Boynunuzu İnceltecek 4 Yöntem

Boynunuzu İnceltecek 4 Yöntem
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Çoğumuz boyun çevresi ve gıdıdaki yağ ve sarkmaların bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösteren çirkin bir durum olduğunu düşünürüz. Birçok kadının bu durumda plastik cerrahi yöntemlerini tercih ettiği bilinen bir gerçektir, fakat sizi temin ederiz ki, boynunuzu inceltecek birkaç basit adımla boyun bölgenizdeki sarkık görüntüden kurtulabilirsiniz. Size nasıl olacağını göstereceğiz!

Boynunuzu İnceltecek 4 Yöntem

“Sarkık gıdı neden oluşur?” Temel olarak, çene altındaki kaslar zamanla ve yaşlılık sebebiyle sıkılığını kaybeder. Uyguladığımız diyetler, yetersiz hidrasyon ve cilt bozulması sarkıklığa yol açar ve yüz görünümünüzü etkiler. Fakat az bir çaba ve aşağıdaki adımlar sayesinde, boynunuzu inceltebilirsiniz. Nasıl olacağına bir göz atalım!

1. Sağlık

B_toksinleri

İç güzelliğiniz dışınıza yansır, bu yüzden toksinlerden arınacağınız, hidrasyonu arttıracağınız ve özellikle cilt sıkılığını hedef alan gıda temelli vitamin ve minerallerden faydalanabileceğiniz bir diyet uygulamak çok önemlidir. Yardımcı olabilecek karışım ve doğal meyve suları aşağıda listelenmiştir:

  • Elma ve pancar kökü suyu: Lezzetli, yenileyici ve besleyicidir, bu meyve suyu karışımı toksinlerden kurtulmak ve sıvı birikiminden kaçınmak için birebirdir. Yemeklerden önce bir bardak içmek besinleri daha iyi sindirmeye yardımcı olur, tokluk hissi sağlar ve her öğünden sonra masadan doymuş olarak kalkmanızı sağlar; ayrıca cilt sağlığına da yardımcı olur. Bu sizi hedeflerinize ulaştıracak muhteşem bir doğal detokstur.

Ayrıca bakınız: Elma Suyu İçmenin 8 Faydası

  • Kavun suyu: İçebileceğiniz en faydalı meyve sularından biridir. Kavun cilt rengini korumada en faydalı besinlerden biridir ve çene altında fazla yağ birikimini önler. Kavun suyunun faydalarından en üst seviyede yararlanmak için bir bardak suyla karıştırarak içmeniz tavsiye olunur. Sadece lezzetli değildir, ayrıca sağlıklıdır da.
  • Misket limonu ve nane: Harika bir antioksidan, arındırıcı ve canlandırıcı karışımdır. Misket limonu suyu vücutta bulunan serbest radikallerle mücadele eden antioksidanları içermektedir. Sadece bununla kalmaz, içerdiği arındırıcı özellikle sayesinde toksinlerden kurtulmayı sağlar ve sıvı birikimini önler. Daha da fazlası, nane “mucizesi” ile birleştirildiğinde, sıvı bir cilt canlandırıcısı elde etmiş olursunuz.

2. Cilt esnekliği ve sıkılığı için E vitamini

Yağlar

Cilt sıkılığını ve esnekliğini arttıran E vitamini alımını arttırmanız tavsiye edilmektedir. E vitamini alımını daha fazla yeşil yapraklı sebze, esmer pirinç, rüşeym veya buğday yağları, çavdar, baklagiller, yemişler ve elma yiyerek arttırabilirsiniz. Eğer vitamin alımını sağlıklı bir şekilde arttırmakla ilgileniyorsanız, doktorunuzla konuşarak reçete talep edin veya tam vitaminleri kullanma tavsiyesi alın.

3. Maskeler

boynunuzu inceltecek maske

Sarkık gıdı sıkılaştırmak için faydalı yöntemlerden bir diğeri de rüşeym yağı bazlı maskelerdir. Rüşeym yağı yüksek miktarda E vitamini içerir, bu da hidrasyon, cilt tonunu iyileştirme ve çene hizasındaki cilt gerginliğini arttırma için idealdir.

Boyun ve çene hizasındaki bölgeye rüşeym yağı maskesini günlük olarak uyguladığınızda yavaş yavaş sonuçları almaya başlayacaksanız. Genellikle basit yöntemler, pahalı kremlerden daha iyi bir etki sunmaktadır.

Yatmadan önce rüşeym yağını pamuk yardımıyla cilde uygulayın ve boynunuzda çene hizasına doğu masaj yaparak 10-15 dakika boyunca cilde yedirin. Oldukça kolay!

4. Boynunuzu inceltecek egzersizler

genç kadın

Bu basit egzersizler yardımıyla, daha sıkı bir boyun bölgesine ve daha genç bir görünüme sahip olacaksınız. Vücudunuzun bu bölgesinin kas yapısına sıkı bir şekilde bağlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın, bu da bu kasları sıkılaştırmanın ve güçlendirmenin cildinizi de doğrudan etkileyeceği anlamına gelmektedir. Burada esas önemli nokta devamlılıktır, nasıl yapacağınızı aşağıdaki bilgiler ile öğrenebilirsiniz:

  • İlk egzersizin uygulanması oldukça basittir: üst damağınız boyunca, dilinizin ucunu kullanarak ağzınızın içinde saat yönünde daireler çizin. Sırtınız bu işlem sırasında dik durumda olmalıdır ve ağzınız kapalı olmalıdır. Bu egzersiz gıdı bölgesini hedef almaktadır. On daire grupları şeklinde her gün bu egzersizi üç kez tekrar edin.
  • Vokal harf egzersizleri de ayrıca önemli bir yere sahiptir ve bunu yaparken oldukça eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz. Tüm sesli harfleri ağzınızı aşırı şekilde açarak telaffuz edin. Bağırmanıza gerek yoktur, sessiz olarak boğazınız ve ağzını kullanmak suretiyle sesli harfleri söyleyecek şekilde ağzınızı hareket ettirin. Onluk gruplar halinde günlük olarak egzersizi tekrar edin. Bu boynunuzda yer alan ses tellerini çalıştırmak için mükemmel bir egzersizdir.
  • Egzersiz rutininiz sırasında birkaç kez gülümseyin ve bunun size nasıl fayda sağladığını kendi gözlerinizle görün. Boyun kaslarınızı mümkün olduğunca fazla gererek gülümseyin. Mükemmel! Onluk gruplar halinde tekrarlayın ve bu egzersizleri devamlı olarak yaptığınızdan emin olun.

Umarız boynunuzu inceltmek ile ilgili bu yöntemleri okurken güzel zaman geçirmişsinizdir ve umarız bu bilgiler sizin için faydalı olmuştur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • DePhillipo NN., Aman ZS., Kennedy MI., Begley JP., et al., Efficacy of vitamin C supplementation on collagen synthesis and oxidative stress after musculoskeletal injuries: a systematic review. Orthop J Sports Med, 2018.
  • Keen MA., Hassan I., Vitamin E in dermatology. Indian Dermatol Online J, 2016. 7 (4): 311-5.
  • Kim JJ., An analysis on muscle tone and stiffness during sling exercise on static prone position. J Phys Ther Sci, 2016. 28 (12): 3440-3443.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.