Cassis veya Frenk Üzümü: Kullanımı, Besinleri ve Özellikleri

Frenk üzümü çok ilginç sağlık yararları olan bir meyvedir. Başlıca özellikleri nelerdir? Bu makalede onlar hakkında her şeyi öğrenin!
Cassis veya Frenk Üzümü: Kullanımı, Besinleri ve Özellikleri
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2022

Bilimsel adı Ribes nigrum olan frenk üzümü, Asya ve Avrupa’ya özgü bir çalının meyvesidir. Siyah sarsaparilla olarak da bilinir. Frenk üzümü ve kırmızı kuş üzümü ile aynı aileye aittir, ancak çiğ tüketimi diğer çeşitlere göre daha seyrektir.

Pürüzsüz ve koyu tenli küçük meyvelerin oluşturduğu salkımlarda yetişir. Tadı asidik ve büzücüdür. Bu meyvelerin güçlü ve hoş olmayan bir tada sahip oldukları söylenebilir, ancak olgunlaştıkça belirli bir tatlılık kazanırlar. Diğer yandan, birkaç olumlu sağlık etkisine sahiptirler.

17. yüzyılda, tıbbi faydalarının övüldüğü “Siyah frenk üzümünün takdire şayan özellikleri” adlı bir belge yayınlandı. O zamandan beri, bu meyveler, yaşlanma ile ilişkili inflamatuar cilt hastalıklarına karşı bir müttefik olarak biliniyor.

Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Frenk üzümü meyvelerinin besin değeri

Frenk üzümü kalorisi düşüktür, bu da onu zayıflama diyetleri veya kilo bakımı için ideal kılar. Bu meyve, bağırsak geçişini iyileştiren bir besin olan iyi miktarda lif sağlar. Aynı zamanda yüksek C vitamini içeriği ile öne çıkıyor.

Mühendis Anibal Caminti, Kuş Üzümü Yetiştiriciliği adlı kitabında her 100 gram kuş üzümünün aşağıdakileri sağladığını belirtiyor:

 • Su : 89 miligram.
 • Kalori : 54
 • Protein : 1.70 miligram.
 • Karbonhidratlar : 13 miligram.
 • Ham lif : 4.0 miligram.
 • A vitamini : 6 miligram.
 • Tiamin, B1 : 4 miligram
 • Riboflavin, B2 : 3 miligram
 • Niasin : 2 miligram
 • C vitamini : 444 miligram
 • Kalsiyum : 7.5 miligram
 • Fosfor : 5 miligram
 • Demir : 11 miligram

Siyah frenk üzümü ayrıca sağlık ve canlılık üzerinde olumlu etkisi olan antioksidanlar açısından da bol miktarda bulunur. En öne çıkanlar şunlardır:

 • Proantosiyanidinler : Bu bileşikler, frenk üzümü meyvelerine kırmızı, beyaz veya siyah renk veren antosiyaninlerin öncüleridir. En yaygın olanları delphinidin ve siyanidindir.
 • C vitamini bu küçük meyvenin 100 gramında 444 miligramda bulunur. C vitamini, serbest radikalleri ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını nötralize eden güçlü bir antioksidandır.
 • Flavonoidler : Bu meyveler ayrıca quercetin, myricetin ve kaempferol gibi flavonoid türevleri içerir.
bir kase frenk üzümü
Siyah frenk üzümü, vitamin, mineral, lif ve antioksidan bileşik konsantrasyonları ile dikkat çekmektedir.

Frenk üzümü meyvelerinin olası faydaları

The Journal of Food Science’da bildirilen bir incelemenin ortaya koyduğu gibi, frenk üzümü antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri olan ilginç bir fitokimyasal kaynaktır. Bu nedenle, faydalarının çoğu bu etkilerle ilgilidir.

Hadi daha yakından bakalım.

1. Frenk üzümü böbrek sağlığınız için iyidir

Siyah kuş üzümü içindeki antioksidanların ve antienflamatuarların varlığı, kronik böbrek hastalığını önleyebilir. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlandığına göre , bu meyvenin özü böbrek taşı oluşumunu engellemek için yardımcı olur. Boşaltım sistemini enfeksiyonlardan ve iltihaplanmalardan korur.

Aynı belgede uzmanlar, mevcut özüt, meyve suyu ve çayın idrarın pH’ını artırdığını ve bunun da onu daha alkali hale getirdiğini açıklıyor. Bu arada, fazla biriktiğinde oksalik asit ve sitrik asitin ortadan kaldırılmasını uyarır.

2. Enflamasyonu azaltmaya ve önlemeye yardımcı olurlar

Frenk üzümü gibi iltihap önleyici gıdaların tüketimi iltihaplı hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Bunlardan bazıları karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve nörodejeneratif hastalıklardır ( Alzheimer ve bunama gibi).

