Copaiba Yağı: Kullanımı, Faydaları ve Kontrendikasyonları

Copaiba yağı, analjezik, antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmıştır. Faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Eğer öyleyse, okumaya devam edin!
Copaiba Yağı: Kullanımı, Faydaları ve Kontrendikasyonları
Franciele Rohor de Souza

Yazan ve doğrulayan Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2022

Copaiba yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Copaiba, Amazon havzasına özgü ve 20 metre (65 fit) yüksekliğe ulaşabilen bir ağaçtır. Gövdede bir delik açtıktan, bir boru yerleştirdikten ve içeriğin akmasına izin verdikten sonra çıkarılan bir yağ veya reçineyi doğal olarak üretmek için popüler olan Copaifera officinalis türüne aittir.

Eski zamanlardan beri, bu reçine tıbbi amaçlar için kullanılmıştır, çünkü ağacın yetiştiği yerlerin sakinleri ona çeşitli özellikler atfeder. Ağrıyı hafifletmeye, enfeksiyonları önlemeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olduğuna inanılıyor.

Copaiba yağı nedir?

Copaiba yağı, aynı adı taşıyan ağaçların reçinesinden elde edilir. Bu ağaçlar bu yağı doğal olarak ürettiğinden, işlem gövdede bir kesi yapmak, içindekileri filtrelemek ve hoş kokulu olana kadar işlemekten oluşur, odunsu bir yağ elde ederiz.

Tarihsel verilere göre bu balzamın faydalarından ilk yararlananlar Amazon havzasında yaşayan kabileler olmuştur. Buna Brezilya, Kolombiya, Peru ve Venezuela gibi ülkeler dahildir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisindeki faydası nedeniyle, 17. yüzyılda Avrupa’ya geldi.

Bugün bu yağ çok sayıda kişisel bakım ve cilt bakım ürününün içerik listelerinde yer almaktadır. Benzer şekilde, hem reçine hem de yağ, diüretikler ve öksürük ilaçları gibi doğal farmasötik müstahzarlarda bulunur.

Önemli bileşenler

Copaiba yağının ana bileşenleri aşağıdaki gibidir:

 • Copaene veya α-Copaene
 • Cadinene veya δ-Cadinene
 • Γ-Kadinen
 • Sedrol
Bir şişe Copaiba yağı tutan bir kadın.
Copaiba yağı eski çağlardan beri kozmetik ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

Bu yazımızı da okuyun: Uçucu Yağlarla Nöropatik Ağrıyı Azaltılabilir mi?

Copaiba yağının ana kullanımları ve faydaları

Halk arasında da bu yağı afrodizyak olarak kullanmıştır. Aşağıda, bilime göre faydalarının neler olduğunu ayrıntılı olarak analiz edeceğiz.

1. Anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir

Kronik inflamasyon birçok hastalığın nedenidir. Neyse ki, copaiba yağı ilgili anti-inflamatuar etkiler sergilemiştir.

Multipl sklerozlu (MS) kemirgenlerde yapılan bir çalışmada, bu bileşen, iltihaplanma ile bağlantılı moleküllerin üretimini azaltmaya yardımcı oldu. Ek olarak, oksidatif stres ile ilişkili serbest radikallerin aktivitesini inhibe etmede de faydalıydı.

Benzer şekilde, dil lezyonu olan sıçanlarda yapılan bir araştırma, reçine yağının iltihaplanmaya neden olan bağışıklık hücrelerinin sayısını azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Son olarak, kolitli kemirgenlerde yapılan bir araştırma, bu ürünün kolondaki hasarı etkilememesine rağmen iltihabı azaltabildiğini buldu. Şimdilik, insanlarda bu etkileri doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

2. Antimikrobiyal aktiviteye sahiptir

International Journal of Pharmaceutical Compounding’de yapılan araştırma, düşük konsantrasyonlarda bile copaiba yağının bakteri üremesini engelleyebileceğini buldu. Çalışma, yağın cilt enfeksiyonlarına ve yaralara neden olan altın stafilokok bakterisi üzerindeki etkilerini inceledi.

Bu arada, Açık Diş Hekimliği Dergisi’nde yapılan bir araştırma, bu yağın bir jelinin dişlerde bulunan tüm streptokok bakteri türleriyle savaşabildiğini buldu. Bununla birlikte, bu özellikleri belgelemek için hala daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

3. Analjezik etkisi vardır

Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Terapiler üzerine yapılan bir araştırma, Copaiba yağı ile Deep Blue ile birleştirilmiş bir masajın, artrit ağrısını azaltmada hindistancevizi yağıyla yapılan masajdan daha etkili olabileceğini göstermiştir. Ayrıca parmak gücünü ve el becerisini artırabilir.

