Bursit Tedavisi İçin Doğal Reçeteler

Bursitin nedenlerinden biri de eklemlere aşırı yüklenmektir. Bursiti tedavi etmek için doğru alışkanlıkları benimsemeli ve çok fazla iş yaparak eklemlerinizi zorlamamalısınız.
Bursit Tedavisi İçin Doğal Reçeteler

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2019

Uzun süre yürümek, ağır nesneler kaldırmak ya da aşırı yorucu bir spor yapmak gibi yaygın faaliyetler eklemlerinize zarar verebilir. Ve bu gibi sakatlıklar daha sonra ağrılı bursite dönüşebilir. Bu yazıda, bursit kaynaklı ağrıyı tedavi etmeye yönelik verilen 6 doğal reçeteyi kullanmanız önerilir.

Bursit, eklemleriniz darbelere, aşırı fiziksel efora ya da alışık olmadığınız yorucu aktivitelere maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Eklemlerinizi çevreleyen sıvı keselerinin iltihaplanmasıyla oluşur. Bu keselerin vücuttaki görevi, tendonları ve bağları harekete geçirerek eklem bölgesinde hareketi sağlamaktır.

Bursit probleminiz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çok kolay, tek yapmanız gereken aşağıdaki gibi işaretlere dikkat etmek:

 • Etkilenen eklem bölgesinde hacim artışı.
 • Buna ek olarak, eklemi hareket etmek acı vericidir.
 • Dinlenirken ağrıda kademeli bir azalma meydana gelir.

Bursit rahatsızlığınız olabileceğini düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

 1. Önce bir doktora gidin. Onlar, bütün eklemlerinizde meydana gelmesi muhtemel bir rahatsızlık olan bursitin tedavisinde sizin öncelikli yardımcılarınız.
 2. Doktorunuz size muhtemelen işiniz, gün boyunca gerçekleştirdiğiniz herhangi bir etkinlik ve bursitin oluşmasına neden olabilecek olası bir dış faktörün olup olmadığıyla ilgili sorular soracaktır. Ardından, etkilenen eklem bölgesini spesifik tıbbi manevralar kullanarak hareket ettirecektir.
 3. Buna ek olarak, diğer hastalıkların var olma ihtimallerinin üzerini çizebilmek için sizden birtakım kan ve radyoloji testlerini yaptırmanızı isteyebilir.

Peki, doktorunuz size bursit teşhisi koyduysa, şimdi sırada ne var?

İlk olarak, panik yapmayın. Neyse ki, burada bahsi geçen tedavisi ve bakımı oldukça basit ve kolay olan, iyileştirilebilir bir rahatsızlıktır.

Bursit için çok sayıda farklı tedavi seçeneği mevcut. Kendi tercihlerinize göre aşağıda verilen 6 doğal reçeteden herhangi birini veya birkaçını uygulayabilirsiniz. Genel olarak, hepsi evinizin konforunda uygulaması mümkün olan harika tedavi yöntemleridir.

1. Bursit tedavisinde dinlenmek ve soğuk kompresler

soğuk kompres

Her şeyden önce, dinlenmek, bu tedavinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Etkilenen eklemi bir süre kullanmaktan sakınmak ve yumuşak bir yüzey üzerinde dinlendirmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 • İltihabı rahatlatması için bölgeye arada sırada 20 dakika buz kesesiyle soğuk kompres uygulayın.
 • Bu rutini en az 4-5 gün boyunca sürdürmeye çalışın.

2. Elma sirkesi

elma sirkesi

Bu sıvı antik zamanlardan beri kullanılmaktadır; öyle ki, Roma İmparatorluğunda bile gastronomik bir bileşen olarak kullanılırdı. Doğal anti-enflamatuvar özelliği, onu, bursit tedavisinde oldukça etkili bir bileşen olarak karşımıza çıkarır. İçeriğinde bulunan fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi bazı mineraller sayesinde kanı bazlaştırmaya yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi (15 ml)
 • 1 çorba kaşığı bal (25 g)

Ne yapmalısınız?

 • İlk olarak her iki malzemeyi de karıştırın.
 • Ardından, karışımı direkt olarak etkilenen bölgeye uygulayın ve üzerini bir havluyla örtün ve 15 dakika bekleyin.
 • Hemen rahatlayacaksınız ve bölgedeki şişkinlik azalacaktır.

3. Zencefil

bursit için zencefil

Bu kök bitki, çok etkili bir ağrı kesici reçete olarak kullanılabilir. Bursit tedavisinde yardımcı olması muhtemel çoklu antioksidan, anti-enflamatuvar ve analjezik faydaları vardır.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil (45 g)
 • 1 bardak su (200 ml)

Ne yapmalısınız?

 • İlk olarak, zencefili bir bardak sıcak suda demleyin ve ardından etkilenen ekleme bu sıvıyı uygulayın.
 • Bu reçeteyi günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

4. Esansiyel yağlar

bursit için esansiyel yağlar

Etkilenen eklemin bulunduğu bölgeye masaj yaparak muskat, Hindistan cevizi ya da nane yağı uygulamak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, hem ağrıyı hem de iltihabı rahatlatacaktır.

Bu teknik, romatizmalı hastalıkları tedavi etmek için oryantal tıpta kullanılmaktadır. Ve hala, son derece etkili bir terapi yöntemidir.

5. Sağlıklı beslenmek

bursit tedavisinde sağlıklı beslenmek

Beslenme, kemiklerin onarılması ve kasların gevşemesi için ihtiyacınız olan besin maddelerini almanın en temel yoludur. Bursit söz konusu olunca tüketilmesi tavsiye edilen çok sayıda mineraller vardır:

 • Magnezyum, kalsiyum ve fosfor emilimine yardımcı olan çok önemli bir bileşendir. Kakao tozu, badem, kabak çekirdeği, karpuz ve ayçiçeği çekirdeği vb. gıdalar bu mineral açısından oldukça zengindir.
 • Buna ek olarak, günlük beslenme planınıza A ve B vitaminlerini ekleyerek, bursiti rahatlatmak için ihtiyacınız olan anti-enflamatuvar etkiye kavuşabilirsiniz. Havuç, domates ve narenciyeler bu vitaminler açısından zengindir.

6. Yaşam tarzı değişikliği

spor yapmak

Bursit sonrası birçok birey eski yaşam tarzına geri dönmeyi arzular. Dinlenmenin ve analjezik tedavinin yanı sıra, günlük rutininizde birtakım değişiklikler yapmanız önerilir. Genel olarak, bu şekilde ağrının kötüleşmesine engel olabilir ve doğru bir biçimde hareket etmeye başlayabilirsiniz.

 • Yüzmek, kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve tendonlarınızı gevşetir.
 • Buna ek olarak, yürüyüşünüzü negatif yönde etkilemeyen alçak, rahat ayakkabılar giymelisiniz.
 • Ayrıca, uzun mesafeli yürüyüş yapmaktan uzak durmaya çalışmalısınız.
 • Son olarak, rutin doktor kontrollerinizi unutmayın. Bu şekilde, fiziksel ve zihinsel refahınızı geri kazanabilir ve yaşam tarzınıza en uygun olan araç ve tedavileri elde edebilirsiniz.
İlgini çekebilir ...
Düzenli Olarak Yoga Yaptığınızda Neler Olur?
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Düzenli Olarak Yoga Yaptığınızda Neler Olur?

Düzenli olarak yoga yaptığınızda, size sağladığı sayısız sağlık avantajından yararlanmaya başlar, beden ve aklınız arasında bir bağlantı kurarsınız.