Cildinizi Güneşten Korumak İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek

Cilde dışarıdan bakmanın yanı sıra, cildi onarmak, yenilemek ve içeriden korumak için gerekli besinleri sağlamamıza yardımcı olan bazı yiyecekleri de tüketmeliyiz.
Cildinizi Güneşten Korumak İçin Yemeniz Gereken 7 Yiyecek
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cilt vücuttaki en büyük organdır ve bariz sebeplerden dolayı aynı zamanda en önemlilerinden biridir. Bu yüzden cildinizi güneşten korumanız önemlidir. İç organlarınız için koruyucu bir bariyer görevi görür ve bazı hayati süreçlerde rol oynar.

Bununla birlikte, doğrudan toksinlere ve radyasyona maruz kaldığından, zamanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bazı saldırılara maruz kalma eğilimindedir. Güneş ışığının bazı faydaları gözeneklerinizden elde edilebilse de, uzun süre maruz kalmak yanıklara, lekelere ve bazı hastalıklara neden olabilir.

Cildinizi güneşten korumak için önleyici tedbirler almak önemlidir. Bunun için güneş kremi kullanmalı ve zararlı etkileri en aza indirebilecek gıda alımını artırmalısınız. Bugünkü makalemizde en iyi 7 besini vurgulamak istiyoruz – neden onları daha düzenli tüketmiyorsunuz?

meyve suyu

1. Cildinizi güneşten korumak için orman meyveleri ve kırmızı meyveler

Meyveler ve kırmızı meyveler, sürekli güneşe maruz kalmanın neden olduğu serbest radikal hasarını engelleyen bir antioksidan olan C vitaminini yüksek düzeyde içeren küçük meyvelerdir.

Bu madde, cildi kusurlardan uzak ve sıkı tutan iki madde olan kolajen ve elastin oluşumuna katılır.

Buna ek olarak, her ikisi de hücrelerin ultraviyole (UV) radyasyondan geri kazanımını hızlandırmak için gerekli olaniyi miktarda temel mineralleri ve suyu sağlarlar.

2. Bitter çikolata

%60’ın üzerinde kakao ile yapılan bitter çikolata, cildi güneşin saldırılarına karşı korumak için iyi bir tamamlayıcıdır. Güçlü antioksidanlar olduğu gösterilen yüksek flavonoid içeriği, hücrelerin kendilerini yanıklardan onarma yeteneğini geliştirir.

Alımı ılımlı olduğu sürece vücuda oksidatif stresi azaltan vitamin ve mineraller sağlar.

3. Havuç

Havuç, vücutta A vitaminine sentezlenen bir antioksidan olan beta-karoten’in birincil kaynağı olduğu için cilt bakımı için iyi bilinen bir besindir.

Journal of Cosmetic Dermatology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bu temel besin, dermisi güçlendirdiği ve güneşin olumsuz etkisini azalttığı için hücresel dokuların onarımının anahtarıdır.

Aslında doğal bir filtre görevi görür. Böylece herhangi bir değişikliğe uğrama riski olmadan kısa süreliğine güneşe maruz kalmamızı sağlar.

4. Mavi balık

Yağlı balıklar mükemmel bir omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu, optimal hücre fonksiyonunu elde etmek için zarların geçirgenliğini artıran bir tür sağlıklı yağdır.

Alımı, serbest radikallerin ve güneşin etkilerini azaltırken doku iltihabını teşvik eder. Bu, Biochemical Society Transactions’ta yayınlanan araştırmada belirtilmiştir.

E vitamini içeriğine eklenen bu özellikle yanık ve leke durumlarında cilt onarım sürecini hızlandırır.

Önerilen bazı çeşitler şunlardır:

 • Sardalye
 • Somon
 • Orkinos
 • Hamsi
konserve balık

5. Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, cilt kanseri ve kırışıklıkların önlenmesiyle bağlantılı güçlü antioksidanlar içerir.

Beta-karoten içeriğinin yanı sıra folik asit ve E vitamini içerir. Bu da hücre aktivitesini iyileştirmesini sağlar ve güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu bir tabaka oluşturur.

En öne çıkan sebzeler şunlardır:

 • Ispanak
 • Roka
 • Pazı
 • Brokoli
 • Marul
 • Kereviz
 • Maydanoz

6. Zeytinyağı

Bu yağ, Akdeniz diyetinin temel bileşenidir. Bu nedenle güneş yanığı ve erken yaşlanmaya karşı cilt bakımı için de en iyi takviyelerden biridir.

Emildikten sonra oksidatif hasarı engellerken hücre yenilenme sürecini iyileştiren esansiyel yağ asitleri içerir.

Aynı zamanda, her ikisi de UV ışınlarının zararlı etkisine karşı koruyucu bir bariyer oluşturmak için gerekli olan büyük miktarlarda E vitamini ve polifenolleri konsantre eder.

7. Elma

Elmalar lezzetli ve çok yönlü olmalarının yanı sıra polifenol içeriği en yüksek olan meyvelerdir.

 • Antioksidan etkileri sayesinde, serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşır ve tersine çevirirler.
 • Bu bitki bileşikleri iltihabı kontrol eder, cilt pH’ını düzenler ve optimal onarım için hücresel aktiviteyi güçlendirir.

Ayrıca, hidrasyonu korumak için gerekli bir bileşen olan su da içerdiklerini belirtmekte fayda var.

Kendinizi güneşten korumak için diyetinizi geliştirin

Tüm bu bileşenlerin düzenli diyete dahil edilmesi, cildi genç ve güneşin etkileriyle ilişkili koşullardan uzak tutmanın iyi bir yoludur. Tüketiminizi artırmaya çalışın ve cildinizi güneşten korumada ne kadar iyi olduklarını keşfedin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jaramillo Flores ME., Cocoa flavanols: natural agents with attenuating effects on metabolic synrome risk factors. Nutrients, 2019.
 • Kong R., Cui Y., Fisher GJ., Wang X., et al., A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular and clinical properties of human skin. J Cosmet Dermatol, 2016. 15 (1): 49-57.
 • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
 • 91-107). Springer, Berlin, Heidelberg.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.