Nutrients dergisinde, siyah kuş üzümünde bulunan antosiyaninlere atıfta bulunurlar. Bu çalışma, frenk üzümü özlerinin laboratuvar hayvanlarının bağışıklık sistemindeki proinflamatuar bileşenlerin aktivitesini baskılayabildiğini belirledi.

Öte yandan, frenk üzümü tohumu omega-6 yağ asitleri, gama-linolenik asit veya GLA sağlar. Başka bir araştırmaya göre, bu meyve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Böylece siyah frenk üzümünde bulunan hem antosiyaninler hem de GLA eklem ve kaslardaki ağrı ve iltihabı azaltabilir.

3. Bu meyveler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur

C vitamini ve antosiyaninler bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ek olarak, sıçanlarda yapılan bir doktora tezi çalışması, gama-linolenik asidin immünomodülatör bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Öte yandan, siyah frenk üzümü tohumu yağı ile takviye edilmiş bir grup sağlıklı yaşlı erişkinde, yağ asidi GLA’nın varlığına atfedilebilen orta derecede bir bağışıklık güçlendirici etki bulundu.

4. Sindiriminize yardımcı olurlar

Hayvan çalışmaları, frenk üzümü ekstraktının gastrointestinal sistem üzerinde antispazmodik bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Bu niteliklerin flavonoid içeriğiyle ilgili olması mümkündür. Bu, onu bir sindirim gıdası olarak ilan etmek için bir sebep bile olabilir.

Diğer araştırmalar da siyah frenk üzümünün antispazmodik etkisine dikkat çekti. Meyve ve yapraklarda bulunan flavonoidlerin varlığı mide ve bağırsaklardaki spazmları engeller. Sıkılaştırıcı etkisi, ishal durumlarında yardımcı olur.

5. Frenk üzümü meyveleri görsel sağlığı destekler

Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics’te yayınlanan araştırma, düzenli olarak siyah kuş üzümü tüketiminin görme kaybını veya glokom ile ilişkili semptomları önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Çalışma, antosiyaninlerin optik sinirlerde ve gözlerde kan akışını artırdığını vurguluyor. Ayrıca diyabetik retinopatiyi ve retinal veni ve retinal arter tıkanıklığını iyileştirebilirler.

Okumayı seveceğinizi biliyoruz: Bağışıklık Sisteminize Yardımcı Olan 5 Gıda

6. Tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olurlar

Araştırma, siyanidin, delphinidin ve peonidin gibi siyah kuş üzümünde bulunan farklı antosiyaninlerin Tip 2 diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını iyileştirebileceği sonucuna varmıştır.

Öte yandan, Nutrients dergisi, antosiyaninlerin karbonhidratları parçalayan enzimlerin aktivitesini engelleyebileceğini belirtiyor. Bu sayede glikoz kaynağı olan karbonhidratların sindirimi yavaşlatılır ve kan şekeri seviyelerinde beklenmedik yükselmeler önlenir.

7. İyi kalp sağlığını teşvik ederler

Frenk üzümü tüketimi de kalp sağlığına iyi gelmektedir. Antosiyaninlerin kan kolesterol kontrolü üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar , bu pigmentten zengin diyetlerin toplam kolesterol seviyelerini ve “kötü” veya LDL kolesterolü düşürdüğünü ortaya koydu. Aynı zamanda, “iyi” veya HDL kolesterolde bir artış ile ilişkilendirildi.

Başka bir çalışmada, saf frenk üzümü suyu antioksidan bir içecek olarak analiz edildi. Bu çalışma, bir hafta boyunca içmenin vücut yağ oksidasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu buldu.

Buna karşılık, Journal of Nutrition siyah frenk üzümü tozunun kalp kan akışını arttırdığı ve genel periferik direnci azalttığı bildirildi.

8. Cilt sağlığını destekler

Bir grup cilt sağlığı uzmanı, frenk üzümünden elde edilen bir polisakkaritin anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu buldu. Bu, bağışıklık sisteminde proinflamatuar bileşiklerin üretiminin kontrol edilmesini sağlar.

Buna karşılık, bu meyvenin tohumundaki yağ asitleri, ciltteki inflamatuar aracıların baskılanmasına katkıda bulunur. Bu nedenle American Journal of Clinical Nutrition dergisi, cildin bakımı ve beslenmesi için frenk üzümü tohumu yağının sürülmesini önermektedir.

9. Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesinde faydalıdırlar

Siyah frenk üzümünün bir antioksidan olarak potansiyeli çeşitli çalışmalarda rapor edilmiştir ve vücutta lipid peroksidasyonunun %65 inhibisyonu rapor edilmiştir. Laboratuvar hayvanlarında kuş üzümünün merkezi sinir sistemi üzerindeki koruyucu rolü bile gözlemlendi.

