Çiftler İçin Altı Açık Hava Egzersizi

Birlikte olmak daha iyidir. Bu söz, fiziksel aktiviteler için de geçerlidir. Bu yazımızda çift olarak yapılabilecek 6 açık alan egzersizi keşfedebilirsiniz.
Çiftler İçin Altı Açık Hava Egzersizi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2020

Bir çift olarak egzersiz yapmak sadece sağlıklı olmak ile kalmaz. Bu, ilişkiniz için iyi de olabilir! Bu sadece romantik bir teori değildir. Çalışmalar, birlikte fiziksel aktiviteler yapan çiftlerin daha iyi ilişkileri olduğunu göstermektedir. Bu yazımızda çiftler için harika olan altı açık hava egzersizi bulabilirsiniz.

Çiftler İçin Açık Hava Egzersizler: Faydaları

New Yok Üniversitesinin Psikoloji Departmanında yapılmış olan bir çalışma, anketler ve kişisel röportajlar kullanarak birlikte egzersiz yapan çiftlerin daha iyi ilişkileri olduğunu ve hayatın diğer alanlarında da daha iyi anlaştıklarını bulmuştur.

Başka bir insan ile birlikte egzersiz yapmanın, bunu yapmaya devam etmek için de harika bir motivasyon olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında, bu insanların egzersiz yapma şekillerini de iyileştirir, çünkü bir kişi diğerine yardım edebilir.

Buna ek olarak, Sosyal Psikoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışma, çiftler için egzersizlerin cinsel ve duygusal çekimi arttırdığını göstermiştir. Terlemek ve nabız ile nefes alış verişin hızlanması ilişkiyi canlandırır. Fiziksel aktivite mutluluğa neden olan serotonin ve endorfin hormonlarını salgılatır; ve bu durumda paylaşılan bir mutluluk yaşanır.

Amerika Birleşik Devletlerinde, Maryland’deki Loyola Üniversitesinde bir psikoloji profesörü olan Theressa DiDonato, “Çiftler birlikte egzersiz yaptıklarında, jest ve mimik içermeyen ve duygusal karmaşıklık oluşturan bir iletişim kuruyorlar,” şeklinde bir açıklama yapıyor.

Çiftler İçin Altı Açık Hava Egzersizi

Aşağıda, çiftler için bu faydaların tamamının keyfini çıkarmanıza olanak tanıyacak altı açık hava egzersizi paylaşacağız.

Akroyoga

Akroyoga yapan bir çift.
Akroyoga sadece bir çift olarak uygulanabilen bir disiplindir. Yüksek derecede koordine edilmiş egzersizlerden oluşur.

Pozlar çiftler tarafından yapılmak üzere tasarlanmıştır. Bu fiziksel aktivite sadece halihazırda yoga pratiği deneyimi ya da benzer deneyimleri olan kişiler için uygundur; çünkü koordinasyon, güç ve denge gerektirir. Eğer bu beceriye sahipseniz, bu olağanüstü bir deneyimdir.

İki partner de asana’ları tamamlamak için birbirlerine ihtiyaç duyduklarından, bu tamamlayıcı .aba sayesinde akroyoga daha fazla esnemenize olanak tanır. Bu egzersizler ilişkileri güçlendirir çünkü fiziksel teması, ekip çalışmasını ve karşılıklı güveni teşvik ederler.

Eğer yoga konusunda acemi iseniz, bunu partneriniz ile birlikte yapmak başlamak için iyi bir yol olabilir. Birlikte yeni bir deneyim keşfedebilirsiniz.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Sevgilinizle Yoga Yapmanın Faydaları

Koşuya  Çıkmak

Koşuya çıkmak gibi basit bir aktivite çiftlerin beraber yapması açısından eğlencelidir. Bir parka gidebilir, ya da basitçe evinizin yakınında koşuya çıkabilirsiniz. Beraber koşmak birbirinizi motive etmenize yardımcı olacaktır, ayrıca bir bağlılık da oluşturur. Bu şekilde, aktiviteyi ertelemeniz için olası bahanelerden kaçınırsınız.

Koşunuzu daha keyifli hale getirmek için ikiniz için de rahat olan bir tempo belirleyin. Bunun yalnız başınıza koşmaktan çok daha eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Bir diğer harika şey ise, eğer bir mola verirseniz bunu deneyim hakkında konuşmak ve birbirinize tavsiye vermek için kullanabilirsiniz.

