Romatoid Artrit Ağrısını Atlatmak İçin 4 Çözüm ve Alışkanlık

Romatoid artrit vücudun kendi savunmalarının eklemlere saldırdığı ve bu bölgelerde ağrı ve enflamasyona neden olduğu bir hastalıktır. Yaşam kalitenizi arttırmak için günlük olarak uygulayabileceğiniz bazı alışkanlıklar vardır.
Romatoid Artrit Ağrısını Atlatmak İçin 4 Çözüm ve Alışkanlık
Sergio Alonso Castrillejo

Yazan ve doğrulayan eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2020

Eğer bu yazıyı açtıysanız bunun nedeni büyük olasılıkla romatoid artrit ağrısı ile başa çıkmak için seçenekler arıyor olmanızdır. Bu kronik hastalık dünya nüfusunun %1’ini etkiler ve bundan muzdarip olan kişiler sürekli olarak yaşam kalitelerini yükseltmek için yollar aramaktadır.

Bu yazımızda size günlük hayatınızda kullanmanız için bazı etkili ipuçları vereceğiz. Bunlar sayesinde romatoid artrit ağrısını doğal şekilde rahatlatmaya yardımcı olabilirsiniz.

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit çevresel ve genetik faktörler ile ilgili olabilecek kronik bir enflamatuvar otoimmün bozukluğudur. Tıbbi terapiler söz konusu olduğunda önemli ilerlemeler gerçekleşmiş olsa da bilim insanları bu hastalığın tam nedenini hala bilmezler, bu da tedavi edilmesini zorlaştırır.

Bu hastalığın ilerlemesini durdurmak için ideal olarak hastalığı erken aşamalarında tedavi etmelisiniz. Ancak bunun erken tespit edilmesi karmaşıktır, çünkü ilk yıllarda oldukça ani bir şekilde ilerleyebilir. Bu, bu durumdan muzdarip olan insanları hem fiziksel hem de duygusal açıdan büyük bir ölçüde etkiler.

Romatoid Artrit Dolayısıyla Ortaya Çıkan Ağrı İle Başa Çıkmak İçin Alışkanlıklar

1. Isı Uygulayın

Sırtına sıcak havlu koyulan bir kişi.
Isı tedavisi eklemlerinizdeki ağrı ve rahatsızlığı azaltarak artrite fayda sağlar.

Öncelikle, ağrı ile başa çıkmaya yardım etmek için ısı tedavisi gibi basit çözümler kullanabilirsiniz. Bu şekilde romatoid artrit tarafından etkilenmiş bölgede ani bir rahatlama elde edebilirsiniz.

Bunu bir yağ masajı ile yapabilirsiniz. Örneğin; badem, Hindistan cevizi ya da zeytinyağı bunun için kullanılabilir. Bunlara ek olarak ısıyı daha da arttırmak için birkaç damla zencefil esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz. Son olarak, bir elektrikli mat ya da bir sıcak su şişesi de kullanabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun: Evde Esansiyel Yağ Kullanmanın 7 Yolu

2. Yeme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

İyi beslenme alışkanlıklarının uzun vadeli bir şekilde sağlıkla sonuçlandığı gösterilmiştir. Bu sebepten dolayı semptomlarınızı hafifletebilir ve hastalığın ilerlemesini geciktirebilirsiniz.

Çalışmalar aşağıdaki faydalı gıdaları vurgulamıştır:

 • Sebze suları
 • Tıbbi çaylar
 • Maydanoz
 • Sarımsak
 • Fırında pişmiş patates
 • Havuç, pancar ve kereviz sapı suyu

Ayrıca bir Akdeniz diyeti de önerilir. Bu diyet türü meyveler, sebzeler, tahıllar, balık, baklagiller ve zeytinyağı bakımından zengindir ve ortalama miktarda kırmızı şarap da tüketilebilir. Ayrıca, kırmızı et tüketiminizi azaltmayı da önerir.

Dahası, bazı gıda alerjileri de aslında hastalığın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bundan dolayı gereken testleri yaptırmanızı ve enflamasyonu arttıran gıdaları elemenizi öneririz.

3. Bağırsak Mikrobiyotanızı İyileştirin

Bir kase yoğurt.
Bağırsak sağlığınızın iyiliğini desteklemek için yoğurt gibi probiyotik gıdalar yemenizi öneriyoruz.