Siyah kuş üzümü, nöroinflamasyonu azaltmaya, hafızayı, öğrenmeyi ve bilişsel yetenekleri geliştirmeye katkıda bulunuyor gibi görünüyor. Ayrıca serbest radikallerin etkisini engelledikleri için Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu görevi görürler.

frenk üzümünün faydaları
Sağlıklı ve çeşitli bir diyet çerçevesinde frenk üzümü tüketimi kronik hastalıkların önlenmesine katkıda bulunabilir.

Frenk üzümü meyveleri nerede bulunur ve nasıl tüketilir?

Bu meyve süpermarketlerde ve manavlarda bulunabilir. Ayrıca yağlar, şuruplar, smoothie’ler, pudingler, likörler, tabletler, kapsüller ve toz gibi başka formlarda da bulunurlar.

Ayrıca belirli ürünlerde bulunurlar. Örneğin, asidik tadı nedeniyle, genellikle aşağıdakilerde kullanılırlar:

 • Reçeller
 • Salata sosu
 • Jöleler
 • Dondurma
 • Yoğurt
 • Salatalar
 • Frenk üzümü kreması (Fransa’dan bir tarif)

Bu meyve, yüksek pektin benzeri lif içeriğine ve özellikle baharatlı tatlılık gerektiren belirli tarifleri geliştirmek için iyi bir seçim olmasını sağlayan diğer özelliklere sahiptir.

Şifalı otlar kitabına göre önerilen bazı dozlar şu şekildedir:

 • Günde bir bardak frenk üzümü suyu
 • Günde 5 ila 10 mililitre frenk üzümü şurubu
 • Günde yaklaşık dört kapsül 250 miligram, günde iki kez
 • 1 ila 2 çay kaşığı yaprak, günde üç ila dört kez

Frenk üzümü, en yüksek besin konsantrasyonuna sahip meyvelerden biridir. Antioksidan, C vitamini ve yağ asidi içeriği sağlık yararlarını artırır. Buna ek olarak, reçeller, yoğurtlar, dondurma, meyve suları vb. gibi farklı tüketim biçimlerine sahip olduğundan gastronomi alanında çok yönlüdür.