4. Leishmaniasis ile savaşmaya yardımcı olabilir

Leishmaniasis, enfekte bir flebotomin tatarcıkının ısırması yoluyla bulaşan Leishmania parazitinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Genel olarak, enfeksiyon kutanöz olduğunda, lezyonlar ve ülserler  ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, kutanöz leishmaniasisli kemirgenlerde yapılan araştırmalar, copaiba yağı ile oral ve topikal tedavinin cilt lezyonlarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Uzmanlar, bunun Leishmania parazitinin hücre zarlarına saldırabileceğine inanıyor.

5. Cobaiba yağı akneye meyilli cildin iyileşmesine katkıda bulunur

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle bu yağ, akneye karşı bir müttefik gibi görünüyor. Alternative Medicine Review dergisinde yayınlanan bir çalışmada, katılımcılar %1 copaiba esansiyel yağı müstahzarıyla tedavi edilen akne bölgelerinde önemli bir iyileşme gösterdi.

Öte yandan, anekdot verileri, cildi aydınlatmaya da yardımcı olduğunu göstermektedir. Bunu yapmak için, yüz kremi veya tonerine bir damla uçucu yağ ekleyin.

6. Karaciğer sağlığına dikkat etmeye yardımcı olur

Acta Cirúrgica Brasileira’da ortaya çıkan bir araştırmaya göre, copaiba yağı, asetaminofen gibi yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerin neden olduğu karaciğer hasarını azaltabilir. Araştırmacılar, bu etkilerin, bireyler bu yağı önleyici olarak kullandıklarında ortaya çıktığını buldular; yani, analjezik uygulamadan önce.

Yağı ilaçtan sonra uygularsanız, etkileri o kadar olumlu olmaz. Aksine, karaciğerdeki bilirubin seviyeleri yükselir. Bu etkileri doğrulamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

7. Copaiba yağı ağrı kesici olarak çalışır

Bu doğal ürünün geleneksel kullanımlarından biri stres giderme ile ilgilidir. Özellikle masaj yoluyla uygulandığında, yatıştırıcı özellikler buna atfedilir. Yorucu bir günün ardından veya yatmadan önce dinlenmek için idealdir.

Başka birine sırt masajı yapan bir kişi.
Masaj yoluyla uygulanan bu yağ, kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Copaiba yağının riskleri ve önlemleri

Uzmanlar, düşük dozlarda kullanıldığı sürece copaiba yağının güvenli olduğunu düşünüyor. Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nde yapılan bir araştırma, büyük miktarlarda yutmanın mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabileceğini buldu.

Aynı zamanda yağı doğrudan yutmamalı ve cilde uygulamadan önce dikkatli olmalısınız. Uçucu yağlar genel olarak çok konsantre formlarda gelir, bu nedenle onları seyreltmek gerekir.

Olası reaksiyonları test etmeniz de önerilir. Bunu yapmak için biraz seyreltilmiş yağ uygulayın ve en az 24 saat etki etmesine izin verin. Herhangi bir tepki yoksa, güvenli olduğunu düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu yağı aromaterapi seanslarında kullanıyorsanız, bazı uçucu yağlar onları etkileyebileceğinden, çocukların, evcil hayvanların veya hamile kadınların yakınında kullanmaktan kaçınmalısınız.

Son olarak, uzmanlar lityumun copaiba ile olumsuz etkileşebileceğine inanıyor. Bu nedenle, lityum veya lityum içeren diğer ilaçları alan veya almış olanlar için bir uzmana danışmak çok önemlidir.

Copaiba yağını nasıl kullanabilirim?

Copaiba yağının gıda katkı maddesi olarak kullanımı yaygındır ve aromasını değiştirmek için yiyecek ve içeceklere küçük miktarlarda eklenir. Buna karşılık, iltihabı, ağrıyı ve yara izlerini azaltmak için genellikle topikal bir tedavi olarak yararlıdır.

İkinci durumda avokado, badem veya hindistancevizi yağı gibi bir sabit yağ ile karıştırmalısınız. Her 30 gram sabit yağa 3 ila 5 damla copaiba esansiyel yağı ekleyin. Kompres, masaj, krem veya losyon olarak uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızdaki bilgileri de keşfedin: Moringa Yağının Özellikleri ve Kullanımları

Copaiba yağı: Doğal bir anti-inflamatuar ve ağrı kesici

Bilimsel adı Copaifera officinalis olan Copaiba, Amazon havzasına özgü, gövdesinden bir kesi yaparak çıkarabileceğimiz bir reçine veya balzam üreten bir ağaç türüdür.

