Bitter Çikolata Tüketmeniz İçin 5 Harika Neden

Endorfin üretimini teşvik etmesinin yanı sıra bitter çikolata yemek, en saf versiyonlarını tercih etmek şartıyla, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.
Bitter Çikolata Tüketmeniz İçin 5 Harika Neden

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bitter çikolatanın kökeni Orta Amerika’ya, neredeyse 4000 yıllık antik döneme kadar uzanır. Mayalar için bitter çikolata kutsal bir içki olarak görülerek ritüellerde kullanılmıştır.

Eski zamanlarda, bitter çikolata ve diğer çikolata çeşitlerinin ham maddesi olan kakao bitkisinin yetiştirilmesi büyük önem taşıyordu. Bu nedenle zaman içinde manevi, tıbbi, politik ve ekonomik yapısı nedeniyle bitter çikolata yeni bir anlam kazanmaya başladı.

Bu yazımızda, her gün bitter çikolata tüketmeniz için  5 harika nedenden bahsedeceğiz. Bu köklü, karşı konulmaz ve lezzetli besin, bazı rahatsızlıklar için doğal bir ilaçtır. Harika bir antioksidan olmasının yanı sıra, aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı iyileştirir ve bağırsakları düzenler.

Bitter çikolata ve kakao

Başlamadan önce şunu söylemeliyiz ki bu yazımızda sadece bitter çikolatanın faydalarına değineceğiz. Bitter çikolata, bu ürünün iyileştirici bileşeni olan yüksek kakao içeriği sayesinde tıbbi özelliklere sahiptir. Bu nedenle, sütlü çikolatayı ve daha az sağlıklı diğer çikolata çeşitlerini şimdilik bir kenara koyacağız.

En az %70 oranında kakao içeren bitter çikolataları tercih etmenizi öneriyoruz. Her türlü içecek ve tarif için saf kakao da kullanabilirsiniz. Bu sayede, süt yağı veya şeker gibi diğer zararlı maddelerden uzak durmuş olursunuz.

Okumanızı tavsiye ederiz: Bitter Çikolata ve Vücudunuza Etkileri

Bitter Çikolata Yemenin Nedenleri

1. Güçlü bir antioksidan

bir çuval kakao çekirdeği

Bitter çikolata, kakao ağacının tohumları ile yapılır ve meyvelerden bile daha fazla antioksidan kapasitesine sahiptir.

Aynı zamanda, kakao bitkisinin çekirdekleri ve çikolata, doğal antioksidanlar olan polifenoller içerir. Kakao çekirdeğinin içerdiği besin değerleri sayesinde süper bir yiyecek olarak anılması boşuna değildir.

Bununla birlikte, çikolata, piştiğinde içerdiği bazı besin maddelerini ve antioksidan kapasitesinin bir kısmını kaybeder. 

Yüksek kakao içeriğine sahip olmasının yanı sıra, yaşlanmayı önlemek için de etkili bir yöntemdir.

2. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Bitter çikolatanın makul seviyede ve düzenli olarak tüketimi, kolesterol, hipertansiyon ve tip 2 diyabet gibi en sık görülen kardiyovasküler bozuklukları önlemenize yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer çikolata türleri vücudunuzda bunun tam tersi etkiye neden olur.

Böylece, bitter çikolata kan basıncını kontrol etmenize yardımcı olur ve damarları ve kalbi etkileyen hastalıkları önler. İçerdiği, flavonoid adı verilen aktif madde sayesinde kakao, pek çok ilaç gibi dolaşım sistemini geliştirir.

3. Bağırsakları düzenler

bir kaşık çikolata

Bitter çikolatanın içerdiği çözünebilir lif, kolesterol seviyelerini kontrol etmenin yanı sıra bağırsaklara da fayda sağlar. İçeriğinin %10’u, neredeyse anında doygunluk hissi yaratan liftir. Bu nedenle, bitter çikolata, yemek yeme isteğini frenler.

Lif vücutta parçalanmadığı ve bağırsaktan bozulmadan geçtiği için, sindirim kanalını  temizler. Bu nedenle, bitter çikolata yemek, içerdiği lifler sayesinde kabızlığı ve huzursuz bağırsak sendromunu önler.

4. Öksürüğü yatıştırır

Bitter çikolata, vagus siniri üzerinde etkili olan ve sinirin aktivitesini azaltan teobromin adı verilen bir madde içerir. Bu sinir, diğer işlevlerin yanı sıra, öksürük ataklarından da sorumludur.

Dolayısıyla, günde birkaç gram bitter çikolata tüketmek öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olur.

Bu nedenle, grip veya soğuk algınlığı semptomlarından muzdaripseniz, rahatlatıcı bir sıcak çikolata yapabilirsiniz. Ancak, sütten kaçınmanızı öneririz çünkü süt mukusun artmasına ve durumunuzun kötüleşmesine sebep olabilir.

5. Mutluluk verir

bir kase toz kakao

Neden bu kadar çok insan çikolata yemeye ihtiyaç duyuyor ve bu onları çok mutlu ediyor? Neden çikolata bağımlılık yapıyor? Çünkü  beyin çikolata yedikten sonra endorfin üretir. Bu hormon sevinç ve mutluluk hislerini teşvik eder.

Çikolata yeme istediğinizi bastırmamak için yeterli olacak 5 gerekçeyi sizlere sunduk. Yüksek kakao içeren  bir çikolata seçtiğinizden ve az miktarda tükettiğinizden emin olun.

Suçluluk hissinden kurtulabilirsiniz çünkü artık bitter çikolatanın ne kadar sağlıklı olduğunu biliyorsunuz.

İlginizi çekebilir ...
Lezzetli, Besleyici Kakaolu Fındık Kreması Nasıl Yapılır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Lezzetli, Besleyici Kakaolu Fındık Kreması Nasıl Yapılır

Süpermarketlerde farklı seçenekler bulsanız da, kendi kakaolu fındık kreması tarifinizi yaparsanız katkı maddesi olmadığından emin olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ibero-Baraibar Idoia, Abete Itziar, Martínez José Alfredo, Rodríguez Mateos Ana, Zulet María Ángeles. Guías para el consumo de chocolate negro: ¿placer y salud cognitiva?. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2017  Ago [citado  2019  Feb  07] ;  34( 4 ): 759-760. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112017000400001&lng=es.
  • Gomez-Juaristi M, Gonzalez-Torres L, Bravo L, Vaquero MP, Bastida S, Sanchez-Muniz FJ. Beneficial effects of chocolate on cardiovascular health. Nutr Hosp 2011;26(2):289-92.
  • Ibero-Baraibar I, Suarez M, Arola-Arnal A, Zulet MA, Martinez JA. Cocoa extract intake for 4 weeks reduces postprandial systolic blood pressure response of obese subjects, even after following an energy-restricted diet. Food Nutr Res 2016;60:30449.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.