Romatoid artriti olan insanlar çoğunlukla gastrointestinal problemlere de sahiptir. Bunların arasında özellikle şişkinlik, bulantı, acı, yanma, gaz, kabızlık, ishal ve benzeri şeyler vardır. Bu rahatsızlıklar ile ilgili farklı bir bağırsak mikrobiyotasına sahip oldukları bulunmuştur.

Bundan dolayı, yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmenin yanında, fermente gıdaları da beslenme düzeninize eklemelisiniz. Ayrıca probiyotik bir takviye de seçebilirsiniz, bunu aç karnına ve sıcak yiyeceklerden ayrı olarak almanız gerekir.

4. Romatoid Artrit Ağrısı İçin Bitkisel Takviyeler Alın

Romatoid artrit dolayısıyla ortaya çıkan enflamasyon ve ağrıyı hafifletmeye yardım eden özellikleri ile öne çıkan iki bitkisel ilaç vardır. Bunlar şu bitkilerdir:

 • Hint aselbenti (Boswellia serrata): Ayurveda tıbbı bu bitkiyi özellikle artrit için reçete edilen harika bir anti-enflamatuvar çözüm olarak önerir.
 • Hint ginsengi (Withania somnifera): Bu tedavi aynı zamanda kolajenin bozulmasını zorlaştırabilecek güçlü bir doğal anti-enflamatuvardır. Ayrıca sertliği azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir ve eklem hareketlerini de destekleyebilir.

Takviye alırken, bunlar doğal dahi olsalar, her zaman tıbbi gözetim altında olmanızı öneriyoruz. Bu özellikle de ilaç alıyorsanız çok önemlidir, zira bir tür etkileşim gerçekleşebilir.

Bu 4 doğal çözüm ile birlikte, artrit semptomlarınızda ciddi bir iyileşme göreceksiniz. Yaşam stilinizi değiştirmek asla kolay değildir, ancak her gün acı ile yaşamak daha da zordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vaghef-Mehrabany, E., Alipour, B., Homayouni-Rad, A., Sharif, S. K., Asghari-Jafarabadi, M., & Zavvari, S. (2014). Probiotic supplementation improves inflammatory status in patients with rheumatoid arthritis. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2013.09.007
 • Yeoh, N., Burton, J. P., Suppiah, P., Reid, G., & Stebbings, S. (2013). The role of the microbiome in rheumatic diseases. Current Rheumatology Reports. https://doi.org/10.1007/s11926-012-0314-y
 • Yarnell, E. (2017). Herbs for Rheumatoid Arthritis. Alternative and Complementary Therapies. https://doi.org/10.1089/act.2017.29123.eya
 • Divisha, R., Usha Rani, M., Gopala Reddy, A., Srikanth, M. K., & Arul Prakash, M. (2017). Effect of Boswellia serrata on hepatic biomarkers and cytokines in experimental rheumatoid arthritis. Indian Veterinary Journal.
 • Kumar, G., Srivastava, A., Sharma, S. K., Rao, T. D., & Gupta, Y. K. (2015). Efficacy & safety evaluation of Ayurvedic treatment (Ashwagandha powder & Sidh Makardhwaj) in rheumatoid arthritis patients: A pilot prospective study. Indian Journal of Medical Research, Supplement.
 • Khan MA, Ahmed RS, Chandra N, Arora VK, Ali A. In vivo, Extract from Withania somnifera Root Ameliorates Arthritis via Regulation of Key Immune Mediators of Inflammation in Experimental Model of Arthritis. Antiinflamm Antiallergy Agents Med Chem. 2019;18(1):55-70. doi:10.2174/1871523017666181116092934
 • Majeed, M., Majeed, S., Narayanan, N. K., & Nagabhushanam, K. (2019). A pilot, randomized, double-blind, placebo-controlled trial to assess the safety and efficacy of a novel Boswellia serrata extract in the management of osteoarthritis of the knee. Phytotherapy research : PTR33(5), 1457–1468. https://doi.org/10.1002/ptr.6338
 • Arthritis Foundation. Foods That Can Help RA Symptoms. Recuperado el 6 de septiembre de 2020. https://www.arthritis.org/health-wellness/treatment/treatment-plan/tracking-your-health/foods-that-can-help-ra-symptoms

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.