Bu reçinenin işlenmesiyle copaiba yağı elde ediyoruz. Anekdot verileri ve bazı araştırmalar, anti-inflamatuar, analjezik ve antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, etkilerini kanıtlamak için daha fazla araştırma gereklidir.

Şimdilik, belirli küçük semptomları yatıştırmak için bir müttefik olarak yalnızca geçici olarak kullanmalısınız. Tıbbi tedavilerin yerini almaz ve özellikle hamilelik, emzirme veya önceden var olan herhangi bir hastalık gibi özel durumlarda dikkatli kullanmalısınız. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • da Silva AG, Puziol Pde F, Leitao RN, Gomes TR, Scherer R, Martins ML, Cavalcanti AS, Cavalcanti LC. Application of the essential oil from copaiba (Copaifera langsdori Desf.) for acne vulgaris: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Altern Med Rev. 2012 Mar;17(1):69-75. PMID: 22502624.
 • Dias, D. S., Fontes, L. B., Crotti, A. E., Aarestrup, B. J., Aarestrup, F. M., da Silva Filho, A. A., & Corrêa, J. O. (2014). Copaiba oil suppresses inflammatory cytokines in splenocytes of C57Bl/6 mice induced with experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE). Molecules (Basel, Switzerland), 19(8), 12814–12826. https://doi.org/10.3390/molecules190812814
 • Teixeira, F. B., de Brito Silva, R., Lameira, O. A., Webber, L. P., D’Almeida Couto, R. S., Martins, M. D., & Lima, R. R. (2017). Copaiba oil-resin (Copaifera reticulata Ducke) modulates the inflammation in a model of injury to rats’ tongues. BMC complementary and alternative medicine, 17(1), 313. https://doi.org/10.1186/s12906-017-1820-2
 • Barbosa, M., Vicentini, F. A., Castro-Ghizoni, C. V., Lameira, O. A., Sa-Nakanishi, A. B., Bracht, L., Peralta, R. M., Natali, M., Bracht, A., & Comar, J. F. (2018). Copaiba Oil Decreases Oxidative Stress and Inflammation But not Colon Damage in Rats with TNBS-Induced Colitis. Endocrine, metabolic & immune disorders drug targets, 18(3), 268–280. https://doi.org/10.2174/1871530318666180215102029
 • Guimarães, A. L., Cunha, E. A., Matias, F. O., Garcia, P. G., Danopoulos, P., Swikidisa, R., Pinheiro, V. A., & Nogueira, R. J. (2016). Antimicrobial Activity of Copaiba (Copaifera officinalis) and Pracaxi (Pentaclethra macroloba) Oils against Staphylococcus Aureus: Importance in Compounding for Wound Care. International journal of pharmaceutical compounding, 20(1), 58–62.
 • Simões, C. A., Conde, N. C., Venâncio, G. N., Milério, P. S., Bandeira, M. F., & da Veiga Júnior, V. F. (2016). Antibacterial Activity of Copaiba Oil Gel on Dental Biofilm. The open dentistry journal, 10, 188–195. https://doi.org/10.2174/1874210601610010188
 • Bahr, T., Allred, K., Martinez, D., Rodriguez, D., & Winterton, P. (2018). Effects of a massage-like essential oil application procedure using Copaiba and Deep Blue oils in individuals with hand arthritis. Complementary therapies in clinical practice, 33, 170–176. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2018.10.004
 • dos Santos, A. O., Costa, M. A., Ueda-Nakamura, T., Dias-Filho, B. P., da Veiga-Júnior, V. F., de Souza Lima, M. M., & Nakamura, C. V. (2011). Leishmania amazonensis: effects of oral treatment with copaiba oil in mice. Experimental parasitology, 129(2), 145–151. https://doi.org/10.1016/j.exppara.2011.06.016
 • da Silva, A. G., Puziol, P., Leitao, R. N., Gomes, T. R., Scherer, R., Martins, M. L., Cavalcanti, A. S., & Cavalcanti, L. C. (2012). Application of the essential oil from copaiba (Copaifera langsdori Desf.) for acne vulgaris: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic, 17(1), 69–75.
 • Teixeira, R. K., Yamaki, V. N., Yasojima, E. Y., & Brito, M. V. (2013). Effect of copaiba oil in hepatic damage induced by acetaminophen in rats. Acta cirurgica brasileira, 28(7), 526–530. https://doi.org/10.1590/s0102-86502013000700008
 • da Trindade, R., da Silva, J. K., & Setzer, W. N. (2018). Copaifera of the Neotropics: A Review of the Phytochemistry and Pharmacology. International journal of molecular sciences, 19(5), 1511. https://doi.org/10.3390/ijms19051511

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.