Peki ne bekliyorsunuz? Bir şans verin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Caminti, A. Cultivo de grosellas. Ministerio de Agricultura, Ganadería y Pesca. Presidencia de la Nación. Re-edición INTA EEA San Carlos de Bariloche. Agosto del 2013. Disponible en: https://inta.gob.ar/sites/default/files/manual_grosella1.pdf.
 • T Kessler  , B Jansen, A Hesse. Effect of blackcurrant-, cranberry- and plum juice consumption on risk factors associated with kidney stone formation. Eur J Clin Nutr. 2002, 56(10):1020-3. doi: 10.1038/sj.ejcn.1601442.
 • Lee Y, Lee JY. Blackcurrant (Ribes nigrum) Extract Exerts an Anti-Inflammatory Action by Modulating Macrophage Phenotypes. Nutrients. 2019;11(5):975. Published 2019 Apr 28. doi:10.3390/nu11050975
 • Ana María Obregón R. (1,2), Alfonso Valenzuela B. ÁCIDO LINOLEICO CONJUGADO (ALC), METABOLISMO DE LÍPIDOS Y ENFERMEDAD CARDIOVASCULAR. Rev Chil Nutr Vol. 36, Nº3, Septiembre 2009.
 • Cortez RE, Gonzalez de Mejia E. Blackcurrants (Ribes nigrum): A Review on Chemistry, Processing, and Health Benefits. J Food Sci. 2019 Sep;84(9):2387-2401. doi: 10.1111/1750-3841.14781. Epub 2019 Aug 27. PMID: 31454085.
 • Dayong Wu, Mohsen Meydani, Lynette S Leka, Zachary Nightingale, Garry J Handelman, Jeffrey B Blumberg, Simin Nikbin Meydani, Effect of dietary supplementation with black currant seed oil on the immune response of healthy elderly subjects, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 70, Issue 4, October 1999, Pages 536–543, https://doi.org/10.1093/ajcn/70.4.536
 • Miladinovic B, Brankovic S, Kostic M, et al. Antispasmodic Effect of Blackcurrant (Ribes nigrum L.) Juice and Its Potential Use as Functional Food in Gastrointestinal Disorders. Med Princ Pract. 2018;27(2):179-185. doi:10.1159/000487202
 • Ferlemi AV, Lamari FN. Berry Leaves: An Alternative Source of Bioactive Natural Products of Nutritional and Medicinal Value. Antioxidants (Basel). 2016;5(2):17. Published 2016 Jun 1. doi:10.3390/antiox5020017
 • Yoshida K, Ohguro I, Ohguro H. Black currant anthocyanins normalized abnormal levels of serum concentrations of endothelin-1 in patients with glaucoma. J Ocul Pharmacol Ther. 2013;29(5):480-487. doi:10.1089/jop.2012.0198
 • Rand AL, Asbell PA. Nutritional supplements for dry eye syndrome. Curr Opin Ophthalmol. 2011;22(4):279-282. doi:10.1097/ICU.0b013e3283477d23
 • Tsuda T. Recent Progress in Anti-Obesity and Anti-Diabetes Effect of Berries. Antioxidants (Basel). 2016;5(2):13. Published 2016 Apr 6. doi:10.3390/antiox5020013
 • Belwal T, Nabavi SF, Nabavi SM, Habtemariam S. Dietary Anthocyanins and Insulin Resistance: When Food Becomes a Medicine. Nutrients. 2017;9(10):1111. Published 2017 Oct 12. doi:10.3390/nu9101111
 • Yu Qin, Min Xia, Jing Ma, YuanTao Hao, Jing Liu, HaiYing Mou, Li Cao, and WenHua Ling. Anthocyanin supplementation improves serum LDL- and HDL-cholesterol concentrations associated with the inhibition of cholesteryl ester transfer protein in dyslipidemic subjects. Am J Clin Nutr doi: 10.3945/ajcn.2009.27814. 1-8 pp.
 • Harness, Ellen, “The Effect of Polyphenol-Rich Black Currant Extract on Lipogenic and Inflammatory Gene Expression in Diet Induced Obesity Mice” (2015). Honors Scholar Theses. 440. https://opencommons.uconn.edu/srhonors_theses/440.
 • Mira Rosenblat, Nina Volkova ,  Judith Attias ,  Riad Mahamid ,  Michael Aviram. Consumption of polyphenolic-rich beverages (mostly pomegranate and black currant juices) by healthy subjects for a short term increased serum antioxidant status, and the serum’s ability to attenuate macrophage cholesterol accumulation. Food Funct, 2010 Oct;1(1):99-109. doi: 10.1039/c0fo00011f.
 • Jean-Marie R. Frenoux, Emmanuelle D. Prost, Jacques L. Belleville, Josiane L. Prost, A Polyunsaturated Fatty Acid Diet Lowers Blood Pressure and Improves Antioxidant Status in Spontaneously Hypertensive Rats, The Journal of Nutrition, Volume 131, Issue 1, January 2001, Pages 39–45, https://doi.org/10.1093/jn/131.1.39
 • Ashigai H, Komano Y, Wang G, et al. Effect of administrating polysaccharide from black currant (Ribes nigrum L.) on atopic dermatitis in NC/Nga mice. Biosci Microbiota Food Health. 2018;37(1):19-24. doi:10.12938/bmfh.17-014
 • Esther Boelsma, Henk FJ Hendriks, and Len Roza. Nutritional skin care: health effects of micronutrients and fatty acids. Am J Clin Nutr 2001;73:853–64.
 • National Psoriasis Foundation. Dietary Modifications. Disponible en: https://www.psoriasis.org/dietary-modifications/
 • Ewa Ambrożewicz , Agnieszka Augustyniak, Agnieszka Gęgotek, Katarzyna Bielawska, Elżbieta Skrzydlewska. Black-currant protection against oxidative stress formation. J Toxicol Environ Health A. 2013;76(23):1293-306. doi: 10.1080/15287394.2013.
 • Chang-Ho Jeong, Chi-Woen Jang, Dong-Chan Kum, Koo Yul Lee, Seung Yuan Lee, Sun Jin Hur, and Seung-Jae Lee, “Protective Effects of Berry Extracts on Hydrogen Peroxide-induced Rat Brain Neuronal Cell Damage In Vitro.” Journal of Food and Nutrition Research, vol. 2, no. 6 (2014): 277-280. doi: 10.12691/jfnr-2-6-2
 • Duke J., Bogenschutz, M, duCellier, J., Duke, P. HandBook of Medicinal Herbs. Second edition. CRC Press. Disponible en: https://books.google.co.ve/books?id=B_XLBQAAQBAJ&pg=PA90&lpg=PA90&dq=blackcurrant+diuretic&source=bl&ots=iMxQJR-61J&sig=CcezgphCC2yjD5PLFeW3TDOCqxg&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=blackcurrant%20diuretic&f=true
 • Santana, C. Efecto del ácido linoleico conjugado en el desarrollo del sistema inmunitario en ratas. Universitat de Barcelona. Departamento de fisiología. Disponible en: https://www.tdx.cat/bitstream/handle/10803/1836/01.CRS_INTRODUCCION.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.