır.

Çalışmalar anksiyete atağı tedavisinin önünde duran pek çok sebebe sahip pek çok engel olduğunu göstermektedir:

 • Etkilenen kişi profesyonel yardım almaz.
 • Tedavinin adımları net değildir, ya da hasta bunları duruma bağlı ve ayaktan hasta olarak bir psikolog ya da ilaç ile takip etmez.

Ancak etkilenen kişi bozukluklarının psikolojik teşhisini, bunun olası nedenlerinin ve mevcut tedavileri öğrenmelidir. Hastalar psikoterapi, ilaç ve diğer olası tedavilerin kişisel bir analizini yapıp faydalarını tartmalıdır.

Ayrıca, bir analiz her zaman hastanın yaşını, önceden tedavi alıp almadığını, bunların yanı sıra intihar riskini ve anksiyete ataklarının ciddiyetini her zaman hesaba katmalıdır. Görebildiğiniz üzere, bu durum kapsamlı bir değerlendirme gerektirir.

İlaç durumunda, bunlar ülkeden ülkeye değişebilir, bu yüzden herhangi bir genel öneride bulunamayız. Ayrıca, doğru dozu almak ve her ilacın olası yan etkilerini bilmek de çok önemlidir. 

Bir Anksiyete Atağı İçin Yardımcı Genel İpuçları

1. Lavanta Yağı

Bir anksiyete atağının semptomlarını engellemenize ya da sakinleştirmenize yardımcı olabilecek bazı doğal ilaçlar vardır. Ancak, bunların pek çoğunun etkinliğini kanıtlamak için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Lavanta yağının sinir sistemini etkileyen bozukluklardan muzdarip olunduğunda rahatlamak için etkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle, katılımcıların bu yağı bir takviye olarak aldığı bir çalışma yapılmıştır. Ancak, bu yağı her zaman seyreltilmiş bir biçimde almalı ve etiketinin üzerindeki talimatları takip etmelisiniz.

2. Fiziksel Egzersiz ve Rahatlama

Egzersiz yapan bir kadın.
Fiziksel egzersiz ve rahatlama sayesinde anksiyete ataklarınızı kontrol edebilir ve iyiliğinizi destekleyebilirsiniz.

Fiziksel egzersiz yaşadığınız anksiyete atağı için bir çözüm değildir. Ancak çalışmalar diğer önlemler eşliğinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, haftada üç kere aerobik antrenmanı yapabilirsiniz.

Benzer şekilde kaslarınızı gevşetmek için de metotlar aramalısınız. Elbette bu her bireyin sevdiği şeylere ve kişiliğine bağlıdır ancak yoga gibi aktiviteleri ya da istediğiniz diğer egzersizleri deneyebilirsiniz.

3. Nefes Alma

Önceden de bahsettiğimiz üzere nefes almada güçlük anksiyete atağı semptomlarından bir tanesidir. Örneğin hiperventilasyon atağı başlatabilir, hatta uzatabilir. Bu nedenle, bir atak sırasında nefesinizi kontrol etmeyi öğrenmek atağı tedavi etmek için bir yöntem olarak da önemli olabilir.

Solunumun yeniden eğitilmesi yaşadığınız anksiyete atağı sıklığı ve yoğunluğunu azaltabilir. Bundan dolayı, sizi bu hedefe götüren herhangi bir tedavi faydalı olabilir.

4. Psikoterapi

Terapi seansındaki bir adam.
Psikoterapi anksiyete atağı ve stres durumları için uzun süreli bir tedavi olarak etkili olabilir.

Anksiyete atağı yaşadığınız spesifik anın ötesine baktığınızda psikoterapi bu durumun üstesinden kesin olarak gelebilmek için uzun süreli tedavi seçeneğiniz olmalıdır. Ayrıca eğer isterseniz destek görüşmelerine ya da yardımlaşma gruplarına da katılabilirsiniz.

Bozukluk ile ilgili duygusal problemleri araştırmaktan sorumlu kişi psikoterapist olacaktır. Ayrıca, terapist nedenleri ve anksiyetenin kendisini gösterdiği durumları da değerlendirecektir.

Ancak, pek çok farklı seçenek vardır. Bilişsel davranışçı terapi bu bozukluğu tedavi ederken gösterilen etkinliği dolayısıyla öne çıkar. Çünkü bilişsel davranışçı terapi size düşünmek, davranmak ve hislerinize tepki vermek için farklı yollar öğretir – bu duygular ataklara neden olan duygular olabilir.

Umuyoruz ki anksiyete atağı ve bu bozukluğun tedavisi hakkındaki bu bilgiler sizin için yararlı olmuştur ve bu problemi çözebilmeniz için psikoterapinin gerekli olduğunu görmüşsünüzdür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.