Bronşitle Savaşmak İçin Kekik Hazırlamanın 3 Yolu

Doğal çözümler, solunum koşulları karşısında en iyi çareniz olabilir. Bu yazımızda, bronşitle savaşmak için nasıl kekik hazırlayabileceğinizi keşfedebilirsiniz.
Bronşitle Savaşmak İçin Kekik Hazırlamanın 3 Yolu
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bronşit, bronşiyal tüpler iltihaplandığında ve içlerinde mukus biriktiğinde ortaya çıkan bir solunum yolu hastalığıdır. Akut ya da kronik olabilir. Bununla birlikte, her iki durumda da, bir tedaviyi takip etmek önemlidir. Aşağıda, bronşitle savaşmak için kekiği nasıl hazırlayacağınızı keşfedebilirsiniz.

Bu durum kuru öksürük, nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve genel halsizlik gibi semptomlara neden olur. Ayrıca boğaz ağrısına, hafif ateşe ve sürekli bir üşüme hissine de neden olabilir.

Bu durum ile mücadele yolları durumun ciddiyetine bağlı olarak değişse de, kekik, rahatlama hissini arttırmaya yardımcı olabilir. Bu bitki, solunum sağlığınızı bir dereceye kadar iyileştiren antioksidan ve antienflamatuvar bileşikler ile doludur.

Bu yazımızı da okuduğunuzdan emin olun: Bronşit Semptomlarını Hafifletmek İçin 5 Doğal Tedavi

Kekik Nedir ve Ne İçin Kullanılabilir?

Kekik tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Akdeniz’e özgüdür ve nane, biberiye ve fesleğen ile birlikte Labiatae botanik ailesine aittir. Gastronomide çok popülerdir. Ancak doğal tıpta da çeşitli uygulamaları vardır.

Genel olarak antibakteriyel, anti-enflamatuvar, balgam söktürücü ve ağrı giderici özellikleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca hafif gaz giderici, idrar söktürücü ve mantar önleyici özellikleri de bulunmaktadır.

Yararlarından biri de boğaz ağrısını hafifletebilmesidir. Aynı şekilde, kekiği içerdiği flavonoidlerin katkısı nedeniyle bronşitle savaşmak için de kullanabilirsiniz.

Yapılan bir çalışma, yapraklarından elde edilen özün sarmaşık ile birleştirilmesinin kısa vadede öksürük ve bronşit ile savaşabileceğini öne sürmektedir. Bunun nedeni, flavonoidlerin, bu koşulların neden olduğu semptomlarla ilgili kasları gevşeterek enflamasyonu en aza indirmesidir.

Bir tutam kekik.
İnsanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmak için kekiği yüzlerce yıldır bir takviye olarak kullanmışlardır.

Bronşitle Savaşmak İçin Kekik Nasıl Hazırlanır

Kekiği bronşitle savaşmak için kullanmadan önce, olası yan etkilerini değerlendirebilmeleri için doktorunuzu görmeniz çok önemlidir. Akciğer sağlığı için faydalı bir bitki olmasına rağmen, bazı insanlar için kontrendike olduğu ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği gibi gerçekleri göz ardı edemeyiz.

Eğer kekiği sorunsuz bir şekilde tüketebiliyorsanız, özelliklerinden üç basit şekilde yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, bunların durum için mucize tedavi olmadıklarını ve geleneksel tedavilerin yerini almamaları gerektiğini de hatırlamanız gerekir.

Kekik İnfüzyonu

Bir bardak kekik infüzyonu.
Kekik infüzyonu, bu harika bitkinin özelliklerinden yararlanmanın en iyi yollarından biridir.

Günde üç kez bir kupa kekik infüzyonu tüketmek farkı görmenize yardımcı olabilir. Bu şekilde boğazınızı gevşetecek ve rahatlatacaksınız. Daha iyi sonuçlar almak için sıcak içtiğinizden emin olun.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 yemek kaşığı kekik (15 gr)

Hazırlanışı

 • Öncelikle suyu kaynatın
 • Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve içine bir yemek kaşığı kekik ekleyin
 • Daha sonra en fazla beş dakika bekletin ve bir bardakta servis yapın
 • İyileşme hissedene kadar günde iki kez için

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Ev Yapımı Kekik Yağı Hazırlanışı ve Faydaları

Kekik Uçucu Yağı İle Masaj

Kekik uçucu yağı göğsünüze masaj yapmak ve tıkanıklığı azaltmak için idealdir. Böylelikle kekiğin bileşenleri bronşit ve soğuk algınlığının neden olduğu rahatsızlığı azaltabilir. Nazik ve dairesel hareketlerle uygulamayı unutmayın.

Malzemeler

 • 10 damla kekik uçucu yağı
 • Badem yağı (25 ml)

Hazırlanışı

 • Önce 25 mililitre badem yağını bir kavanoza dökün
 • Ardından 10 damla kekik uçucu yağını ekleyin ve homojen hale gelene kadar karıştırın
 • Avucunuzun içine biraz yağ koyun ve göğsünüze yumuşak, dairesel hareketlerle masaj yapın
 • Daha iyi hissedene kadar günde üç kez tekrarlayın

Kekik Şurubu

Ev yapımı kekik şurubu.
Kekik şurubu, tadı tüketimini kolaylaştırdığı için çocuklarda bronşit tedavisi için idealdir. Denemek için ne bekliyorsunuz?

Son olarak ise, size bir kekik şurubu önermeye karar verdik. Çocuklarda bronşit için ideal bir alternatiftir çünkü bal içerdiği için çocukların tüketme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca semptomları kontrol altında tutmak için günde dört defaya kadar alınabilir.

Malzemeler

 • Bal (450 g )
 • Kekik infüzyonu (600 ml)

Hazırlanışı

 • Öncelikle 450 gram balı kekik infüzyonuna ekleyin
 • Bundan sonra homojen olana kadar karıştırın
 • Şurup kavanozunda servis yapın
 • Günde dört defaya kadar 5 mililitrelik dozlar (bir çay kaşığına eşdeğer) alın
 • Buzdolabına koyun ve bir iyileşme hissedene kadar tedaviye devam edin

Kısaca

Kekik, bronşitin bazı semptomlarını hafifletmek için iyi bir tamamlayıcıdır. Besin içeriği nedeniyle anti-enflamatuvar, antiviral ve antimikrobiyal bir ilaç görevi görür. Böylece şiddetli öksürük, tıkanıklık ve diğer rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, tüm bitkisel ürünler gibi kekiği de, özellikle altta yatan başka hastalıklarınız varsa ya da başka ilaçlar alıyorsanız, tıbbi gözetim altında almalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Singletary, K. (2016). Thyme history, applications, and overview of potential health benefits. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0000000000000139
 • Ceyhan, N., & Ugur, A. (2001). Investigation of in vitro antimicrobial activity of honey. Rivista Di Biologia.
 • Stahl-Biskup, E., & Venskutonis, R. P. (2012). Thyme. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.499
 • Stahl-Biskup, E., & Sáez, F. (2002). Thyme – The genus Thyme L. The history, botany and taxonomy of the genus Thymus.
 • Kemmerich, B., Eberhardt, R., & Stammer, H. (2012). Efficacy and Tolerability of a Fluid Extract Combination of Thyme Herb and Ivy Leaves and Matched Placebo in Adults Suffering from Acute Bronchitis with Productive Cough. Arzneimittelforschung. https://doi.org/10.1055/s-0031-1296767

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.