Hedefler koyarsanız bu daha da zorlayıcı hale gelir. Bir maratona ya da triatlona hazırlanmak gibi ortak hedefler için uğraşmak işbirliğini ve karşılıklı cesaretinizi güçlendirir.

Doğa Yürüyüşü

Açık alan egzersizi olarak dağ yürüyüşü yapan bir çift.
Beraber yeni rotalar keşfetmek çok ödüllendirici olabilir.

Yürüyüş yapmak ya da doğal rotaları yürümek farklı ve zenginleştirici bir deneyimdir. Temiz havayı solumanıza ve doğa ile etkileşime geçerek kendinizi canlandırmanıza olanak sağlayan mükemmel bir aerobik egzersizdir.

Her şehrin yakınında birçok yürüyüş rotası vardır. Bu rotalar fiziksel durumunuza ya da kendinizi ne kadar yormak istediğinize bağlı olarak farklı zorluk seviyelerine sahiptir.

Uygun kıyafetler ve spor ayakkabı giyin, güneş kreminizi sürün ve maceranıza başlayın! Eğer uzun kalmayı planlıyorsanız yanınızda su ve biraz meyve, ya da hafif yemekler getirdiğinizden emin olun.

Farklı rotalarda yürümek monotonluğu kırmanıza yardımcı olur ve partneriniz ile birlikte yeni yerler keşfetmenize olanak tanır.

Bu yazımız hoşunuza gidebilir: En Eğlenceli ve Etkili Açık Hava Egzersizleri

Bire Bir Basketbol

Eğer eğlenceli bir rekabet istiyorsanız, bire bir basketbol oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey elinize bir top alıp parka gitmek.

Basketbol harika bir kardiyovasküler egzersizdir ve bacaklarınız, beliniz ve kollarınız başta olmak üzere tüm kaslarınızı çalıştırır. Eğer bunu daha da eğlenceli hale getirmek istiyorsanız diğer çiftler ile buluşup ikiye iki, üçe üç ve hatta beşe beş bile oynayabilirsiniz.

Kano Yapmak

Kano kullanan kişiler.
Kano yapmak gibi aktiviteler çok fazla koordinasyon gerektirir ve ilişki bağlarını güçlendirmek için idealdir.

Bu kesinlikle çiftler için en iyi egzersizlerden bir tanesidir. Eğer bir göl ya da plaja yakın yaşıyorsanız kesinlikle kano kiralayabileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. İki kişilik bir tane kiralayın ve kürek çekmeye başlayın.

Bu spor koordinasyon ve takım çalışması gerektirir. Kollarınız, göğüs kaslarınız, sırtınız ve karın kaslarınız için harika bir egzersizdir. Bunun yanında, oturuyor olsanız da, bacaklarınızı da çalıştırırsınız.

Tenis Oynamak

Eğer ikiniz de aynı seviyedeyseniz tenis harika bir spordur ve işin içine biraz rekabet de katar. Eğer partneriniz ile aynı seviyede değilseniz biraz sinir bozucu olabilir. Bu durumda, farklı bir çift bulup çiftler oynayabilirsiniz. Birlikte egzersiz yaparken mutlaka güzel zaman geçireceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Couples’ shared participation in novel and arousing activities and experienced relationship quality. Journal of Personality and Social Psychology. Aron, A., Norman, C. C., Aron, E. N., McKenna, C., & Heyman, R. E. (2000). 78, 273-284.
  • Helen Jõesaar, Vello Hein, Martin S. Hagger. 2011. Peer influence on young athletes’ need satisfaction, intrinsic motivation and persistence in sport: A 12-month prospective study.
    Psychology of Sport and Exercise. https://doi.org/10.1016/j.psychsport.2011.04.005.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1469029211000537)
  • David Charles Frauman. 1982. The relationship between physical exercise, sexual activity, and desire for sexual activity. The Journal of Sex Research. DOI: 10.1080/00224498209551133
  • Saskia Heijnen; Bernhard Hommel; Armin Kibele; Lorenza S. Colzato. 2015. Neuromodulation of Aerobic Exercise—A Review. Frontiers in Psychology. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4703784/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.