Bu 7 Basit Egzersizle Hafızanızı Güçlendirin

Hafızanızı nasıl güçlendireceğinizi biliyor musunuz? Bu, aslında düşündüğünüzden daha kolaydır. Bugünkü yazımızdaki 7 harika egzersizi deneyin!
Bu 7 Basit Egzersizle Hafızanızı Güçlendirin

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hafıza, yaşamdaki günlük aktiviteleri öğrenmenizi, ilişkilendirmenizi ve bitirmenizi sağlayan zihinsel bir yetenektir.Bilgileri kısa, orta ve uzun vadede depolamanıza ve hatırlamanıza olanak tanıyan karmaşık bir beyin fenomenidir. Bu sayede gün içinde pek çok şeyi yapabiliyorsunuz.Birçok işlevi olan hafızanızı güçlendirin ki, daha iyi bir hayat yaşayın.

Bununla birlikte, yıllar geçtikçe hafızanın işlevi azalır ve beynin geçirdiği değişiklikler nedeniyle önemli derecede hasar görebilir.Bu nedenle, kişi hatırlamada güçlük çekmeye başlar ve zamanla önemli bilgileri ve hayatıyla ilgili bazı şeyleri unutabilir.

Burada en endişe verici nokta, bazı vakalarda sorun giderek daha da kötüleşerek Alzheimer hastalığına dönüşebilir.Bu yüzden dikkat etmeniz, sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızı sürdürmeniz ve beyin aktivitenizi güçlendirecek egzersizler yapmanız gerekir.Size beyninizi güçlendirecek 7 basit egzersizden bahsedeceğiz:

1. Yeni Bir Şeyler Öğrenin

ders çalışan kadın

Öğrenmek, hayatınızın her döneminde yapabileceğiniz bir şeydir. Her ne kadar görmezden gelmiş olsak da, hafızayı güçlendirmenin en iyi yolu yeni bir şeyler öğrenmektir.

Üstesinden gelmesi gereken herhangi bir güçlük olmadığında, beyin bazı zihinsel işlevlerini kapatır. Yeni bir şey öğrendiğinizde, beyinde işlevi durdurulan bu kısımlar yeniden etkinleşir.

Bu nedenle, bu kabiliyetin bozulmasını önlemek için, beyninizi zorlamaya çalışın:

 • Yeni bir dil öğrenebilirsiniz.
 • Yeni bir konuya çalışabilirsiniz.
 • Bir enstrüman çalmaya başlayabilirsiniz.
 • İlginizi çeken konular hakkında araştırma yapabilirsiniz.

2. Basit ve Küçük Şeyler Ezberleyerek Hafızanızı Güçlendirin

Zihninizi harekete geçirmek için karmaşık şeyler öğrenmek zorunda değilsiniz.Basit şeyleri ezberlemek, beyninizi güçlendirmek ve bilgi toplama ve saklama yeteneğini geliştirmek için yeterlidir.Her gün yeni bir şeyler ezberlemeye çalışın:

 • Bir telefon numarası
 • Doğum günü
 • Bakkal alışveriş listesi
 • Bir adres

Ayrıca, önceki gün ne yediğinizi ya da iş yerinizde neler yaptığınızı hatırlamaya çalışmak da sizin için yararlı olacaktır.

3. Zihin Haritası Oluşturun

hafızanızı güçlendirin

Zihin haritası oluşturmak, hem ezberleme yeteneğinizi güçlendiren hem de beyninizi zorlayan basit bir etkinliktir.Ayrıca, uzaysal zekanın geliştirilmesi için bu yöntemi uygulamak tavsiye edilmektedir.

 • Örneğin, yeni bir yer ziyaret edeceğiniz zaman zihninizde bir harita çizmeyi deneyin.
 • Tüm güzergahı zihninizden takip edin ve yol boyunca karşılaştığınız bütün ayrıntıları eklemeye çalışın.

4. Kısaltmalar ya da Akrostişler Kullanarak Ezber Yapın

Kısaltma ya da akrostiş gibi basit şeyler, beynin çeşitli bölümlerini harekete geçirebilir. Bu, hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olur.

 • Hatırlamak zorunda olduğunuz bir anahtar kelimeye uyan bir akrostiş tasarlayarak beyninizi zorlamaya çalışın.

5. Dokunarak Hafızanızı Güçlendirin

bozuk para

Görsel bilgi beynin bir nesneyi diğerinden ayırt etme kabiliyetinde çok önemli bir rol oynamaktadır.Dokunma özelliğini kullanarak, ögeler arasındaki ince farkları belirleyebilirsiniz. Bu, önemli bilgileri işleyen beyin bölgelerini etkinleştirir ve güçlendirir.

Bu nedenle görme engelini yitiren yetişkinler kabartmalı harfleri ayırt edebilir zira beyin dokunma işleminin çok daha fazlasını yapar.

 • Bir kaseye ya da çantaya bir bozuk para koyarak ve ona dokunarak hangi para olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Bu oldukça pratik ve kolay bir egzersizdir.

6. Daha Az Kullandığınız Elinizi Kullanın

Daha önce az kullandığınız elinizle günlük aktivitelerinizden birini yapmaya çalıştınız mı? Peki yaparken zorlandınız mı?

Mutlaka zorlanmışsınızdır; ancak bu aktivite güçlü ve aktif bir zihin için çok iyi bir egzersizdir. Beyninizin diğer lobunu kullanarak, bu etkinlikte yaptığınız gibi, dokunarak bilgi işleme görevini yerine getiren beyin korteksi kısımlarını genişletebilirsiniz.

Daha az kullandığınız elinizle aşağıdakileri yapmaya çalışın:

 • Yazı yazın
 • Dişlerinizi fırçalayın
 • Telefonla konuşun
 • Bir kaşık kullanmaya çalışın

7. Müzik Dinleyerek Hafızanızı Güçlendirin

müzik dinleyerek hafızanızı güçlendirin

Müzik dinlemek kadar basit ve zevkli bir eylem hafızanız için bir egzersiz görevi görebilir ve zihinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Özellikle klasik müzikler dinlediğinizde, bu egzersiz yaşınız kaç olursa olsun beyin yeteneklerinizi geliştirir.Müzik, beyin hücrelerini uyarır ve en iyi zihinsel konsantrasyonu, hafızayı ve işitsel gelişmeyi sürdürmenize yardımcı olur.

Hafızanız hakkında endişeleriniz mi var? Bir şeyi hatırlamakta zorluk çektiğinizi mi hissediyorsunuz? Bu yazıda bahsettiğimiz egzersizleri uygulamaya alışın.Faydalarını göreceksiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.